Kāds nodoklis šogad jāmaksā ģimenes privātmāju īpašniekiem? 0
Līga Krūze, ģimenes privātmājas īpašniece Rīgas Mežaparkā, Mežaparka attīstības biedrības valdes locekle: “Salīdzinājumā ar pagājušo gadu šogad nekustamā īpašuma nodoklis nav paaugstināts: par 2100 kvadrātmetriem zemes jāmaksā 817 lati; par aptuveni 400 kvadrātmetru ģimenes privātmāju – 440 latu; kopā 1257 lati.
Nodoklis par šādu māju – 0,2 procentu apmērā no ēkas kadastrālās vērtības – ir samērā mazs, toties par zemi – ļoti liels. Ja uz manas zemes man būtu uzcelts neliels namiņš, nodokļa kopsumma būtiski nemainītos. Tā ir absurda nodokļu politika.
Rīgas domē pieņemtie noteikumi paredz, ka tiem iedzīvotājiem, kuri deklarējuši pastāvīgo dzīvesvietu Rīgā, šogad zemes nodokļa likme ir viens procents no kadastrālās vērtības pērn noteikto 1,5 procentu vietā. Taču likmes samazinājums nav jūtams tāpēc, ka reizē pašvaldība nav saglabājusi tā saukto nodokļa pieauguma 25 procentu ierobežojumu. It kā var priecāties, ka šogad nodoklis nav cēlies – iepriekšējos gadus tas pieauga par 25 procentiem. No otras puses – tik un tā tas ir pārmērīgi liels. Tas nav “pavelkams” pat strādājošajiem, nerunājot nemaz par pensionāriem, kuri Mežaparkā atguvuši tiem savulaik atņemtos īpašumus.
Ar šādu nodokļu politiku var panākt vien to, ka daļa Mežaparka iedzīvotāju būs spiesti meklēt sev pajumti aiz Rīgas robežām. Man īpašumā ir aptuveni tikpat liels zemes gabals Garkalnes novadā – pārsimt metru aiz Rīgas robežas. Par to nodoklis ir vairāk nekā piecas reizes mazāks nekā Mežaparkā.
Šā gada 23. martā Mežaparka attīstības biedrība aicinājusi uz tikšanos N. Ušakovu, S. Ēlerti, B. Broku un citus partiju izvirzītos kandidātus Rīgas mēra amatam. Gribam dzirdēt, kādus nodokļus partiju kandidāti mums sola turpmāk.”
Anna Žīgure, ģimenes privātmājas īpašniece Jūrmalā, rakstniece: “Pērn par manai ģimenei piederošo ap 200 kvadrātmetru privātmāju Jaundubultos un aptuveni 600 kvadrātmetriem zemes krasta kāpu joslā man bija jāmaksā aptuveni 494 lati, bet šogad ar pašvaldības piešķirto 70 procentu atlaidi pastāvīgajiem iedzīvotājiem – 260,31 lats… Atliek vien minēt, vai šis atvieglojums jūrmalniekiem būs arī turpmāk vai arī tas noteikts tikai pašvaldību vēlēšanu gadā. Protams, nodokļa samazinājums par 70 procentiem ir jūtams. Tomēr nekustamā īpašuma nodokļa problēma nav atrisināta. Pati lielākā kļūda no valsts puses, manuprāt, bija zemes kadastrālo vērtību uzskrūvēšana, balstoties uz spekulatīviem darījumiem ar nekustamiem īpašumiem. Iznākumā cieta iedzīvotāji, kuri paši nekad neko nav ne pirkuši, ne pārdevuši.”
Armands Liepiņš, ģimenes privātmājas īpašnieks Mārupes novadā: “Šogad nodokļa rēķins palicis tāds pats kā pērn – 159 lati, tostarp 65 lati par 220 kvadrātmetru māju un 94 lati par aptuveni 3900 kvadrātmetriem zemes. Pirms pāris gadiem nodoklis kopsummā bija vairāk nekā divas reizes lielāks. Bet, tā kā mājai ir lielas terases, kurām kadastrālais novērtējums tika samazināts, mazāks ir arī nodoklis. Man gan īsti nav saprotams, par ko maksāju pašvaldībai arī šos 159 latus, jo nekādus infrastruktūras labumus nesaņemu – nav ne centrālā ūdensvada, ne gāzes pieslēguma. Turklāt pāri šim Mārupes privātmāju rajonam diendienā trokšņodamas šurpu turpu lido pasažieru lidmašīnas. Tāpēc būtu taisnīgi, ja nodokli samazinātu uz šo neērtību rēķina.”
Aija Rijkure, rindu mājas īpašniece Siguldā: “Pēdējos trijos gados nodokļa summas nav pārlieku cēlušās. Par 150 kvadrātmetru ģimenes privātmāju un 362 kvadrātmetru zemes gabalu zem tās pirms diviem gadiem samaksājām 62,99 latus, pagājušajā gadā – 69,79 latus. Savukārt šogad nodokļa rēķins pat mazliet sarucis – 69,32 lati. Mana ģimene šādas summas var samaksāt, tāpēc par īpašumam uzlikto nodokli vismaz pagaidām nevaram žēloties. “
Fakti * No 2013. gada 1. janvāra vietējās pašvaldības drīkst pašas noteikt nekustamā īpašuma nodokļa likmes likumā noteiktajos “rāmjos” – 0,2 līdz 3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības. * Par 1,5% lielāku likmi drīkst noteikt tikai namu graustiem vai aizaugušai zemei. * No šā gada 1. janvāra nodokļa atvieglojumi, kurus pašvaldība var piešķirt trūcīgajiem 90% apmērā un maznodrošinātajiem līdz 90% no aprēķinātās nodokļa summas par dzīvojamo māju vai dzīvokli, skar arī mājoklim piekrītošo zemi. |