Kafija no reklāmas. Vai tiešām veselīga? 0
“Tagad reklāmās bieži piedāvā īpašu kafiju, kuru lietojot cilvēks var notievēt. Esmu dzirdējis, ka pēc šādas kafijas vispār vairs neko nevar ieēst! Vai tā nav kaitīga veselībai? Varbūt kāds speciālists var paskaidrot, kas ir šīs kafijas sastāvā un vai to bez problēmām var lietot?” Reinis Saldū
Acīmredzot runa ir par Coffee Slender. Tas ir norvēģu izstrādāts uztura bagātinātājs, kas reģistrēts arī Latvijā un ko iesaka kā liekā svara samazināšanas līdzekli.
Faktiski tā ir šķīstošā kafija (91 %) no izkaltētām Arabica un Robusta šķirnes pupiņām un zaļo kafijas pupiņu ekstrakta (9 %).
Dzērienā ir koncentrēta hlorogēnskābe (200 mg uz 100 ml), kas iegūta no zaļo kafijas pupiņu ekstrakta. Izplatītāji uzsver, ka Coffee Slender šīs skābes ir pāris reižu vairāk nekā tradicionālajā kafijā un ka tā, gluži kā citi polifenoli, ir antioksidants, kas kavē novecošanās procesus, ietekmē cukura un tauku šķelšanu organismā.
Jārēķinās, ka dzērienā ir arī ļoti augsts kofeīna saturs (40 mg uz 100 ml), bet, lai iegūtu solītos rezultātus, izplatītājs iesaka dzert 3 – 6 tases dienā, tātad uzņemt 120 – 240 mg kofeīna, piedevām uzturā ierobežojot kalorijas!
Diētas ārsts Andis Brēmanis uzsver, ka nelielās devās kofeīns dod tonizējošu efektu, uzlabo garīgās un fiziskās darbaspējas. Tālab dzērieni, kas satur kofeīnu, ļauj justies mundrākiem, darbīgākiem un dzīvespriecīgākiem. Taču visam ir savs mērs! Lielās devās kofeīns var veicināt trauksmes sajūtu, sirdsklauves, sausumu mutē, pastiprinātu svīšanu, miega traucējumus un citas nevēlamas izpausmes.
Lai gan kafija iedarbojas urīndzenoši, liels šā dzēriena daudzums vienlaikus arī aiztur šķidrumu organismā. Tādēļ parasti iesaka, baudot kafiju, dzert vismaz tikpat daudz vai vēl vairāk ūdens.
Klīnikas “Premium Medical” uztura speciāliste Inga Pūce spriež, ka Coffee Slender, visticamāk, pārskābina organismu un, iespējams, apstādina gremošanas procesus, tādēļ pēc šāda dzēriena arī negribas ēst. Šāda tipa metodes par veselīgām saukt neesot iemesla. Jārēķinās arī, ka svara samazināšana atkarīga no cēloņa, kas ietekmē tā palielināšanos.