Jolanta kafiju ražo pēc vecmāmiņas receptes, izmantojot cigoriņu saknes, iespējami saldākus burkānus, ozolzīles un miežus vai rudzus.
Jolanta kafiju ražo pēc vecmāmiņas receptes, izmantojot cigoriņu saknes, iespējami saldākus burkānus, ozolzīles un miežus vai rudzus.
Foto – Valdis Semjonovs

Mobilā ražotne 0

Cigoriņu kafijas ražotni iekārtoja jūras konteinerā. To uzlika uz pamatiem, izzāģēja vietu durvīm un logiem, nosiltināja, ievilka elektrību un ūdeni. Iegādājās elektrisko rīvi, maltuvi un citu ražošanai nepieciešamo aprīkojumu, pasūtīja meistariem no metāla izgatavot žāvējamo skapi. Nopirka arī sakņu cigoriņa (lapu cigoriņš kafijas ražošanai neder!) un burkānu (jo saldāki, jo labāk!) sēklas. Pirmajā uzņēmējdarbības gadā ražotne atradās Mazzalvē, kas ir Jolantas vīra dzimtā puse, tagad viņa saimnieko vecāku īpašumā Viesītē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

– Šogad cigoriņus iesēju aptuveni hektāra platībā. Vecākiem ir zemnieku saimniecība, tāpēc ir gan zeme, gan tehnika. Tēvs manām vajadzībām izaudzē miežus un rudzus, māte – burkānus, bet es uzņēmos rūpes par cigoriņiem.

Gadā izaudzē 7–9 tonnas cigoriņa sakņu. Augs nav pārāk cimperlīgs, taču ir jāravē un jāretina, lai saknes neizaugtu tievas kā zīmuļi. Novāc vēlu rudenī. Cigoriņiem nepatīk silti pagrabi, vajadzīga temperatūra ap nulli, tāpēc Jolanta saknes uzglabā šķūnī, pārklājot ar salmiem. Lai piekļūtu gaiss, kaudzēs izveido elpošanas lūkas. – Cigoriņi jāpārstrādā jau tagad, jo, noturot līdz martam vai pat aprīlim, zudīs kvalitāte, – svarīgu niansi piemin uzņēmēja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cigoriņu saknes un burkānus vispirms kārtīgi nomazgā, tad sarīvē. Pēc tam kārto uz paplātēm, lai varētu likt žāvētavā. Tās apakšdaļā atrodas stieņi, pa kuriem plūst elektrība, ražojot siltumu, bet augšpusē – mitruma un temperatūras sensori. Temperatūra tiek regulēta automātiski, līdz nonāk līdz cigoriņu kaltēšanai maksimālajiem +60 °C. Izžūst diennakts laikā. No kilograma sarīvētu cigoriņu sakņu iegūst 150 gramu izkaltēta produkta, bet no kilograma burkānu – 70 gramu.

Vismaz divas trīs diennaktis jākaltē ozolzīles. Pēc tam noņem apvalkus un kodolus samaļ. Elektriskajā maltuvē sasmalcina arī kaltētos cigoriņus un burkānus. Kad cigoriņu kafijas sastāvdaļas ir samaltas, bet mieži apgrauzdēti, gatavo maisījumu. Jolanta atklāj, ka Kafejas Alīda sastāvdaļu proporcijas ir 45% cigoriņu, 45% miežu, 5% burkānu un tikpat daudz kaltētu ozolzīļu. Iegūto maisījumu liek uz elektriskās pannas un apgrauzdē, tad fasē papīra maisiņos un nogādā pircējiem. Jolantas Kovnackas ražoto produkciju var meklēt lielveikala “Rimi” ekopreču stendā “Klēts”, SIA “Lāči” veikalos, lielveikalos “Stockmann” un “Sky”, kā arī ekoloģiski audzētu pārtikas preču veikaliņos.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.