Kādu auto pirkt – jaunu, lietotu vai mazlietotu 1
Gan jaunu, gan lietotu un mazlietotu automašīnu tirgus strauji sarucis kopš pandēmijas sākuma, un šī tendence palikusi nemainīga gada laikā.
To ietekmē ne tikai iedzīvotāju vēlme ietaupīt līdzekļus spēkrata nomaiņai uz citu, bet arī ražošanas problēmas – piegādātāji nereti nespēj nodrošināt nepieciešamās detaļas.
Auto tirgus sarucis pandēmijas ietekmē
Saskaņā ar Autotirgotāju asociācijas datiem, jūnijā jaunu vieglo auto tirgus pieaudzis par 16% pret to pašu periodu aizvadītajā gadā, bet kopumā tirgus pieaudzis par 18%, lai gan tas joprojām ir ievērojami mazāks nekā pirms pandēmijas sākuma.
Tirgus līdera lomā “Volkswagen” nomainījušas “Toyota” markas automašīnas. Trešajā vietā ierindojas “Skoda” ar 12,9% jauno auto tirgus daļu.
Jauno elektroauto sektorā dominē “Nissan Leaf”. Pircēji ievērojami biežāk izvēlas lietotus elektroauto, kā arī mazlietotus auto ar iekšdedzes dzinējiem salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, kad lielāku popularitāti baudīja vecāki lietoti auto.
To var skaidrot arī ar lielāku nodokļu pieaugumu lietotiem auto, kas tos padara ekspluatācijā neekonomiskākus.
Iegādājoties jaunu auto, pircējam jārēķinās, kā tā cena būtiski kritīsies jau pēc izbraukšanas no auto salona, tāpēc daudzi labprātāk izvēlas mazlietotu auto, kura vecums ir līdz diviem gadiem, daudzi auto tirgotāji piedāvā garantijas servisu, kamēr vecākiem automobiļiem tas parasti netiek iekļauts piedāvājumā.
Ja izvēlaties iegādāties mazlietotu vai lietotu auto, ļoti būtiski ir pirms pirkuma izdarīšanas to pārbaudīt sertificētā servisā un ņemt vērā noskrējienu – pat salīdzinoši mazlietotam spēkratam tas var būt tik liels, ka padara pirkumu neizdevīgu.
Turklāt – jo vecāka automašīna, jo, protams, zemāka cena, bet pirkuma brīdī vēl nav skaidrs, cik līdzekļu nāksies ieguldīt remontā un dažādu komponentu nomaiņā.
Kas izdevīgāks – auto līzings vai auto kredīts?
Iegādājoties jaunu auto, piemēram, auto līzingā tirgotājs nereti piedāvā pēc dažiem gadiem to atpirkt, piedāvājot jaunu automobili par attiecīgi zemāku cenu.
Tāpat auto iegādei paredzēto naudu var iemaksāt kā pirmo iemaksu jauna vai mazlietota auto iegādei – tā ir aptuveni 15% līdz 20% no spēkrata cenas, bet pārējās summas segšanai izvēlēties auto līzinga vai auto kredīta pakalpojumus.
Piemērotāko risinājumu viegli atrast ar “Sortter” – dažāda veida kredītu salīdzināšana.
Lai darījums notiktu klientam pēc iespējas ērtāk, iespējams vērsties līzinga kompānijās, kas sadarbojas ar automašīnu tirgotājiem un dīleru centriem.
Lai izvēlētos auto kredītu vai līzingu, jāsaprot, kādi riski jāuzņemas arī kredītiestādei. Auto kredīta gadījumā aizdevējs pārskaita naudu klientam, kurš pēc tam iegādājas izvēlēto auto, kas uzreiz pāriet pircēja īpašumā.
Savukārt līzings nozīmē, ka klients paliek auto turētājs un līzinga kompānija – īpašnieks līdz brīdim, kad dzēsta visa līzinga summa.
Līzinga gadījumā būs zemāki procenti, aptuveni 2% – 5%, bet būs nepieciešama arī pirmā iemaksa aptuveni 15%-20% apjomā. Auto kredīta procenti ir augstāki, aptuveni 10% par finansējuma izmantošanu.
Tādējādi līzings būs izdevīgāks jaunu vai mazlietotu auto iegādei. Auto kredīts procentu ziņā salīdzinoši ir dārgāks, jo to piešķir vecāku auto iegādei.
Auto kredītam tāpat ir summas ierobežojumi, kas dažādām finanšu iestādēm var būt no 10 līdz 25 tūkstošiem eiro. Ja esat iecerējis iegādāties dārgāku spēkratu, parasti vienīgais risinājums ir auto līzings, ja jūsu rīcībā nav nepieciešamās summas tūlītējai samaksai par pirkumu.
Tāpēc, izvēloties, kuru finansējuma veidu, nepieciešams izvērtēt visus plusus un mīnusus, un vēlams konsultēties ar speciālistiem vairākās finanšu iestādēs pirms pieņemt galīgo lēmumu, kas vislabāk atbildīs jūsu vajadzībām un iespējām.