Kafija mazina Alcheimera un diabēta risku, bet atsevišķām grupām palielina Parkinsona slimības risku 0
Mūsdienās publiskajā telpā valda ļoti dažādi viedokļi un stereotipi par kafijas ietekmi uz cilvēka organismu. Dažādos pasaulē veiktajos pētījumos gan ārsti, gan nozares speciālisti norāda uz vairākām kafijas pozitīvajām īpašībām, taču citos priekšplānā tiek izvirzīta tās negatīvā ietekme uz cilvēka veselību. Lai sabiedrība iegūtu skaidrāku priekšstatu dzēriena patieso vērtību, Baltijā lielākais kafijas ražotājs “Melnā kafija” aicinājis izteikt savu viedokli kardiologam Andrim Skridem, uztura speciālistei Lienei Sondorei, kā arī gastroenterelogam un profesoram Anatolijam Danilānam.
Kafija ir dzēriens, kura sastāvā ietilpst dažādi komponenti, kas kopā vai katrs atsevišķi atstāj kādu konkrētu ietekmi uz dažādiem cilvēka orgāniem vai uz visu organismu kopumā. Kafijai tiek piedēvētas visdažādākās īpašības – gan organisma nodrošināšana ar nepieciešamo adrenalīna daudzumu cīņai pret nogurumu, gan ķermeņa imunitātes stiprināšana pret asinsvadu slimībām. Tiek pat uzskatīts, ka šis dzēriens ir spējīgs pagarināt cilvēka mūža ilgumu.
Gastroenteroloģijas profesors Anatolijs Danilāns uzsver, ka Latvijā ir diezgan stereo tipiski uzskati par kafijas iedarbību uz cilvēka organismu un labsajūtu. Balstoties uz pētījumiem, kas veikti nesenā pagātnē, viņš uzskaita pieņemtos izdomājumus, kas neatbilst patiesībai un uzsver kafijas labās īpašības. Kā piemēram, vecmodīgais uzskats par kafijas ietekmi uz asinsspiediena paaugstināšanu ir aplams, jo patiesībā – kafija samazina to, tāpēc cilvēki ar augstu asinsspiedienu droši var lietot uzturā kafiju. Otrs, kafija aizkavē arī tādas nopietnas saslimšanas kā Parkinsona un Alcheimera slimības, jo kofeīns pozitīvi iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, dopamīniem un receptoriem.
“Melnā kafija” ir apkopojusi populārākos pieņēmumus par kafijas ietekmi uz cilvēka organismu un speciālistu komentārus par tiem.Kafijas lietotājiem ir mazāks risks saslimt ar cukura diabētu.