“Kāds vispār nesaslimst, kāds – vidēji smagi,” infektoloģe skaidro, vai jaunais Covid-19 paveids ir bīstams 101

Pandēmijas pieredze joprojām ir svaiga cilvēku atmiņā, un vīrusa jaunās mutācijas izraisa pamatotu interesi un piesardzību. Atkal aktualizējies jautājums par Covid-19 ierobežošanu un vakcinācijas efektivitāti, īpaši saistībā ar jauna un ļoti lipīga koronavīrusa celma izplatīšanos. Sabiedrībā virmo bažas par to, vai esošās vakcīnas “Pfizer”, “Moderna” un “Novavax” ir gana efektīvas pret jauno vīrusa celmu.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Viņš bija nosalis un pārguris, kājām mērojot tik tālu ceļu” – vakar pazudušā zēna mamma Aleksandra atklāj detaļas par zēna pazušanas lietu
Kokteilis
“Viņi ieradīsies klusumā…” Mākslīgā intelekta “Vanga” pravieto cilvēkiem biedējošu nākotni 27
Satraucoša iemesla dēļ no veikalu plauktiem var pazust Latvijā iecienīta zivs
Lasīt citas ziņas

Infektoloģe Baiba Rozentāle TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” skaidro, ka šis vīrusu paveids ir viens no omikrona vieglākas norises kovida paveidiem: “Tagad mums ir iespēja sekvencēt vīrusa ārējo apvalku. Katru mazāko nobīdi no iepriekšējām ir iespējams atklāt. Tā ir tā mutācija.”

Infektoloģe min, ka ir lasījusi, ka PVO (Pasaules Veselības organizācija) arī pieļauj, ka šis vīrusa paveids ir lipīgāks, tomēr viņa atzīmē, ka slimība nenorit smagi. “Gripa arī ir ļoti lipīga. Arī no tās var nomirt,” salīdzina Rozentāle.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa uzsver: “Tiem cilvēkiem, kas ir imūnkompromitēti jebkura baktērija un vīruss var radīt smagu formu. Ar infekcijām vienmēr tā ir, ka kāds vispār nesaslimst, kāds saslimst ļoti viegli, kāds vidēji smagi. Savukārt, tas viens, kuram nav imunitātes nekādas un tā vēl ir nomākta dažādu medikamentu un slimību dēļ, tas slimo smagi.”

Savukārt, runājot par vakcīnām, infektoloģe mierina: “Tās pasargā. “Pfizer” pret šo variantu ir vakcīna. Arī Latvijā.” PVO vadlīnijas laika gaitā mainās. Vēl nesen PVO apgalvoja, ka katrai mutācijai vakcīna nav jātaisa. Šobrīd PVO pauž, ka varbūt tomēr vajag.

“Galvenais ir mirstības rādītājs. Visā lielajā Covid-19 pandēmijā tas bija 1%,” skaidro infektoloģe Baiba Rozentāle.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.