Psihiatres skaidrojums: kas ir pēcdzemdību psihoze 0
Psihoze ir psihiski traucējumi, kuru gadījumā izzūd saikne ar realitāti. Tieši pēcdzemdību psihoze ir psihoze, kas jaunajai mammai sākas pēkšņi sešu nedēļu laikā pēc dzemdībām, visbiežāk otrajā vai trešajā diennaktī (48–72 stundas pēc dzemdībām), stāsta psihiatre Ina Mihailova.
Psihozes simptomi:
- aptumšota apziņa (apmulsums, dezorientācija),
- bezmiegs,
- nepareiza realitātes uztvere,
- normālai psihei neraksturīgas parādības – nomoda murgi (dažādas neadekvātas idejas un pārliecības) un halucinācijas (piemēram, “balsu” skanēšana galvā),
- nervu sistēmas uzbudinājums, izteikts nemiers,
- pēkšņas garastāvokļa svārstības,
- dezorganizēta domāšana,
- nepareiza uzvedība,
- pilnīgs paškritikas trūkums.
“Pēcdzemdību psihoze attīstās pēkšņi. Nav tā, ka sieviete vai apkārtējie var pamanīt tās tuvošanos un kaut ko darīt, lai to novērstu, kā tas ir, piemēram, redzot, ka cilvēks pamazām ieslīgst depresijā. Psihoze attīstās burtiski dažu stundu laikā, un vienā mirklī cilvēks vairs sevi absolūti nekontrolē,” skaidro Ina Mihailova.
“Sievietei var rasties visādas realitātei neatbilstošas domas, piemēram, ka tūlīt pagalmā nosēdīsies citplanētiešu kuģis. Kā tu to zini? Vienkārši zinu. Neadekvātas domas izraisa neadekvātas emocijas, savukārt neadekvātas emocijas – neadekvātu rīcību. Rīcība ir pilnīgi neparedzama, paškritikas – nekādas. Ne jau vienmēr sieviete kļūst agresīva un kādam uzbrūk, bet jāsaprot, ka viņas rīcība ir neparedzama. Būtībā psihoze ir stāvoklis, ko viduslaikos sauca par sātana iemiesošanos cilvēkā. Tad tika izmantoti visādi sātana izdzīšanas rituāli – mērcēšana aukstā ūdenī, pieķēdēšana pie sienas. Medikamentu psihozes ārstēšanai jau toreiz nebija.
Pēcdzemdību psihozes gadījumā emocijas ir ļoti sakāpinātas un svārstīgas – no absolūtas eiforijas līdz šausmīgām dusmām un pat trakošanas lēkmēm.”