Kādu jumtu izvēlēties? Kā to ik gadu apsekot? 0
Šis ir īstais brīdis ne tikai ragavu, bet arī jumtu taisīšanai. Bez pirmajām kādu laiku vēl itin labi iztiksim, bet jumtam gan līdz rudens lietavām vajadzētu būt ideāli sakārtotam, lai mierīgi sagaidītu pavasari.
Plakanais vai slīpais?
Veidojot jaunus jumtus, pašlaik galvenokārt būvē slīpos ar stabilu ūdens noteci. Speciālisti konstatējuši, ka tie ir praktiskāki salīdzinājumā ar plakanajiem. Galvenais, uz pareizi ierīkota slīpā metāla jumta sniega masa noslīd pati bez speciālas tīrīšanas. Īpaša priekšrocība ir arī estētiska, proti, uz tiem lieliski uzskatās dekoratīvi materiāli, piemēram, dakstiņi. Un jo stāvāk, jo labāk!
Uz plakanā jumta, dabiski, krājas vairāk sniega, būtiski noslogojot pārsegumu. Strauji kūstot, lielais ūdens daudzums reizēm ir pārāk nopietns pārbaudījums jumta tehniskajam risinājumam un klājēju darba kvalitātei. Mājas notekas nespēj to novadīt, uz virsmas pat izveidojas kāds ezeriņš, un mitrums cenšas iekļūt ēkā.
Lai šādu jumtu atbrīvotu no slodzes, tas ziemā būtu regulāri jātīra vai arī jāizveido kabeļu apsildes sistēma, kas sniegu atkausētu. Finansiāli izdevīgāk ir tīrīt, nevis sildīt. Tomēr plakanajam (it īpaši no valcēta skārda ar dubultprofilu) ir viena liela nenovērtēta priekšrocība. Uz tā vasarā var uzlikt terases dēļus, ar distanceriem tos nolīmeņot un iekārtot elegantu atpūtas zonu. Ja zem saules sarga paliek par karstu, turpat dušai noder dārza šļūtene, jo par ūdens noteci vairs nav jāsatraucas. Starp citu, tā arī jumta klājumu var dzesēt, ja temperatūra pārāk augsta. Rudenī terasi atliek vien demontēt. Tomēr šādas atpūtas vietas izveidošana, izlīmeņojot slīpumus, ir jumiķu darba augstākā pilotāža, vismaz pirmajā reizē.
– Jaunās tehnoloģijas ļauj metāla jumtus izgatavot vizuāli ļoti līdzīgus betona dakstiņiem. Starpība ir tāda, ka, piemēram, “Borga Eleganta ar matēto pārklājumu” ir 10 reizes vieglāks un par 40 % lētāks nekā līdzīgi betona dakstiņi. Šādam segumam nevajag OSB plāksnes vai pilno dēļu klāju. To montē uz latojuma ar 350 mm soli, tātad apakšklājs ir viegls. Piedevām jau no 25 grādu slīpuma uz metāla jumtiem ziemā nekrājas sniegs, tas vienmēr droši noslīd, tāpēc arī nav nepieciešama pastiprināta jumta konstrukcija. Nevajag pat sniega aiztures, ja vien noslīdēšana kādam būtiski netraucē. Turklāt tad sniegs strādā kā kosmētikas skrubis un notīra no jumta to, kas pa vasaru pielipis un ar lietiem nav noskalots, ieskaitot arī sūnas, – stāsta SIA “PKRB” valdes priekšsēdētājs Andris Otmanis.
Krāsu daudzveidība
Ražotāju piedāvājuma klāstā atrodami klasiski, ekonomiski un moderni klājumi. Pašlaik cilvēki jumtiem visvairāk iegādājas metāla segumus, arvien populārāks kļūst videi draudzīgais bezazbesta šīferis, cieņā nāk betona dakstiņi. Starp citu, radīti arī jauna dizaina un krāsu dakstiņi, kas ļauj izveidot ļoti īpašus jumtus.
