
Kādu žogu un kādus materiālus izmantot, lai norobežotos no lielas šosejas? 0
Kādu žogu un kādus materiālus izmantot, lai norobežotos no lielas šosejas? Kādi ir ierobežojumi, noteikumi? VINETA V.
Pašvaldībās noteikumi mēdz atšķirties
Valsts akciju sabiedrības Latvijas valsts ceļi (LVC) pārstāvji skaidro, ka žogu augstumu, parametrus un vizuālo noformējumu LVC nenosaka. “To reglamentē vietējās pašvaldības teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi. Tādējādi katrā pašvaldībā tie var nedaudz atšķirties. LVC tehnisko noteikumu izsniegšanas vadlīnijās paredzēts, ka žogi gar valsts autoceļiem pieļaujami ne tuvāk par 0,5 m no ceļa zemes nodalījuma joslas robežas.” Tātad, lai izveidotu žogu gar autoceļu, vispirms jāvēršas vietējās pašvaldības būvvaldē, precizējot žoga veidu. Pēc ieceres akceptēšanas būvvalde izskaidros, ar ko (tostarp ar LVC) veicamie darbi jāsaskaņo.
Lai žoga izbūvei saņemtu LVC akceptu, jāpieprasa tehniskie noteikumi, izmantojot Būvniecības informācijas sistēmu. Tehniskajos noteikumos tiks norādītas papildu prasības un dokumentu saskaņošanas kārtība.
Nosacījumi par žogu izbūves kārtību ietverti arī Vispārīgajos būvnoteikumos un Atsevišķu inženierbūvju būvnoteikumos. Piemēram, Rīgas domes teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumu 355. punktā “Žoga arhitektūra” ir minēts:
1) žogu veido un tā krāsojumu stilistiski saskaņo ar ēku un blakus esošo zemes vienību žogu, ievērojot vienotu žogu augstumu kvartāla robežās;
2) žoga krāsošanai izmanto pret laika apstākļu ietekmi un mehāniskiem bojājumiem izturīgu krāsu. Dabisko akmeni, keramiku un cēlapmetumu žogā nekrāso;
3) žogs gar ielu nav augstāks par 1,8 m, un tā caurredzamība ir vismaz 30%, ja normatīvajos aktos nav noteiktas citas prasības un ja šis žogs nav prettrokšņa ekrāns;
4) aizliegta dzeloņdrāšu izmantošana žogos, izņemot gadījumus, ja to paredz normatīvie akti.
Noteikumu 356. punktā minēts, ka žoga krāsošanu veic saskaņā ar būvvaldē akceptētu krāsu pasi.
Līdzīga informācija atrodama Skrīveru novada teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumos, piemēram, par žoga arhitektūru, krāsošanu un stilistisko saskaņošanu ar apkārtējām ēkām. Skrīveros noteikumi paredz, ka aizliegta dzeloņdrāšu izmantošana žogos, izņemot, ja to paredz normatīvie akti; aizliegta surogātmateriālu (piemēram, metāllūžņu vai plastmasas atgriezumu) izmantošana žogu būvniecībā; kā arī žogu konstrukcijām gar meliorācijas novadgrāvjiem jābūt viegli transformējamiem un nepieciešamības gadījumā nojaucamiem, izņemot, ja meliorācijas grāvis atrodas transporta infrastruktūras teritorijā.
Prettrokšņa ekrāns
Dzīvojot blakus šosejai, lielākā problēma ir ne tikai automašīnu izplūdes gāzes, bet arī skaņa. No tās var pasargāt prettrokšņa ekrāns. Piemēram, Skrīveru novada teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumu 169. punktā teikts:
1) prettrokšņa ekrāna nepieciešamību gar autoceļiem, ielām un dzelzceļu, kā arī tā parametrus izvērtē un nosaka, veicot trokšņa līmeņa mērījumus un aprēķinus;
2) prettrokšņa ekrānam var izmantot ēkas vai to daļas, kurām nav jānodrošina prettrokšņa pasākumi;
3) veidojot prettrokšņa ekrānus, tos var izmantot žogu vietā, bet ne mazāk kā viena kvartāla garumā vai vismaz 3 m attālumā no ielas sarkanās līnijas. Ja prettrokšņa ekrāns tiek izbūvēts tikai vienas zemes vienības robežās, tas jāizvieto, ievērojot insolācijas prasības attiecībā pret kaimiņu zemesgabalā esošu vai plānotu apbūvi.
Prettrokšņa ekrāni var būt izgatavoti no koka, metāla vai polimēru materiāliem. Arī šajā gadījumā pēc padoma jāvēršas konkrētās pašvaldības būvvaldē.
UZZIŅA
Žogs ir neklasificēta būve, kuras uzstādīšanai nav vajadzīga būvatļauja, bet būvvaldē jāiesniedz paskaidrojuma raksts vai apliecinājuma karte par projektu. Šāda kārtība paredzēta MK noteikumu Nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi” 70. punktā. Kādam tieši jābūt žogam, cik augsts tas drīkst būt, parasti ir noteikts vietējās pašvaldības saistošajos noteikumos par teritorijas apbūvi.