Foto LETA

Māris Antonevičs: Kādu spēli spēlē VID? 10

Kur tas laiks, kad ar televīzijas palīdzību Latvijas iedzīvotāji iepazina spēli “Parlaments pret mafiju”, ko vēlāk nereti mēdza izmantot arī kā intelektuālu izklaidi dažādās ballītēs. Īss noteikumu skaidrojums – visiem spēles dalībniekiem tiek izdalītas kārtis. Trīs no dalībniekiem kļūst par “mafijas” darboņiem, viens par “izmeklētāju”, bet visi pārējie ir “parlaments”. Jo vairāk dalībnieku, jo interesantāka spēle. Vispirms klātesošajiem tiek piedāvāts izvērst debates par kādu aktuālu jautājumu, taču pēc brīža spēles vadītājs paziņo: “Pienākusi nakts, visi spēlētāji aizver acis. Pamostas mafija…” Šajā brīdī acis paver trīs “sliktie”, kuri ar skatieniem vienojas, kurš no “parlamenta” būtu jānovāc. Tad “mafija” noslēpjas un spēlē iesaistās “izmeklētājs”, cenšoties uzminēt, kuri no spēles dalībniekiem varētu būt “mafijā”. Tad spēles vadītājs paziņo, ka atkal pienācis rīts, un pamodinātais “parlaments” atkal atsāk debates par to, ka kaut kas taču jādara, lai to “mafiju” beidzot atklātu un apturētu.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Kāpēc pēkšņi atcerējos par šo piemirsto spēli? Tāpēc, ka ārēji tā ļoti atgādina to, kas šobrīd notiek Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un tā publiskajā komunikācijā. Lūk, tikai daži no pēdējā mēneša virsrakstiem ziņu lentē: “VID “melnajā sarakstā” iekļauti 173 iestādes darbinieki”; “No amata atbrīvots VID vadītājas vietnieks”; “Viens no “melnajā sarakstā” iekļautajiem VID darbiniekiem pats iesniedzis atlūgumu”; “Vērtē iespēju VID darbiniekus pārbaudīt ar melu detektoru”…

Scenārijs būtu tīri piemērots kādai televīzijas spēlei, bet te ir runa par valsts iestādi, kura neslēptās mokās mēģina atrast “mafiju” savās rindās. Atšķirība tikai tā, ka TV ekrānos to vērot bija izklaidējoši, bet ieņēmumu dienesta refleksijas veicina sabiedrības neapmierinātību. Kā reiz teicis Francijas karaļa Ludviga XIV finanšu ministrs: “Nodokļu iekasēšana ir māksla noplūkt no zoss pēc iespējas vairāk spalvu, saceļot pēc iespējas mazāku troksni.” Te nu troksnis ir sacelts arī bez plūkšanas. Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ināra Pētersone nesen žurnālistiem žēlojās, ka esot pieaugušas negācijas no nodokļu maksātājiem. Piemēram, tiekot rakstītas neķītrības maksājumu uzdevumos, trafarētajai VID automašīnai esot uzgāzta miskaste. Nerunājot nemaz par anonīmiem komentāriem internetā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Varētu jau teikt, ka jāatbalsta VID centieni pašattīrīties, lai cik neveikli tie izskatītos. Tomēr te rodas jautājums – kas tāds ir noticis, ka tas viss sācies tikai tagad? Ja runa ir ne tikai par atsevišķiem negodīgiem darbiniekiem, bet par “sarakstu” un tiek pieļauta pat melu detektora izmantošana, tad skaidrs, ka kaite ir pamatīgi ielaista. Un te nevar apiet politisko atbildību. Tāpēc atgādinājumam saraksts ar politiķiem un partijām, kas pēdējos 15 gadus bijušas atbildīgas par Finanšu ministriju un līdz ar to arī VID darbību: Valdis Dombrovskis, “Jaunais laiks” (2002. gada 7. novembris – 2004. gada 9. marts), Oskars Spurdziņš, Tautas partija (2004. gada 9. marts – 2007. gada 20. decembris), Atis Slakteris, Tautas partija (2007. gada 20. decembris – 2009. gada 12. marts), Einars Repše, “Jaunais laiks” (2009. gada 12. marts – 2010. gada 3. novembris), Andris Vilks, “Vienotība” (2010. gada 3. novembris – 2014. gada 5. novembris), Jānis Reirs, “Vienotība” (2014. gada novembris – 2016. gada februāris).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.