Foto – RIA Novosti/ImageForum

Lietuvas politiskā sodīšana, iespējams, ietekmēs arī Latvijas piena nozari 0

Politisks lēmums


Krievijas Federālā Patērētāju tiesību uzraudzības un labklājības dienesta (“Rospotrebnadzor”) izplatītajā paziņojumā nosaukti vairāku Lietuvas uzņēmumu pārkāpumi, kas bija iemesls aizlieguma noteikšanai. Piemēram, pārkāptas pieļaujamās mikrobioloģiskās normas uzņēmumā “Pieno žvagždes” ražotajam biezpienam un “Šilutes rambynas” ražotajām siera nūjiņām, “Pieno žvagždes” piena rīsu putrā ar vaniļu konstatēti ftalāti, atšķirība bijusi uz etiķetes publicētā informācijā un produkta sastāvdaļās, kā arī citi pārkāpumi. Ne tikai abi nosauktie uzņēmumi – grēkojis esot arī Lietuvas lielais siera ražotājs “Rokiškio pienas”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Lai gan Krievijas dienesta vadītājs Genādijs Oņiščenko jau vairākas nedēļas par aizlieguma iemeslu nosauc “sanitāros un epidemioloģiskos riskus”, tomēr Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete uzskata – Krievijas lēmums aizliegt piena produktu importu no Lietuvas kārtējo reizi apliecina, ka Krievija izmanto ekonomiskos un tirdzniecības jautājumus savu ģeopolitisko mērķu sasniegšanai. Proti, Lietuva kā ES prezidējošā valsts, tā cenšas piesaistīt savienībai Ukrainu, kuru iecerētajā Eirāzijas savienībā vēlas redzēt Krievija.

Eiropas Komisija, reaģējot uz Lietuvas piena produktu importa aizliegumu, vakar mudināja Maskavu nebūt pārmērīgai savos soļos, ko tā sper pret Viļņu.

Kā ietekmēs Latviju


CITI ŠOBRĪD LASA

Lietuvas piena produktu eksports uz Krieviju veido aptuveni 30% no kopējā Lietuvas piena produktu eksporta. No Latvijas ik dienu Lietuvā nonāk aptuveni 700 tonnas mūsu saimnieku ganāmpulkos slauktā piena, kas veido aptuveni 20% no visa Latvijā ražotā piena daudzuma. Lietuva uz Latviju pērn eksportēja sieru 12,2 milj. latu vērtībā, sviestu un piena tauku pastas 3,4 milj. latu vērtībā.

Vai slēdzot Krievijas tirgu, Latvijā vēl vairāk būs Lietuvas piena produktu? Aizlieguma ietekme uz Latvijas piena tirgu ir atkarīga no tā, cik plaši un, galvenais, cik ilgstoši sankcijas tiks ieviestas, ja līdz tam nonāks, uzsver kooperatīva “Trikāta KS” valdes priekšsēdētājs Uldis Krievārs. 
AS “Smiltenes piens” valdes priekšsēdētāja Gita Mūrniece aicina gūt mācību no šā gadījuma. “Mums ir jābūt elastīgiem un gudriem, kad Latvija kļūs par ES prezidējošo valsti. Politiskiem lēmumiem nevajadzētu traucēt veiksmīgu ekonomisko sadarbību. Latvijā ir arī ieguldīts daudz Krievijas izcelsmes kapitāla, tāpēc attiecības ar Krieviju, šķiet, ir draudzīgākas nekā Lietuvai.” Uzņēmēja paredz – piena iepirkuma cena varētu krist vien tad, ja samazināsies piena pulvera cena biržās. Tad varētu cerēt arī uz lētākiem piena produktiem. 
Latvijā vislielākais svaigpiena eksportētājs uz Lietuvu ir SIA “Jēkabpils piena kombināts” – Lietuvas Rokišķu pārstrādes uzņēmuma meitas firma. “Jēkabpils piena kombināta” direktors Aigars Spēks vakar vērsa uzmanību, ka četras Rokišķu ražotāja automašīnu kravas ar produktiem bez aizķeršanās šķērsojušas Krievijas robežu. “Krievijas tirgus Rokišķu ražotājam veido vien 25% – 27% no kopējā eksporta tirgus. Patlaban pārmaiņas nejūtam, 1. oktobrī cēlām piena iepirkuma cenu,” tā A. Spēks.

Lielākā piena pārstrādes uzņēmuma “Food Union” (tā akciju kontrolpakete pieder Krievijas investoriem) ģenerāldirektors Sergejs Beshmeļņickis paredz – ja Lietuva un Krievija tuvākajā laikā neradīs risinājumu piena produktu importam uz Krieviju, tad, visticamāk, Lietuva meklēs pārdošanas iespējas citviet. “Var paredzēt, ka Lietuvas lielie pārstrādātāji izmantos visas iespējas, lai mērķtiecīgi iekarotu sev jau pazīstamos tirgus, arī Latviju. Tas ietekmēs piena tirgu kopumā, gan zemniekus, gan pārstrādātājus, gan pircējus. Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem tas nozīmēs vēl sīvāku konkurenci par vietu plauktā un savu biznesa stratēģiju pārskatīšanu. Mazajiem piena pārstrādātājiem tā varētu būt cīņa par izdzīvošanu,” tā S. Beshmeļņickis.

POZĪCIJA

“Pieļaujam, ka Lietuvas eksportētāji tomēr varētu sastapties ar daļējām eksporta grūtībām un tādēļ varētu samazināt svaigpiena importu no Latvijas. Šādā gadījumā Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem jābūt gataviem strādāt ar papildu piena daudzumu – pēc jaunākajiem Lauksaimniecības datu centra datiem, vidēji dienā uz Lietuvu eksportē aptuveni 700 tonnas svaigpiena. Tāpat iespējams, ka Lietuvas pārstrādātāji centīsies palielināt savu produktu pārdošanas daudzumu Latvijā un citās kaimiņvalstīs. Šādā situācijā piena iepirkuma cenai un produktu cenai veikalā varētu veidoties samazinājums, ko radīs piedāvājuma palielinājums. Tomēr šī ietekme varētu būt īslaicīga.” 
Zemkopības ministrija

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.