Kāja briesmās! Ko darīt, ja ieaudzis kājas nags? 1

Tik baisas sāpes vēl nekad nebiju jutis, – sacīja kāds paziņa, kurš nupat kā bija saārstējis ieaugušu kājas īkšķa nagu. Nevari ne kurpi uzvilkt, ne paiet, pirksts uzpampis un sastrutojis. Vai no tā iespējams izvairīties un kā tikt galā ar nelāgo vainu?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Pārsvarā ieaug īkšķa nags, jo ir visgarākais un tam jāiztur vislielākā slodze. Biežāk šāda problēma rodas ar naga plātnītes sānmalu, bet līdzīgi mēdz notikt arī valnīša priekšā,” saka dermatoloģe Marina Mihailova.

Kādēļ tā notiek?

Ārste min vairākus cēloņus, kādēļ mēdz ieaugt kājas nags.

CITI ŠOBRĪD LASA

* Pārāk cieši un šauri apavi. Visbiežāk tādi, kam ir šauri purngali – līdz ar to visa ķermeņa slodze tiek pirkstgaliem, kas pastāvīgi ir saspiesti. Pēdas veselībai labvēlīgi nav arī pārlieku augsti papēži.

No neatbilstošu apavu valkāšanas īpaši jāsargās, ja kādreiz nags jau bijis ieaudzis.

* Nepareiza nagu griešana. Tos mēdz veidot līdzīgi kā roku pirkstiem – ieapaļus, turklāt pārāk īsus. Tie veidojas nepareizi un sāk ieaugt apkārtējos audos.

Bieži vien uzskata, ka nagi noteikti jāizmērcē, lai nogrieztu. Tie patiesi kļūst mīkstāki, taču tieši tādēļ gluži nevilšus gadās nošķērēt par daudz.

* Mediķa palīdzību nākoties meklēt arī pēc nekvalitatīvi vai nepareizi veikta pedikīra. “Iespējams, meistars aplam novērtējis situāciju, nevilšus nodarot pāri. Mēdz pat gadīties, ka tiek izgriezti naga stūrīši.”

* Pirksts sasists vai nospiests, bojāts naga valnītis. Šādas traumas gadās skrējējam, nūjotājam, kalnos kāpējam vai cita sporta veida pārstāvim. Arī tam, kurš ne īpaši piemērotos apavos nostaigājis lielākus attālumus.

* Iedzimta vaina – nagi ir pārāk cieti, nav elastīgi.

* Visai bieži savu lomu nospēlē nagu sēnīšinfekcija, kas rada naga plātnītes sabiezēšanu. Tas kļūst cietāks un vieglāk var iespiesties miesā – it kā sagriezt naga valnīša ādu.

* Ieaudzis nags ir bīstama vaina, ja sirgst ar cukura diabētu vai ir traucēta asinsrites cirkulācija. Cukura diabēta slimniekiem sadziedēt šādi bojātu pirkstu ir daudz grūtāk nekā citiem, sliktāk rit dzīšanas process.

Reklāma
Reklāma

* Ja ir asinsrites traucējumi, nagi mēdz kļūt biezāki un deformējas.

* Ja ir novājināta imunitāte, pat it kā niecīgā vaina – ieaudzis nags – var novest pie veselībai bīstamiem traucējumiem.

Sārtais īkšķis

Bieži vien pirmajiem simptomiem nepievērš īpašu uzmanību. Sākumā īkšķis ir tikai apsārtis, mazliet pietūcis. Taču pamazām nags arvien vairāk iespiežas malās, sāk savainot ādu. Rodas iekaisums, parādās sāpes, arī asiņošana.

Ja ciešas, laikus nemeklē palīdzību, var novērot granulācijas audu attīstību apkārt ieaugušam nagam, tādu kā lieku miesu.

“Daudzi pārsteidzoši ilgi spēj sadzīvot ar piepampušu vai sārtu īkšķi, pat neraugoties uz sāpēm. Ja tomēr negantā smeldze nepāriet, turklāt kļūst arvien grūtāk staigāt, nevienas kurpes vairs nešķiet gana ērtas… Tad beidzot sasirgušais ir gatavs doties uz medicīnas iestādi,” zina stāstīt Marina Mihailova.

