Krustziežu spīdulis.
Krustziežu spīdulis.
Foto-VAAD

Kaitēkļu un slimību apkarošana rapša laukos jūnijā 0

Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes nodaļas vecākā inspektore

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Šogad aprīļa pēdējās nedēļas ļoti siltās dienas jau ceturto gadu pēc kārtas neļāva krustziežu spīduļiem ilgstoši baroties rapšu ziedpumpuros. Rapši uzziedēja ļoti strauji, un, lai arī maija pirmajā pusē gaisa temperatūra pazeminājās, spīduļiem atlika tikai uzturēties jau ziedošajos augos, pildot apputeksnētāju funkcijas, bet nenodarot tādu ļaunumu, kā ilgstoši barojoties neizplaukušajos pumpuros.

Jūnijā kaitēkļi var cerēt uz vasaras rapšu sabojāšanu, bet saimniekiem jāuzmana sējumi, lai laikus pamanītu spīduļu parādīšanos ziedkopās. Tādēļ, ja ziedpumpuru parādīšanās sākumā uz auga saskaitāmi 1–3 kaitēkļi, bet īsi pirms ziedēšanas 3–5 mazās melnās vabolītes, tad, lai iegūtu sēklu ražu, kaitēkļu darbība jāierobežo.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ierobežošanai jāizvēlas šim mērķim reģistrētais insekticīds un darbā jāievēro izvēlētā preparāta instrukcijā rakstītais. Jūnijā dabā zied ļoti daudz dažādu augu, bites rosās gan rapšos, gan visos pārējos ziedos, arī nezālēs. Tādēļ, gatavojoties kaitēkļu ierobežošanai, jārīkojas tā, lai nenodarītu ļaunumu dabai, atceroties par bišu turētāju interesēm.

Jūnijā, izvērtējot nepieciešamību un ekonomisko izdevīgumu, iespējama slimību ierobežošana vasaras rapšu sējumos. Ja pirms rapšu ziedēšanas un ziedēšanas laikā ir daudz nokrišņu, tad, smidzinot atbilstošu fungicīdu, augi neaizies bojā no baltās puves infekcijas.

Izvēloties atbilstošu preparātu un tā lietojuma laiku, vasaras rapšus iespējams pasargāt arī no krustziežu sausplankumainības un krustziežu sausās puves izplatības.

No sakņu augoņu izplatības augu aizsardzības līdzekļu smidzinājumi nepasargās. Līdzīgi kā ziemas rapšu laukos rudenī, šīs slimības pazīmes iespējams atrast arī jūnijā uz vasaras rapšu un krustziežu nezāļu saknēm. Ja infekcija spēcīga, tad kroplīgās saknes nespēj augu nodrošināt ar ūdeni un barības vielām, tādējādi augi atpaliek augumā un sēklu raža nenogatavojas.

Slimība pagaidām nav tik izplatīta, lai radītu ievērojamus ražas zudumus, bet, konstatējot savā laukā sakņu augoņus, saimnieka paša labā ir neignorēt to klātbūtni. Ierosinātāji saglabājas augsnē 10 gadus un ilgāk, tos pārnēsā arī tehnikas riteņi, ar tiem inficējas arī krustziežu nezāles, tāpēc, plānojot rapšu, kā arī citu krustziežu sējumus un stādījumus, jāatceras inficētie lauki.
Vairāk par AAL lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.