Citi varianti 0
Ja saglabājies maz zoba audu, reizēm vispiemērotākais variants ir zobu tehniskajā laboratorijā pēc precīza izmēra gatavota kompozīta onleja. Šī plomba pēc iecementēšanas mutē vairs neizplešas un nevar izraisīt zobu jutīgumu.
Visfizioloģiskākās ir zelta onlejas, jo šim materiālam piemīt antialerģiskas un antiseptiskas īpašības. Tas labi piekļaujas zobam. Šīs plombas kalpos līdz pat mūža galam, bet kompozīta onleja pildīs savu uzdevumu vismaz 5–12 gadus.
Stikla jonomēru plombas, kuras satur stiklu ar pildvielām, bieži izmanto zobu plombēšanai bērniem, jo tās iespējams ātri ielikt. Tās izmanto sānu zobiem, ja ir erozija un ķīļveida defekts, kā arī astoto zobu labošanai, kur reizēm nav iespējams ievietot cita materiāla plombu. Tā kā šīs plombas nav īpaši izturīgas, tās neliek uz kožamajām virsmām, piemēram, zobu kakliņu rajonā. To garantijas laiks ir 5–8 gadi.
Kompomēra plombas, kuras sastāv no kompozīta un stikla jonomēriem, ir gana izturīgas un dažādās krāsās. Tās izmanto bērniem, parasti piena zobiem, lai ieinteresētu viņus labot zobiņus. Šīs plombas kalpo 5–8 gadus.
Uzziņa
• Plombas mūžs būs īsāks, bieži kaut ko košļājot un regulāri cieši sakožot zobus, jo šie paradumi rosina kariesa attīstību un plaisu veidošanos plombās, kā arī saišu lūšanu, kas lietotas plombēšanas laikā.
• Jārēķinās, ka plombas nodils agrāk, ja nav pilna zobu rinda, jo palikušajiem zobiem tāpēc ir lielāka slodze.
KONSULTĒJUSI KLĪNIKAS “ADENTA” ZOBĀRSTE ZANE TEREŠČUKA