Kādus augus vislabāk izmantot rudens kompozīcijās podos – labākie akcenti 2
Avita Jasliņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Kādus augus vislabāk izmantot rudens kompozīcijās podos?” jautā Nora Siguldā.
Laiks rudenīgs, bet siltums pieturas. Tomēr dažas vasaras puķes jau cietušas no pirmajām salnām – zaudējušas savu pievilcību. Kaut dārzā, iespējams, uzturamies retāk, to vērojam caur logu, mērojot savu ikdienas ceļu no mājas durvīm līdz vārtiņiem, auto. Lieveņus un terases rotājam ar sezonāliem stādījumiem podos. Laiks rudens kompozīcijām!
Kādus augus izvēlēties
Rudens kompozīciju var veidot no viengadīgajiem un daudzgadīgajiem augiem. To var papildināt ar kokaugu zariem, kuriem ir interesanta forma vai krāsaina miza. Dekorēšanai noderēs arī, piemēram, mazie ķirbīši, čiekuri un citi materiāli. Ja kompozīcijai izvēlētie augi ir daudzgadīgi, vēlāk tos varēs iestādīt dārzā.
Savu formu un faktūru vismaz līdz jaunajam gadam nezaudēs virši, dekoratīvie kāposti. Interesanti izskatīsies arī graudzāles. Tās salnu iespaidā mainīs krāsu, bet faktūru saglabās. Labi izskatīsies arī heihēras, lavandas, no viengadīgajām puķēm – krustaines, salmenes, kalocefāles ir labi struktūraugi. Jaudīgākam iznākumam ieteicams izmantot augus ar atšķirīgas krāsas lapām un struktūru.
Labs akcents – zari
No zariem var izmantot dažādus grimoņus, piemēram, ar sarkanu, zaļgandzeltenu vai brūnganu mizas krāsu. Parastās lazdas šķirnei ‘Contorta’ ir dekoratīvi kruzuļotas formas zari.
Ja vēlāk rudenī kāds no augiem kompozīcijā zaudēs savu pievilcību, to var aizstāt, piemēram, ar kādu skujeņa zaru. Kompozīciju var papildināt ar kādu spuldzīšu virteni.
Patlaban daudzviet kārdina rudens puķe mārtiņroze. Arī tās var izmantot, taču jārēķinās, ka tās cietīs no salnām.
Heihēras vēlāk varēs iestādīt arī dobē, jo tās ir daudzgadīgas.
Rudens kompozīcijām var izmantot arī Tunberga bārbeli ar sarkanām lapiņām, vēlāk dekoratīvi būs arī ērkšķainie zari. Arī šis krūmiņš var pārceļot uz kādu dobi.