Ja ciešas, laikus nemeklē palīdzību, var novērot granulācijas audu attīstību apkārt ieaugušam nagam, tādu kā lieku miesu.Var pievienoties arī infekcija, veidoties sastrutojums.

Tas apgrūtina staigāšanu. Veselā kāja tiek vairāk noslogota vai likta nepareizi.

Ko drīkst darīt pats

* Pašā kaites sākumā pēdas pamērcēt vanniņā ar siltu ūdeni, kam pievienots kāds dezinficējošs līdzeklis, piemēram, zilie graudiņi vai sāls. Tas mīkstina nagus un audus.

* Pēc tam starp ieaugušo stūrīti un naga gultni, malā, kur nags iespiedies miesā, mēģināt ievietot salvetīti. To sarullē pēc iespējas plānākā aukliņā, lai var pabāzt zem naga. Tas prasa lielu pacietību un dažreiz ir diezgan sāpīgi, tomēr mazina spiedienu, neļauj plātnītei ieaugt mīkstajos audos. Salvete katru dienu jāmaina.

* Noteikti jāvelk platāki, ērtāki apavi.

* Var iedzert kādu pretiekaisuma preparātu, tas mazinās sāpes, arī iekaisumu un pietūkumu.

Ja pēc trim dienām vaina nemazinās, jāvēršas pie speciālista, piemēram, pie dermatologa vai podologa.

* Nedrīkst neko griezt vai plēst!

* Diabēta pacients nekādā gadījumā nedrīkst mēģināt tikt galā pats, jādodas uz speciālo ārstniecisko pedikīru. To veic medicīniski izglītots podiatrijas speciālists.

Kā palīdz mediķis

Dažreiz pietiek ar naga malas korekciju – to paceļ, veic dezinfekciju un apkopi. Var izmantot mīkstinošus uzpirksteņus, kas palīdz mazināt diskomforta sajūtu.

Iespējama arī sarežģītāka procedūra – skavu uzlikšana. Tā līdzinās procesam, ko pats var paveikt ar salvetīti, tikai efekts ir ērtāks, drošāks un estētiskāks.

Naga maliņa tiek nedaudz piepacelta no gultnes, lai ievietotu skavu. Tā palīdz nagu taisnot. Mazinās netīkamais spiediens, turklāt sarūk iespēja, ka nags var ieaugt atkārtoti.

Pētījumos novērots, ka 10 līdz 30 procentiem pacientu atkārtojas ieaugušā naga kaite, ja pēc naga korekcijas neievēro ieteiktos profilakses pasākumus.

Ja radušās komplikācijas, dakteris ieteiks papildu pretiekaisuma vai antibakteriālu terapiju.

Smagākos gadījumos nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās – tiek noņemtas naga malas vai viss nags, kā arī iekaisušie audi.

Reizēm nākas likvidēt daļu saknes – lai tajās vietās nags vairs neaugtu. To veic ķirurģiski, ar ķīmiskiem līdzekļiem vai lāzera palīdzību.

Ja ir ne tikai ieaugšanas vaina, bet arī pirkstu deformācija, iesaka nēsāt silikona ortozes, kas pirkstus tur atdalītus citu no cita. Tad tie vairs nesakļaujas un līdz ar to zūd spiešanas sajūta un sāpes.

Ja naga ieaugšanu veicina arī sēnīšinfekcija, ārstē abas vainas. Citādi naga plātne atkal kļūs bieza un kaite atkārtosies. Turklāt nagu sēnīte var veicināt vēl citu infekciju rašanos.

Ieteicams doties uz ārstniecisko pedikīru – to veic mediķis, kurš pārzina naga uzbūvi un iespējamās problēmas. Viņš arī pamācīs, kā pareizi apgriezt un apkopt nagus.

Ja podiatrijas speciālists redzēs, ka vaina ir nopietna, norīkos pie ķirurga.

Ja ieaugušo nagu neārstē, ar laiku var pievienoties infekcija, kas var novest pie nopietnām komplikācijām. Īpaši bīstami tas ir diabēta slimniekam.

Pētījumos novērots, ka 10 līdz 30 procentiem pacientu atkārtojas ieaugušā naga kaite, ja pēc naga korekcijas neievēro ieteiktos profilakses pasākumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.