Kaitnieks radons nav notverams 0
Zinu, ka ir speciāls aparāts radona gāzes noteikšanai. Kur tādu var nopirkt? ALDIS LIMBAŽOS
Īsā atbilde būtu – aparātu radona gāzes noteikšanai Latvijā nopirkt nevar! Aptaujājot dažādas ar vides mērījumiem saistītas firmas un iestādes, izdevās noskaidrot, ka šādu speciālu aprīkojumu var iegādāties ārzemēs, tostarp ar vietējā SIA “Dozimetrs” starpniecību, taču tā cena ir vairāki tūkstoši eiro. Tātad privātai lietošanai mājas apstākļos būtu padārgi, bet, ja plānots uzsākt biznesu un sniegt radona mērīšanas pakalpojumu, varētu būt perspektīvi. Protams, ja tiek arī apgūtas specifiskas zināšanas mērījumu nolasīšanai.
Ja vēlas uzzināt šīs gāzes daudzumu telpās, palīdzību var meklēt zinātniski pētnieciskajā uzņēmumā “Urboekoloģija” (www.urboekologija.lv), kurā ir vienīgais Latvijā sertificētais radona gāzes mērīšanas aparāts. Speciāliste Tatjana Kartunova stāsta, ka mērījumus nevar veikt, ja temperatūra ir zemāka par mīnus četriem grādiem vai ir liels mitrums, tātad radona koncentrāciju zemesgabalā labāk noteikt siltākā gadalaikā. Visu gadu var mērīt koncentrāciju iekštelpās. Neatkarīgi no telpas lieluma par mērījumiem jāmaksā 45 eiro. Iepriekš jāpiesakās pa tālruni 29158279. Uzņēmums mērījumus veic visā Latvijas teritorijā, tikai jāvienojas par transporta izmaksām.
Arī Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mājaslapā (www. meteo.lv, tālrunis 67032600) atrodams šāds piedāvājums mērījumiem, taču iestādes rīcībā esošais aparāts nav kalibrēts, tā mērījumi oficiāli nebūs par pilnu ņemami, taču pašu zināšanai ar tādiem varētu būt gana.
Trauksme par radona gāzes kaitīgo ietekmi uz cilvēku veselību arvien pieaug, un arī Latvijā ir stājusies spēkā Eiropas direktīva, kas nosaka veikt radona mērījumu monitoringu, skaidro Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra direktora vietnieks Voldemārs Polis. Sevišķi lielu vērību tam pievērš ziemeļvalstīs, arī Igaunijā, jo radona koncentrāciju ietekmē augsnes ģeoloģiskās īpatnības, ieži. Diemžēl mērījumi vēl nevar notikt, jo nav ierīču.
Telpās radona gāzes pieļaujamā norma ir 200 Bq (bekereli). Augstāks rādītājs jau rada nopietnus draudus veselībai, it sevišķi cilvēkiem ar pazeminātu imunitāti, bērniem, veciem cilvēkiem. Tas veicina vēža, kataraktas un citu kaišu attīstību. Latvijā plašāki mērījumi pēdējoreiz veikti 90. gados. Pierādīts, ka teritorijās ar paaugstinātu radona līmeni ir lielāka cilvēku mirstība.
Visvairāk iemesla uztraukumam par radona klātbūtni ir tieši skaistāko vietu (reljefi, upju tuvums) iedzīvotājiem un labi nosiltināto, ar stikla pakešu logiem aprīkoto, bet slikti vēdināmo ēku īpašniekiem.
Radons izdala alfa starojumu, un šajā ziņā drošas nav arī importētās preces, tostarp būvmateriāli, jo uz robežas tiek pārbaudīts tikai gamma starojums, tā sauktā tradicionālā radiācija. Mērīšanai gan var iegādāties personīgai lietošanai paredzētus aparātiņus, taču tie mēdzot būt diezgan neprecīzi.
Ko darīt, ja aparātu iegādāties nevar un arī speciālistus aicināt par dārgu? Radons ir smaga gāze un lielākā koncentrācijā uzkrājas pagrabos, ēku pirmajos stāvos, no laukakmeņiem mūrētos namos, tāpēc speciālisti iesaka pirmām kārtām ierīkot labu ventilāciju, bieži vēdināt dzīvokļus.