Kādu zāles pļāvēju izvēlēties labam mauriņam 0
Izkapts vicināšanas virtuozu laiks ir garām, un šo māku pieprot vien kārtīgi lauku ļaudis. Mūsdienās mauriņus, īpaši pilsētvidē, līdzina mehāniskie spēkrati: rokām stumjami, braucami un pat roboti.
Benzīna pļāvējiem ir pamatīgāki izmēri un jauda, ar tiem var apstrādāt lielākas platības. Izvēloties piemērotāko modeli, ņem vērā vairākus faktorus: vai ar ierīci strādās vīrietis vai sieviete, cik plaša būs appļaujamā teritorija, vai tajā daudz šauru eju un stāvu nogāžu. Pļāvēji turklāt atšķiras ar daudzām niansēm, tāpēc pirms ierīces iegādes noteikti jāizrunājas ar konsultantu. Piemēram, dažiem modeļiem, tos iedarbinot, enerģiski jārauj startera aukla, kas padodas ne visām sievietēm. Viņām labāk izvēlēties benzīna zāles pļāvēju ar elektrisko startu, kas vienkārši iedarbināms, nospiežot starta pogu.
Jāatceras, ka benzīna pļāvējiem regulāri jāmaina eļļa un jāpapildina benzīns. Tādu rūpju nav, ja strādā ar elektrisko zāles pļāvēju. Tiesa, tā darbības optimālais laukums ir 400 m2, bet lielākais elektriskā zāles pļāvēja trūkums ir garais elektrības vads, kas jāvelk līdzi un jāuzmana. Šis trūkums nepiemīt modelim ar akumulatoru, kas pēc uzlādēšanas strādā 30 minūtes.
Zāles pļāvēji var būt aprīkoti ar zāles metēju uz sāniem vai arī ar zāles savākšanas grozu. Ar novāktu zāles masu mauriņš, protams, izskatās labāk, turklāt zāli var izmantot komposta veidošanai.
Braucamie zāles pļāvēji ir traktori un raideri, kuri piemēroti, ja dārza platība pārsniedz 2000 m2. Traktoriem ir mazāka manevrēšanas spēja, un tos ieteicams izmantot atklātākos laukumos. Raideriem ir labākas manevrēšanas spējas, un tie ir ērti zālienos, kur daudz šķēršļu, piemēram, koki, dobes u. tml. Lai arī raiders maksā apmēram par 45% vairāk, tā manevrētspēja ļauj darbu veikt krietni ātrāk.
Mūsdienīga tehnoloģiska ierīce ir zāles pļāvēji roboti, kas savu varēšanu laika gaitā ir jau apliecinājuši un īpaši noder aizņemtiem ļaudīm. Piemēram, “Husqvarna” “Auto Mower” robotus ražo jau 20 gadus. Atkarībā no modeļa roboti spēj apsaimniekot 500 – 8000 m2 un gatavi rosīties kaut augu diennakti. Mauriņu pļaujierīces apakšā novietots disks ar asiem maināmiem, žiletēm līdzīgiem nažiem. Viens rezerves nažu komplekts maksā Ls 2, pirmajā gadā nepieciešami 3 komplekti, nākamajos pa divi. Elektrības patēriņš ir neliels – Ls 3 – 5 mēnesī. Regulārā pļaušana neļauj zālienam izaugt garākam par 30 – 50 mm, turklāt tā garumu var regulēt. Nopļautās zāles sīkie gabaliņi pazūd zālienā un ātri sadalās, kalpojot par labu mēslojumu. Teritorijas parametrus, robota ceļus un slēgtās zonas speciāli ieprogrammē dīlera pārstāvis. Ieprogrammējot kalendāru pa nedēļas dienām un stundām, var saplānot darbu un izvairīties no liekas burzmas, piemēram, barbekju ballītē. Robots aprīkots ar trieciena sensoriem, kas tam ļauj uztvert un apbraukt šķērsli. Akumulatora ietilpībai krītot, robots pats atrod ceļu pie lādētāja. “Lai arī cenas ziņā robots maksā apmēram tikpat, cik traktors, daudzi ir iecienījuši šo kibernētisko “aitu”, kas, neņemot vērā laika apstākļus, klusi un efektīgi grauž zālienu, ietaupot saimnieka dārgo laiku,” stāsta “Husqvarna Latvija” vadītājs Juris Marhilevičs.