Foto – Zanda Birze

Kaimiņš neļauj piekļūt īpašumam. Kā nodibināt ceļa servitūtu? 2

Mana mamma no agra pavasara līdz vēlam rudenim dzīvo dārza mājiņā. Pavasarī izrādījās, ka blakusesošajam zemesgabalam ir cits īpašnieks. Agrāk pie dārza varēja piebraukt pa ceļu, kas atrodas starp īpašumiem, bet tagad jaunais kaimiņš paziņoja, ka tā ir viņa zeme un mēs varam izmantot tikai nelielu gājēju taciņu. Kaimiņš gar tās malu salika betona konstrukcijas, un ar mašīnu tagad pie mājiņas piebraukt nevar. Protams, nevar piekļūt ne ātrā palīdzība, ne ugunsdzēsēji, ja būtu vajadzība. Tuvākais piebraucamais ceļš atrodas apmēram puskilometra attālumā. Ar iepriekšējo kaimiņu mutiski vienojāmies par piebraucamā ceļa izmantošanu, bet ar jauno kaimiņu neko sarunāt nevar. Ko darīt šajā situācijā? Citi kaimiņi ieteica vienoties par ceļa servitūtu, bet ja nu kaimiņš tam nepiekrīt? Vai par servitūtu jāmaksā? LAURA VENTSPILS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Civillikumā teikts, ka servitūts ir tādas tiesības uz svešu lietu, uz kuru lietošanas ziņā ir ierobežotas īpašuma tiesības kādai noteiktai personai vai noteiktam zemesgabalam par labu. Šajā gadījumā servitūts ir jānodibina par labu noteiktam nekustamajam īpašumam (jūsu mātes īpašumam), un tātad tas ir reālservitūts.

Katra reālservitūta pastāvēšanai vajadzīgi divi nekustamie īpašumi, no kuriem viens apgrūtināts otram par labu: pirmais ir saistītais jeb kalpojošais, otrais – tiesīgais jeb valdošais. Ar ceļa servitūtu var piešķirt tiesības uz braucamo ceļu. Ja, nodibinot ceļa servitūtu, nekas nav teikts par ceļa platumu, braucamajam ceļam jābūt vismaz 4,5 metrus platam. Pats servitūts ir bez maksas, t.i., vienam kaimiņam nebūs jāmaksā otram par tā izmantošanu, taču jūsu mātei kā servitūta izlietotājai šis ceļš būs jāuztur un nepieciešamības gadījumā arī jālabo (arī tas paredzēts Civillikumā).

CITI ŠOBRĪD LASA

Servitūtus nodibina ar likumu, tiesas spriedumu, līgumu vai testamentu. Tātad jūs varat nosūtīt kaimiņam līguma projektu par braucamā ceļa servitūta nodibināšanu. Noteikti pievienojiet abu zemesgabalu plānu, kurā būs norādīts jums nepieciešamais braucamais ceļš un tā apjoms. Šādu plānu var izveidot sertificēts mērnieks.

Ja kaimiņš atteiksies noslēgt līgumu, jūsu mātei ir tiesības iesniegt tiesā prasību par servitūta nodibināšanu. Šajā gadījumā būs jāpierāda, ka viņas īpašumam iespējams piekļūt tikai caur kaimiņa īpašumu, tāpat būs nepieciešams servitūta ceļa plāns. Jāņem vērā, ka no servitūta izrietošās lietu tiesības ir spēkā abām pusēm (valdošā un kalpojošā nekustamā īpašuma īpašniekiem) tikai pēc servitūta ierakstīšanas zemesgrāmatā. Tātad, ja jūs tikai mutiski vienosieties ar kaimiņu un sāksiet izmantot ceļu, starp jums pastāvēs vienīgi personiskas saistības. Taču, vēršoties tiesā (ja kaimiņš labprātīgi nepiekritīs), varēsiet prasīt šo saistību ierakstīšanu zemesgrāmatā jau kā servitūta tiesības.

SVARĪGI

• Katram, kuram pieder servitūta tiesības, tās jāizlieto taisnprātīgi, pēc iespējas saudzējot citas personas īpašuma tiesības.

• Kalpojošās lietas īpašnieks servitūta izlietotājam nedrīkst likt ceļā nekādus šķēršļus: viņam jāļauj darīt visu, bez kā servitūta tiesības nebūtu iespējams izmantot. Ja kalpojošais īpašums ir apgrūtināts ar hipotēku, servitūtu var uzlikt vienīgi ar kreditora piekrišanu.

• Ja rodas šaubas par servitūta apmēru, tas jāpieņem vismazākajā apmērā.

• Servitūts izbeidzas ar noilgumu, ja tiesīgais to labprātīgi desmit gadu laikā nav lietojis personīgi vai ar citu personu starpniecību. Ja kādu servitūtu izlieto pavisam citādi, nekā pienāktos, tad uzskata, ka tas netiek izlietots. Ja servitūts nav izlietots dabisku vai paša kalpojošās lietas īpašnieka radītu šķēršļu dēļ, tāda šķēršļa pastāvēšanas laikā noilgums nav spēkā.

UZZIŅA

Latvijas Mērnieku biedrības sertificēto mērnieku saraksts ir atrodams interneta vietnē http://sc.lmb.lv/sertificetas-personas/.

KONSULTĒJIS JURISTS ALEKSANDRS ČIČERINS

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.