Zirņi ‘Bruno’.
Zirņi ‘Bruno’.
Foto: A.Pogulis

Kaitēkļu apkarošanas pasākumi tauriņziežu laukos jūnijā 1

Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes nodaļas vecākā inspektore

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Zirņu svītrainais smecernieks šopavasar, šķiet, sagaidīja katru virszemē izspraukušos zirņa un pupas dīgstu. Kaitēkļa aktivitātes saistītas ar siltumu aprīļa beigās un sausumu maijā. Daudzos pākšaugu sējumos VAAD speciālisti konstatēja līdz 100% bojātu gan zirņu, gan lauka pupu augu. Arī jūnijā pieaugušās smecernieka vabolītes turpinās baroties, izgraužot lapu malās pusapaļus robus. Toties tauriņziežu sakņu tuvumā mēneša beigās šķilsies kāpuriņi, kas barosies ar sakņu gumiņu saturu, tādējādi samazinot tauriņziežu pozitīvo lomu augsekā.

Kaitīgo darbību uzsāks arī pupu sēklgrauzis pupu sējumos un zirņu sēklgrauzis zirņu sējumos. Līdz maija otrajai pusei šiem kaitēkļiem pietrūka siltuma, bet jūnijā to izplatība notiks. Lai rudenī būtu mazāk caurumaino pupu graudu, kaitēkļi īsi pirms pākšaugu ziedēšanas jāierobežo ar kādu no šim mērķim reģistrētajiem insekticīdiem. Insekticīds neiznīcinās oliņas, tādēļ svarīgi smidzinājumu veikt, pirms sēklgraužu vaboles uz pākstīm sadējušas oliņas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Siltie bezvēja jūnija vakari būs ideāls laiks zirņu tinēja tauriņu lidošanai un oliņu dēšanai. Tauriņi sadēj oliņas uz pākstīm, un mazie kāpuriņi iekļūst zirņu pākstīs, lai tur barotos. Zirņu graudi kļūst nederīgi pārtikai. Ja laiks būs lietains, vējains un vēss, bojājumu būs mazāk. Kaitēkļa aktivitātes ierobežo ne tikai laika apstākļi, bet arī kaitēkļa olu parazīti – trihogrammas. Iespējama arī atbilstoša insekticīda smidzinājums. Par ierobežošanas pasākumiem jālemj, konstatējot kaitēkļa lidošanas sākumu. Tas iespējams, izvietojot sējumā tieši šim kaitēklim paredzētos feromonu slazdus, kuros ielidos zirņu tinēja vīrišķie īpatņi.

Āboliņa laukos jūnijā parasti atrodams āboliņa ziedu un stublāju smecernieks. Ja sēklu ražu plānots iegūt no pirmā pļāvuma, tad jārēķinās ar smecernieku, kas jūnijā turpinās ziedpumpuros dēt olas. Savukārt izšķīlušies kāpuri barojoties samazinās labu sēklu iznākumu. Tādēļ, ja aptuveni 2–3 nedēļas pirms āboliņa ziedēšanas 100 ETV (entomoloģiskā tīkliņa vēzienos) iekļūst vairāk nekā 50 smecernieku, tad paredzams, ka smecernieku kāpuri sabojās krietnu daļu briestošo sēklu, un līdz ar to ekonomiski pamatota būtu kaitēkļu ierobežošana.
Par aizsardzības pasākumiem kartupeļu sējumos lasiet šeit

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.