– Lai pilsētas vai novada arhitektūra labāk iederētos apkārtējā vidē, katrai apdzīvotajai vietai ir izvēlēti savi ieteicamie krāsu toņi. Jumta seguma krāsa nav obligāti jāsaskaņo vietējā būvvaldē, tomēr to ieteicams pārrunāt ar pilsētas galveno mākslinieci vai novada arhitektu, – zina teikt Latvijas jumiķu čempionāta laureāts Egils Bajārs.
Jumta uzklāšanai māju saimnieki aizvien biežāk piesaista profesionālus jumiķus, kas darbu paveic ātri, kvalitatīvi un ar garantiju.
– Lai būtu drošība par jumiķa kvalifikāciju, nepieciešams palūgt viņam uzrādīt Latvijas Amatniecības kameras izdotu meistara vai zeļļa apliecību vai Amatnieka karti. Labiem speciālistiem pašlaik darba ir pilnas rokas, tāpēc tie jāuzaicina laikus,– iesaka sertificēts jumtu eksperts Armands Liede.
Ikgadējā apsekošana
Vasarā jumta tehniskā stāvokļa pārbaude daudziem saimniekiem ļauj izvairīties no mājas konstrukciju bojājumiem tuvākajā nākotnē. Apsekošanā uzreiz redzams, vai tas nav mehāniski bojāts, ziemā tīrot sniegu, un kādi regulārie remontdarbi nepieciešami. Vispirms aplūko skursteni, kuru segumā iekļauj pieslēgumi. Katram jumtu veidam tie ir speciāli. Jāpievērš uzmanība arī pārējām savienojumu vietām, ventilācijas izvadiem un jumta logiem, kur bieži rodas plaisas. Beidzamais laiks tekņu tīrīšanai un labošanai.
Iespējams, atklājas vēl citas problēmas – rūsa, jumta lūku vai sniega barjeru bojājumi. Jāpievērš uzmanība tuvāk augošajiem kokiem, iespējams, nepieciešams apzāģēt lielākos zarus.
Jumta apsekošanai labāk nolīgt profesionāli, kas spēj novērtēt iespējamos bojājumus un ieteikt pareizāko remontdarbu plānu. Ja to dara pats, neaizmirstiet par obligātajiem drošības pasākumiem. Kāpnes, pa kurām nokļūst uz jumta, jānovieto iespējami stabilāk. Pastaigas laikā vēlams izmantot speciālas drošības siksnas, kuras stiprina pie ēkas konstrukcijām.
– Regulāri neapsekojot jumtus, tos nepārbaudot un neremontējot, lietus ūdens var nonākt ēkas nesošajās konstrukcijās un sasalstot radīt nopietnus bojājumus. Praksē pierādījies, ka tad remonts ir daudz dārgāks nekā savlaicīgi veikta jumta pielabošana, – brīdina Armands Liede.
– Pie reizes jāpārbauda arī balkoni, lodžijas un terases. To savlaicīgam remontam, jo īpaši hidroizolācijai, nepieciešama vasarīga +15 °C temperatūra un vismaz 10 stundas pēc kārtas. Vēsākā laikā veiktie darbi var izrādīties mazāk efektīvi, – atgādina Latvijas jumiķu čempionāta laureāts Aleksandrs Kozlovskis.
UZZIŅA Ja nepieciešams jumta remonts, optimālākais variants – sazināties ar tuvākā būvniecības veikala konsultantiem un pieteikt jumiķa mājas vizīti. Speciālists atbrauks, nomērīs, izrēķinās un ieteiks arī piemērotāko risinājumu izbūvei, labošanai vai apkopei. Konsultanti sagatavos klientam piedāvājumu un darbu plānu. Pašiem veikt šādus aprēķinus ir diezgan sarežģīti. – Jumiķu darbi izmaksā, sākot no 11 latiem stundā par remontu līdz 23,45 latiem par kvadrātmetru par pilnīgu jumta nomaiņu, šai summā iekļaujot arī materiālus, – stāsta AS “Rautakesko” projektu vadītājs Viesturs Praulītis.
|