– Vai mēs tagad atkal būtu nonākuši birokrātisko tauku uzaudzēšanas stadijā? Kaut gan plānotās strukturālās reformas vēl nav pabeigtas… 4
– Nosacīti. Reformu plāna pirmajā posmā 2010. gadā attiecībā pret 2008. gadu publiskais atalgojums samazinājās par gandrīz 650 miljoniem latu. Veicot nopietnas reformas, tās vienmēr būs uz kaut kā rēķina. Piemēram, pakalpojumu centru skaitu samazināšana notiek uz pieejamības un iedzīvotāju apmierinātības rēķina. No otras puses, ne jau tikai griežot īsteno reformas, bet arī investējot. Piemēram, e-pārvaldē īstenojot vienas pieturas principu, kad apvienoti daudzi reģistri.
– Desmit ārzemēs studējušiem jauniešiem piedāvā strādāt līdz gada beigām valsts pārvaldē par 1000 eiro mēnesī (uz rokas). Vai tas būtu tulkojams kā zīme, ka labi izglītotiem var un vajag maksāt vairāk un arī prasīt vairāk?
– Tā ir samērā laba alga, nu labi, šoreiz stipendija. Pirmais jautājums, kas man radās, – kāds ir mērķis?
– Minu: radīt emigrantiem darba vietas Latvijā.
– Tieši tā. Un tad tā ir sociālā funkcija un demogrāfiskās problēmas risināšana. No šī viedokļa ir svarīgi, ka tos, kam ir laba izglītība, zināšanas, darbaspējas un prasmes, mēģina atgriezt Latvijā. No valsts pārvaldes viedokļa ieguvumi ir diskutabli. Ja galvenais kritērijs ir ārzemēs iegūta izglītība un tāpēc tiek piedāvāta darba vieta par 1500 eiro uz papīra, tad ir jautājums par šo pozitīvo diskrimināciju: vai tiešām ārzemju augstskolu beidzēji ir noderīgāki nekā Latvijā studējušie?
Tas ir mīts, ka Latvijā ir slikta izglītība. Latvijā, tāpat kā ārvalstīs, ir dažāda izglītība. Izglītības līmenis labākajās Latvijas augstskolās noteikti ir augstāks nekā vidējais ārzemēs. Tad ir jautājums – vai mēs pietiekami izmantojam pašu resursus? Vai jau vidusskolas līmenī strādājam ar talantīgākajiem? Vai viņiem sakām: “Mācies, attīsties un būsi valstij noderīgs!”? Vai plānojam piešķirt valsts pārvaldes stipendiju? Varbūt pat sūtām ar stipendiju mācīties ārvalstīs, lai pēc tam saņemtu vērtīgu kadru? Tad gan valsts pārvaldei nebūtu izšķiroši: šeit mācīts vai ārzemēs.