Kaitēkļu profilakse un apkarošana dārzeņu sējumos jūnijā 0
Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes nodaļas vecākā inspektore
Kāpostu stādījumos jūnijā joprojām iespējami krustziežu spradžu uzbrukumi vēlāk stādītajiem kāpostiem. Bīstamākas sekas spradžu darbībai būs karstās un sausās dienās, kad spradži var gan izgrauzt augšanas centru, gan stipri bojāt lapas.
Iespējama kāpostu mušas darbība – stādījumiem bīstamāka ir kāpostu agrā muša, jo tā darbojas, kamēr augiem vēl ir mazāka sakne. Ja kāpostu dēsti jau kļūst zilgansārti, tad saknēs jau barojas kāpostu mušas kāpuri un augi, visticamāk, ies bojā. Invadētos augus vajadzētu izraut un ar visiem kāpuriem iznīcināt, lai nesekmētu kāpostu mušas populācijas attīstību. Kaitēkļa ierobežošanai nav pieejami reģistrēti insekticīdi, tāpēc mazās platībās mušas var pievilināt un iznīcināt ar dzeltenajiem līmes vairogiem.
Savukārt par kāpostu cekulkožu un kāpostu pūcīšu tauriņu lidošanas sākumu var uzzināt, stādījumos izvietojot feromonu lamatas. Pēdējās vasarās cekulkodes bija pastiprināti savairojušās – jo agrāk sākas to postošā darbība, jo iespējami lielāki zaudējumi. Kaitēkļa kāpuri satīklo ziedkāpostu galviņas, barojas ar lapām. Ja kāpuri sabojā galviņkāpostu vidus lapiņas, tad raža var neizveidoties vispār.
Dzeltenie līmes vairogi noder arī sīpolu un burkānu mušas izlidošanas no augsnes noteikšanai un populācijas blīvuma kontrolēšanai. Burkānu mušas kāpuri bojā ne tikai burkānu, bet arī pētersīļu un seleriju saknes, tāpēc tā nav vēlama arī šo sējumu tuvumā. Burkānu mušai olu dēšanas laiks ir garš, bet nekur tālu burkānu meklējumos tā neaizlido. Vieglāk izvairīties no burkānu mušām ir, mainot sējumu atrašanās vietu, nekā noķert mirkli, lai ar insekticīda smidzinājumu ierobežotu pieaugušos īpatņus, pirms tie sadējuši oliņas uz augsnes. Sējumos, kur izvēlētai burkānu šķirnei pieres daļa neizaug virs augsnes, mušu bojājumi būs minimāli.
Ja burkānu sējuma tuvumā aug egles, tad pastāv lielāka iespēja, ka burkānu lapu blusiņas un to kāpuri sabojās burkānu lapas – tās čokurosies, neaugs, līdz ar to slikti attīstīsies saknes.
Jūnija vidū sīpolu stādījumos sīpolu mušas lakstu padusītēs varētu sākt dēt olas. Nedēļu vēlāk izšķīlušies kāpuri dosies baroties sīpolu iekšienē, augi sāks nīkuļot un, ja kāpuru būs daudz, augi ies bojā. Invadētie augi no stādījuma būtu jāizvāc un jāiznīcina, jo sīpolu mušai vasarā attīstās divas paaudzes. No stādījuma ieteicams izvākt arī sīpolu lakstu puskodes bojātos augus, jo sezonā attīstās vairākas paaudzes.
Galda biešu lapu apakšpusē kolonijas var sākt veidot pupu laputis – sevišķi mēreni siltā un mitrā laikā. Laputīm ir daudz dabisko ienaidnieku, kas parasti neļauj izveidoties pārlieku lielām laputu kolonijām.
Jūnijā turpinās lidot un olas dēt biešu muša. Mušu attīstībai maijs nebija sevišķi labvēlīgs – saulainos un sausos laika apstākļos baltās oliņas mēdz izžūt. Kāpuri, kas jūnijā šķilsies no grupās novietotajām oliņām, barosies ar lapu audiem. Tāpēc bīstamāki ir mušu pirmās paaudzes kāpuri, jo to barošanās laikā bietēm vēl nav izveidojusies liela lapu masa.
Vairāk par līdzīgi tematu lasiet šeit