Kaimiņa “būt vai nebūt” brīdis 1
Saeima trešdien, 20.jūnijā, ārkārtas sēdē piekrita ārpusfrakciju deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanai un atļāva tiesībsargājošajām iestādēm veikt kratīšanu viņa dzīvesvietā. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) drīz pēc šī lēmuma deputātu aizveda no Saeimas nama. Pēc neoficiālas informācijas, aizturēts arī Kaimiņa vadītās partijas “KPV LV” līdzpriekšsēdētājs Atis Zakatistovs un uzņēmējs Viesturs Tamužs.
Pirms tam šādu lēmumprojektu pēc Ģenerālprokuratūras un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lūguma vienbalsīgi bija atbalstījusi Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija. Šī komisijas sēde bija slēgta, tādēļ pamatojums netika atklāts. Arī Saeimas sēdē komisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs deputātiem sīkāk nepaskaidroja lietas apstākļus. Kaimiņa izdošanu atbalstīja tikai 59 no klātesošajiem deputātiem. Pret neviens nebija, bet virkne deputātu balsojumā nepiedalījās (visa “Saskaņas” frakcija, ārpusfrakciju deputāti Romāns Mežeckis un Ringolds Balodis, kā arī ZZS pārstāvis Valdis Skujiņš). Debates par šo jautājumu nenotika. Pats Kaimiņš ārkārtas sēdes sākumu nokavēja un aizelsies ieskrēja Saeimas sēžu zālē jau pēc balsojuma.
“Man nav ne mazākās nojausmas, kas notiek. Es zinu, ka mūsu partijas grāmatvede ir izsaukta uz KNAB liecināt. Es nokavēju sēdes sākumu. Mūsu partija tiek likumīgi finansēta no biedru naudām un KNAB tiek iesniegtas visas atskaites,” žurnālistiem teica Kaimiņš. Viņš pieļāva, ka krimināllietas patiesais iemesls varētu būt mēģinājums traucēt viņa politisko darbību, atgādinot savu vēršanos pret maksātnespējas administratoriem un sagatavoto ekonomikas ministra Arvila Ašeradena demisijas pieprasījumu. “Mūsu partija ir absolūti neizdevīga valdošajai varai. Esam uzkāpuši uz pārāk daudzām varžacīm,” teica deputāts.
Pēc īsas sarunas ar žurnālistiem pie Kaimiņa pienāca KNAB pārstāvji, izveda deputātu no Saeimas telpām, iesēdināja busiņā un aizveda. “Neķeriet stresu un neizdariet pārsteidzīgus spriedumus! Mēs jau ko tādu gaidījām, jo esam neērti valdošajiem. Viņi pret mums cīnās ar saviem netīrajiem ieročiem, bet mēs turpināsim godīgi cīnīties pretī,” pirms aizvešanas Kaimiņš ar preses starpniecību vērsās pie saviem atbalstītājiem.
KNAB informēja, ka kriminālprocess uzsākts par iespējamām pretlikumīgām darbībām, kas saistītas ar politisko organizāciju nelikumīgu finansēšanu, par starpniecību šajā procesā, kā arī par nelikumīga finansējuma pieņemšanu un izspiešanu. Šobrīd kriminālprocesa ietvaros esot aizturētas trīs personas.
Aizturēto vārdus KNAB neatklāj, tāpat kā nesniedz sīkāku informāciju par pārkāpumu būtību. Taču pēc vairāku avotu teiktā, lieta, visticamāk, saistīta ar Kaimiņa partijas “KPV LV” finansēšanu, turklāt epizodēm, kas notikušas jau pirms laba laika. Atgādināšu ka jau 2016. gada rudenī partiju pameta Ilmārs Poikāns un vairāki citi biedri, pārmetot tai neskaidrus finansēšanas avotus. Poikāns toreiz izteicās, ka brīžos, kad politiskajam spēkam “vajag kāpostu”, tiek piesaukts uzņēmēja Viestura Tamuža vārds.
“KPV LV” premjera amata kandidāts jurists Aldis Gobzems vakar preses konferencē apstiprināja, ka KNAB veicis kratīšanu arī pie partijas līdzpriekšsēdētāja Ata Zakatistova un minētā uzņēmēja Tamuža. Kaimiņš un Zakatistovs esot aizturēti, un, visticamāk, tāpat arī Tamužs. “KPV LV” līdzpriekšsēdētāja Linda Liepiņa un partijas grāmatvede izsauktas uz KNAB sniegt liecības. Partijas pārstāvji apgalvo, ka viņiem nav ko slēpt un sola sadarboties ar tiesībsargājošām iestādēm, sniedzot visu informāciju. “Mums mēģina aizbāzt muti, bet tas neizdosies,” teica Gobzems.
“KPV LV” pārstāvju taisnošanās par “politisku izrēķināšanos” ir ierasta politiķu dziesma, nonākot nepatikšanās, tomēr vienā jautājumā viņiem var piekrist – ja kriminālprocess saistīts ar 2016. gada notikumiem, tad īpatnēji, ka aizturēšanas un kratīšanas tiek veiktas tikai tagad. KNAB sīkākus komentārus par izmeklēšanas gaitu nesniedz, bet informēti avoti Saeimā apgalvo, ka tiesībsargājošajām iestādēm esot bijis nepieciešams tik ilgs laiks, lai savāktu liecības un pierādījumus.
Politologs Filips Rajevskis ziņu aģentūrai LETA paudis viedokli, ka šobrīd ir ļoti būtiski, lai tiesībsargājošās iestādes sabiedrībai skaidrotu deputāta Kaimiņa aizturēšanas iemeslus. Viņaprāt, pašreizējā situācija tiesībsargājošajām iestādēm ir ļoti liels izaicinājums. “Kopumā sabiedrības uzticēšanās valstij ir ļoti zema, tādēļ šīm institūcijām ir ļoti jāpiestrādā pie komunikācijas, lai spētu izskaidrot, kādēļ bija nepieciešama šāda rīcība un kādi ir tās cēloņi,” teica Rajevskis. Viņš šādu tiesībsargājošās institūcijas darbu vērtēja kā ļoti skaļu pozīciju. “Deputāts tiek demonstratīvi, uzreiz pēc balsojuma, aizturēts parlamentā. Tas uzliek par pienākumu institūcijām pacelt noslēpumu priekškaru un iedot skaidrojumu, kāpēc tas tā notiek,” uzsvēra eksperts.
Kā noskaidroju Saeimas Juridiskajā birojā, Kaimiņš drīkstēs turpināt veikt deputāta darbu, piedaloties Saeimas un parlamenta komisiju sēdēs (ja, protams, atradīsies brīvībā). Parlamenta lēmums tikai ļauj tiesībsargājošajām iestādēm viņu aizturēt, veikt kratīšanu un izņemt kratīšanā atrastās mantas. Ja šo procesuālo darbību rezultātā KNAB un Ģenerālprokuratūra lūgs izdot Kaimiņu kriminālvajāšanai, tad būs nepieciešams jauns Saeimas balsojums. Ja vairākums piekritīs tiesībsargājošo iestāžu lūgumam, tad gan viņam sēdes apmeklēt būs liegts, bet notiesājoša sprieduma gadījumā nāksies šķirties arī no deputāta mandāta. Turpretim, ja KNAB neizdosies tuvākajā laikā izvirzīt ticamus pierādījumus Kaimiņa vainai, tad uz labāku priekšvēlēšanu reklāmu mutīgais “cīnītājs pret pastāvošo kārtību” pat nevarētu cerēt.