Kaitēkļi un slimības nesnauž. Uzmaniet rozes! 1
“Ievēroju, ka rozes klāj it kā balta pūdera kārtiņa. Šķiet, tā ir miltrasa. Kā ar šo slimību cīnīties? ” ASTRĪDA MĀRUPES NOVADĀ
– Ilgi pieturoties tik dramatiskiem laika apstākļiem – mitrumam un temperatūras svārstībām –, šogad daudzos dārzos izplatās rožu miltrasa. Galvenais ir pamanīt slimības pirmās pazīmes un to apkarot, – piekodina rožu audzētāja Ilga Kumeliņa no uzņēmuma “Latroze”.
Rožu miltrasu jeb īsto miltrasu var pazīt pēc baltās apsarmes, kas klāj lapu abas puses, dzinumus un pumpurus. Pret šo slimību ziedu kopējai ir pārbaudīts līdzeklis: ņem 100 g cukura (der arī nostāvējies medus, ko vairs nelieto uzturā), ēdamkaroti trauku mazgāšanas līdzekļa Fairy, ēdamkaroti šķidra minerālmēslojuma (Vito vai speciāli rozēm paredzētu mēslojumu), visu samaisa ar 10 l ūdens. Katru otro dienu apsmidzina rožu lapas, neļaujot savairoties sēņu sporām.
Rožu miltrasas ierobežošanai Latvijā ir reģistrēts arī fungicīds Topāzs 100; deva – 2 ml uz 1 l ūdens. Miglo visus rožu krūmus, arī tos, kam it kā nav slimības pazīmju, jo miltrasa izplatās ļoti ātri. Preparāts augus aizsargā 5–14 dienas. Ja saglabājas mitrs un svārstīgs laiks, apstrādā atkārtoti.
Tāpat šosezon nesnauž dažādi kaitēkļi. Īpaši savairojušās cikādes, kas sūc augu sulu lapu apakšpusē. Bojājumu dēļ tur veidojas sīki, dzeltenīgi plankumiņi, bet lapu virspusē dūrienu vietā parādās balti punkti. Kaitēkļi visvairāk bojā apakšējās lapas. Stipri cietušās lapas nobrūnē un nobirst.
Arī rožu krūmu jaunie dzinumi šovasar liptin aplipuši laputīm. Bojātie dzinumi vāji attīstās, ziedi ir sīkāki un plaukst vēlāk. Pēc I. Kumeliņas teiktā, pret cikādēm un laputīm visefektīvākais ir insekticīds Aktara, bet var izmantot arī citus ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus, piemēram, Decis mega (4 ml uz 10 l ūdens).