Kaimiņam netīk Gobzema piedāvātais valdības modelis par bezpartejiskiem ministriem 1
Ziņa papildināta plkst. 15.04.
Premjera amata kandidāta Alda Gobzema (“KPV LV”) piedāvājums par valdības modeli ar bezpartejiskiem ministriem nebūtu atbalstāms, jo palielinātu “Saskaņas” lomu lēmumu pieņemšanā, aģentūrai LETA šādu viedokli pauda “KPV LV” līderis Artuss Kaimiņš.
Artuss Kaimiņs pauž personīgo, nevis partijas viedokli
Kamiņš uzsvēra, ka pauž personīgo viedokli un “KPV LV” Saeimas frakcijā šis jautājums nav pārrunāts.
“Es personīgi esmu saviem vēlētājiem solījis, ka valdības ar “Saskaņu” nebūs. Es personīgi šādu modeli neatbalstu, bet frakcijā par to nav runāts,” teica Kaimiņš.
Politiķis gan uzskata, ka četras partijas – “KPV LV”, Jaunā konservatīvā partija, “Jaunā Vienotība” un nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK – var izveidot valdību un tas šim politiskajiem spēkiem arī jādara.
Politiķis prognozēja, ka nākamnedēļ šis jautājums “KPV LV” frakcijā tiks pārrunāts, jo deputāti gribēs uzdot savus jautājumus. Ministri, kas nav izgājuši cauri vēlēšanu sietam, bet ir aicināti “no malas”, ir rūpīgi jāiepazīst un jāizvērtē, līdz ar to šis jautājums ir jāpārrunā frakcijā, norādīja Kaimiņš.
Vienlaikus viņš akcentēja, ka Gobzemam ir mandāts izveidot valdību.
“VL”-“TB”/LNNK jau nākamā kandidāta gaidās…
Ja Ministru prezidenta amatam nominētā Alda Gobzema (“KPV LV”) īstenotais valdības veidošanas process beigsies bez rezultāta, tad nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (“VL”-“TB”/LNNK) gaidīs nākamo Valsts prezidenta nominēto premjera amata kandidātu, žurnālistiem pastāstīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (“VL”-“TB”/LNNK).
Vērtējot Gobzema piedāvājumu veidot bezpartejisku profesionāļu valdību, Mūrniece norādīja, ka profesionāļu Ministru kabinets būtu pakļauts tikai vienai personai, turklāt valdības apjoms arī tiktu samazināts aptuveni uz pusi.
“Ņemot vērā izteikumus par to, ka valdības sēdes varētu būt slēgtas, saskatu iespējamību, ka parlamentam būs ļoti apgrūtinoši saņemt informāciju par to, ko dara valdība. Tā ir vēl viena būtiska lieta, kas šajā situācijā ir jāņem vērā,” teica Mūrniece.
Viņa atgādināja, ka Ministru kabinets lemj par budžetu, kā arī virkni citiem nozīmīgiem jautājumiem, piebilstot, ka minētā ideja ir pretrunā ar demokrātijas un Latvijas kā parlamentāras valsts principiem.
“Es uz Gobzema piedāvājumu raudzītos ļoti skeptiski,” teica Mūrniece, tāpat paužot pārliecību, ka Gobzema valdības veidošanas procesā “pietiekami labi redzama [ekspolitiķa Aināra] Šlesera loma”.
Vaicāta, vai Nacionālā apvienība atbalstītu ārkārtas vēlēšanu izsludināšanu, Mūrniece norādīja, ka tās ir Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa tiesības, vienlaikus atgādinot, ka Vējonis jau bija paudis savu pozīciju par to, ka tas netiks darīts.
Ja Gobzema valdības veidošanas process beigsies bez iznākuma, Nacionālā apvienība respektēs Vējoņa izvēli un nākamo nominēto kandidātu. Taujāta, vai tas nozīmē, ka politiskais spēks pats neko nepiedāvās, Mūrniece norādīja, ka tā ir prezidenta izšķiršanās.
