Kādu ūdens sildītāju izvēlēties? 0
“Kāda tipa ūdens sildītāju labāk izvēlēties? Daži saka, ka boileros veidojoties baktērijas, citi stāsta, ka caurteces sildītāji paģērot daudz elektrības?” Mirdza Jaunpilī
Vienkāršais jautājums tik vienkāršs nemaz nav. Ir caurplūdes un uzkrājēja (boilera) tipa ūdens sildītāji. Caurplūdes sildītāji var būt gāzes vai elektriskie, turpretim uzkrājēja tipa, ko vēl iedala vertikālajos, horizontālajos un kombinētajos, var būt savienoti ar centrālapkuri vai malkas apkuri.
Boilera tipa sildītājs uzkarsē ūdeni līdz iestatītajai temperatūrai (+55…+75 °C) un automātiski uztur šo temperatūru. Tas neprasa lielu elektrisko jaudu un pat 150 litrīgos var pieslēgt pie standarta elektriskās rozetes jebkurā telpā. Par boileru trūkumiem uzskata lielos izmērus, nepieciešamību regulāri apkalpot: mainīt magnija anodu un attīrīt sildelementu no katlakmens. Pat nelietojot silto ūdeni, boilers pakāpeniski atdziest, ūdens pastāvīgi tiek piesildīts.
Elektriskais caurteces ūdens sildītājs turpretim ir tik kompakts, ka tam vietu var atrast jebkurā dzīvoklī. Sildītājs ieslēdzas tikai tad, kad atvērts karstā ūdens krāns, un nodrošina tūlītēju karstā ūdens padevi.
Tomēr ar dzīvokļa standarta jaudu ap 3 kW pietiek tikai 35 °C temperatūras strūklai ar patēriņu 1,5 – 2 l/min. Ja tas ir pietiekams virtuvei, dušai būs par maz. Mājās ar lielāku, vēlams trīsfāzu strāvas pieslēgumu, kur pieejami 6 – 8 kW, var uzstādīt ražīgākas ierīces un jau plunčāties vannā.
Caurteces ūdens sildītājam noteikti ir jābūt jaudīgākam nekā boileram, kurš to pašu ūdens daudzumu uzsilda daudz ilgākā laikā. Tāpēc, izvēloties boileru, vadās pēc patēriņa apjoma, bet caurteces sildītājam noteicošā ir pieejamā jauda. Ja tā pietiekama, caurplūdes ūdens sildītājs spēj izdot neierobežotu daudzumu karstā ūdens, turklāt tas neprasa regulāru tehnisko apkalpi. Lielākas jaudas (virs 5 kW) caurteces sildītājam gan nepieciešams pievilkt atsevišķu elektrisko kabeli. Ja to vēlas uzstādīt lauku mājā vai vasarnīcā, obligāti ir jākonsultējas ar elektriķiem par tīkla jaudām. Bet runas par elektrisko caurteces ierīču enerģētisko negausību ir maldīgas. Piemēram, paaugstinot ar 8 kW caurteces sildītāju 100 l ūdens temperatūru par 25 °C, tērējam 22 minūtes. Boilerā ar jaudu 2 kW to uzsilda aptuveni pusotrā stundā. Enerģiju abos gadījumos patērē aptuveni vienādos daudzumos – ap 2,9 kW/h.
Svarīgi • Boilera priekšrocības ir zema patērējamā jauda (1,2 – 2,0 kW) un augstāka ūdens temperatūra. Trūkumi: lieli izmēri, liels uzsildīšanas laiks, regulāras tehniskās apkopes.
Reklāma
• Caurteces tipa sildītāja priekšrocības ir ļoti kompakti izmēri, tas praktiski neprasa apkopi un karstais ūdens tek uzreiz un bez ierobežojuma. Trūkumi: īpašas prasības pieslēgšanai, ierīce ar jaudu 4 kW nodrošina ne vairāk kā +34 °C temperatūru pie patēriņa ap 3 l/min. • Gāzes ūdens sildītājs darbojas līdzīgi kā caurplūdes, tā uzstādīšana ir dārga un nepieciešams speciāls ventilācijas skurstenis. • Vertikāli uz grīdas uzstādāmais malkas – elektrības boilers ir apkurināms gan ar malku, gan apsildāms ar elektrību. Ar malku 80 – 120 litru boilers uzsilst 20 minūšu laikā, ar elektrību – divās stundās.
|