Kaimiņš uzaris daļu ceļa. Kā nomērīt ceļu un izbeigt strīdu 0
Apgabaltiesa ir apstiprinājusi Valsts zemes dienesta izdotā zemes plāna pareizību, ka servitūta ceļa platums uz manu saimniecību ir 10 metri. Kaimiņš daļu šā ceļa ir uzaris savas saimniecības vajadzībai tā, ka ceļš vietām nav platāks par 3,5 metriem. Civillikumā ir noteikts, ka minimālajam platumam jābūt vismaz 4,5 metri. Policijā teica, ka ceļš jāuzmēra domes būvinženierim, bet domē teic, ka man par savu naudu jānolīgst mērnieks. Pie kā vērsties, lai fiksētu zemes plānā fiksētā ceļa platuma samazinājumu? PĒTERIS RUDZĀTOS
Līvānu novada domes sabiedrisko attiecību un ārējo sakaru daļas vadītāja Indra Upeniece uzsver – gan jautājuma uzdevējam piederošā zeme, gan otrs zemesgabals ir privāts īpašums, kuru īpašuma tiesības ir nostiprinātas zemesgrāmatā. Tā kā strīds saistīts ar privātīpašumu, pašvaldība nedrīkst iejaukties. Strīdu gadījumā savstarpējās attiecības jārisina Civillikumā noteiktajā kārtībā.
Pētera kungs jau esot vērsies pašvaldībā, kur viņam paskaidrots – lai izbeigtu strīdu, abiem īpašniekiem ir jāvienojas, noslēdzot rakstisku vienošanos par ceļa platumu un tā atrašanās vietu. Pēc tam par to jāveic ieraksts kalpojošā zemesgabala zemesgrāmatā (kalpojošais ir tas īpašums, kurā atrodas ceļa servitūts). Lai varētu precizēt noteikto ceļa platumu, būs jāvēršas arī pie licencēta mērnieka, jo pašvaldībā šādu speciālistu nav. Pašvaldības būvinspektors vai būvinženieris šajā gadījumā nav tiesīgs veikt zemes uzmērīšanu.
Līvānu novada domes Administratīvā komisija turklāt jau esot uzlikusi administratīvo sodu kalpojošā zemes īpašuma īpašniekam par ceļa sašaurināšanu, bet šā zemesgabala īpašnieks to pārsūdzējis apgabaltiesā. Tiesa šo administratīvo sodu esot atcēlusi.
Ja ar tiesas spriedumu neesat apmierināts, varat to pārsūdzēt augstākā tiesu instancē.
UZZIŅA
Licencētu mērnieku pakalpojumu piedāvājumus var atrast internetā, piemēram, Latvijas Mērnieku biedrības sertificēto mērnieku saraksts ir pieejams portālā: mernieks.lv.