Gobzema “B” plānam nav citu partiju atbalsta
Kā ziņots, Gobzems piektdien atsauca sākotnējo piedāvājumu par iespējamo Ministru kabineta sastāvu un tuvākajās dienās piedāvās partijām atbalstīt “bezpartejisku profesionāļu veidotu valdību”.
Līdz ar šādu soli Gobzems Ministru kabinetā piedāvā samazināt ministru skaitu. Tādējādi viņš atgriežoties pie priekšvēlēšanu laikā dotajiem solījumiem, atsakoties no pēc vēlēšanu laikā īstenotajiem kompromisiem, skaidroja Gobzems. “KPV LV” pirms vēlēšanām solīja ministriju skaitu samazināt līdz sešām.
Gobzema plānam izveidot “saīsinātu profesionāļu valdību” nav citu partija atbalsta, liecina aģentūras LETA veiktā partiju politiķu aptauja.
LETA jau rakstīja, ka Gobzema piedāvājums faktiski pilnībā sakrīt ar Šlesera pozīciju, kuru viņš šodien izklāstījis “Dienas Biznesā”. Intervijā Šlesers mudina veidot profesionāļu valdību, par kuru nobalsotu pat “Saskaņa”. Šlesers Gobzemā saskata līderi, “kurš ir spējīgs aiz sevis līdzi aizraut cilvēkus”, tāpēc Saeimas deputātiem esot jādara viss, lai Gobzema valdība tiktu apstiprināta.
Gobzems pēc tikšanās ar partiju pārstāvji atzina, ka Šlesers ir izklāstījis viņam līdzīgas idejas par profesionāļu valdību. Gobzems vērtēja, ka šāda intervija apgrūtina viņa iespējas izveidot valdību, tomēr noliedza, ka šo jautājumu būtu pārrunājis ar Šleseru.
Urbanovičs: Gobzemam ir apbrīnojama neatlaidība
Valdības veidošanas procesā, tostarp piesakot ideju par bezpartejisku profesionāļu Ministru kabinetu, Gobzems parādījis apbrīnojamu neatlaidību, uzskata partijas “Saskaņa” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.
Urbanovičs aģentūrai LETA norādīja, ka aicinājumu vērtēt tehnokrātiskas valdības modeli Latvijā no Gobzema viņš nav saņēmis, tāpēc pagaidām to nevērtēs. “Ja saņemsim, tad arī apspriedīsim,” solīja politiķis.
“Es nezinu, man ir grūti komentēt. Mums [patlaban] ir politiski nominētais premjerministra amata kandidāts. Parasti jau ir tā, ka tehniskās valdības vada arī tehnisks premjers. Mums ir politiski nominētais, tāpēc, domāju, daudzi izsaka skepsi. Es savukārt varu uzteikt tikai viņa dūšu,” sacīja Urbanovičs.
Taujāts, vai viņš izprot deputātu bažas par to, ka tehnokrātiskas valdības izveidošanas gadījumā palielinātos “Saskaņas” ietekme, Urbanovičs norādīja, ka nezina, kāpēc citas partijas tā saka, un ka kopumā viņu tas arī neinteresējot. “Kas man daļas, ko viņi saka un kāpēc. Katram laikam ir savi iemesli. Mani drīzāk interesē, ko par Gobzema iniciatīvu saka [partijas “KPV LV” līderis] Artuss Kaimiņš,” pauda Urbanovičs, pieļaujot ka Kaimiņam, visticamāk, ir ko teikt šajā situācijā.
Urbanovičs norādīja, ka “Saskaņai” patlaban nav iemesla rīkot sanāksmes par Gobzema piedāvājumu vērtēšanu, taču, ja Gobzema valdības veidošana beigsies bez rezultāta, partija uz turpmāko procesu skatīsies “tikpat ieinteresēti kā līdz šim”.