Vai kafija tukšā dūšā ir kaitīga veselībai? 0
Kafija lielai daļai sabiedrības ir pirmais garšīgais modinātājs no rīta. Kāds dzer melnu, cits ar pienu vai cukuru – cik cilvēku, tik recepšu, bet kā uz šo ikdienas ieradumu reaģē mūsu organisms? Vai kafija tukšā dūšā nodara ļaunumu aizkuņģa dziedzerim? Atbildes sniedz RSU asociētais profesors Aleksejs Derovs.
Tukšā dūšā gan tā var kairināt barības vadu un kuņģa gļotādu, bet ne specifiski kairināt aizkuņģa dziedzeri. Ja viss ir kārtībā ar aizkuņģa dziederi, kafija neko ļaunu nenodarīs, tomēr tukšā dūšā to dzert nevajadzētu,” TV24 raidījumā “Ēdiens kā zāles” skaidro profesors.
Jau iepriekš esam rakstījuši, ka ķīmiskā formula C8H10N4O2, plašāk pazīstama kā kofeīns, pēc iedarbības ir stimulants, kura galvenais iedarbības mehānisms ir adenozīna darbības (kas rada miegainību) bloķēšana.
Mazās devās kofeīns uzlabo arī garīgo darbību un modrību. Protams, kofeīns neietekmē visus vienādi, katra personiskā reakcija uz kofeīnu var būt ļoti atšķirīga.
Nacionālās Kafijas Asociācijas (The National Coffee Association) pētījums liecina, ka kafija īsā laikā var veicināt kognitīvās funkcijas, īstermiņa atmiņas un koncentrēšanās spēju uzlabošanos, tādējādi prātam ļaujot uztvert jaunu informāciju daudz ātrāk.
Pašsaprotami, ka dienas laikā līdz ar dažādu lēmumu pieņemšanu krītas mūsu koncentrēšanās spējas un daļa darbu tiek veikti “automātiski”. Paškontroli un koncentrēšanās spēju var stiprināt ar kafiju, īpaši tad, kad esam pārguruši.
Pieņemt lielus lēmumus uz noguruma fona nav prātīgi, tādēļ, ja dienas beigās jāpieņem vēl kāds svarīgs lēmums, krūze kafijas palīdzēs uz mirkli sakoncentrēties, kontrolēti izsvērt visus par un pret un lemt ar “skaidru” prātu.