Kādus ieguvumus no eiro ieviešanas sagaida uzņēmēji? 0
Viesturs Sosārs, SIA “Real Sound Lab” valdes priekšsēdētājs: “Mans uzņēmums no eiro ieviešanas Latvijā neko būtisku neiegūs, bet noteikti arī nezaudēs. Lai arī ienākumus gūstam ārvalstīs, darījumus pārsvarā veicam dolāros un mūs visvairāk ietekmē eiro un dolāra kursu attiecība.
Turpretī valsts iegūs, jo par starptautiskajiem aizņēmumiem būs jāmaksā mazāki procenti. Vienlaikus Latvijas iespējas brīvi veidot savu fiskālo politiku tiks ierobežotas. Zināmā mērā Latvija jau šobrīd ir eirozonā, jo lats ir fiksēti piesaistīts eiro. Domāju, ka līdz ar pilnīgu pāreju uz Eiropas vienoto valūtu vairāk iegūsim nekā zaudēsim, taču svarīgi, kas notiks ar pašu eiro. Man šķiet ticami, ka eirozona varētu sašķelties un pāriet uz atsevišķu Ziemeļeiropas un Dienvideiropas valūtu. Latvija tad noteikti būtu ieguvēja no piederības Ziemeļeiropas eirozonai. Neticu, ka tuvāko divu trīs gadu laikā Latvija spēs izpildīt formālās prasības eiro ieviešanai, taču paļaujos, ka atbildīgie ES ierēdņi tik un tā varētu lemt mums par labu.”
Alfrēds Aizbalts, SIA “Staiceles papīrfabrika 2” direktors: “Latvijas pievienošanos eirozonai negaidu ar lielām cerībām uz ekonomikas uzplaukumu. Tomēr arī aizdomām, ka tas varētu radīt nozīmīgas problēmas, neticu. Domāju, ka līdz ar eiro ieviešanu Latvijā uzņēmējiem būs vieglāk veikt darījumus ar ārvalstu partneriem un būs mazāk tēriņu par banku pakalpojumiem. Bažas rada tas, ka pārejas brīdī uz jauno valūtu varētu būt atšķirība starp lata un eiro kursu un līdz ar to naudas maiņa varētu radīt zaudējumus. Labākais risinājums, kā novērst šo risku, būtu pakāpeniska lata devalvācija, lai pārejas laikā abu valūtu vērtība būtu vienāda. Izvēloties šo ceļu, gan nedrīkst aizmirst par pensionāriem un trūcīgākajiem Latvijas iedzīvotājiem, tāpēc algas, pensijas un pabalsti līdz 600 latu apmērā jāindeksē proporcionāli lata vērtības samazināšanai.”
Māris Daugavietis, AS “Biolat” valdes priekšsēdētājs: “Lai Latvijas iedzīvotāji neciestu pārejas laikā uz eiro, svarīgi, cik godīgi noritēs valūtas maiņa. Ja tas notiks pareizi, AS “Biolat” visdrīzāk nebūs ne ieguvēja, nedz arī liela zaudētāja, jo 80% mūsu darījumu notiek Latvijā un latos. Turklāt lielākā daļa uzņēmuma sadarbības partneru ārzemēs ir no kaimiņvalstīm – Lietuvas, Polijas un Igaunijas. Lasot masu medijos pieejamo informāciju par ekonomisko situāciju eirozonā, gan rodas bažas, ka tad, ja tai pievienosimies, varam būt daudz lielāki cietēji no ES ekonomiskajām problēmām. Domāju, ka visdrīzāk Latvija ieviesīs eiro jau tuvāko gadu laikā, pat ja tā cena būs vēl viena valsts budžeta konsolidācija.”
Valda Bekina, SIA “Rītausma” direktore: “Lielas izmaiņas uzņēmumu darbā eiro ieviešanai nevajadzētu nest. Skaidrs, ka celsies cenas, bet neesmu pārliecināta, ka tikpat strauji augs arī mūsu ieņēmumi. Vienīgi būs mazāk darba un izdevumu, kas saistīti ar valūtas konvertēšanu. Bažīgu mani dara pašas eirozonas ekonomikas šūpošanās, tāpēc uzskatu, ka Latvijai būtu labāk nogaidīt un pievienoties eirozonai, kad būs skaidrs, kādas sekas nesīs, piemēram, Grieķijas krīze. Mūsu pašu ekonomikas problēmas eiro diez vai varētu atrisināt, jo vispirms jāsamazina ēnu ekonomika, jāsakārto nodokļu politika un jārada ilgtermiņa valsts attīstības stratēģija.”