Kāds ir politiskais fons Pekinas olimpiskajām spēlēm? 18
“Tur ir tikai politiskais fons, jo, pirmkārt, šobrīd ir tā ģeopolitiskā sadure un stāsts par Ķīnas lomu pasaulē,” atbildot uz TV24 raidījuma “Nedēļa. Post scriptum” vadītājas jautājumu, kāds ir politiskais fons Pekinas olimpiskajās spēlēs, apgalvo Armands Puče, žurnālists, publicists, LOK izpildkomitejas loceklis.
Viņš piemin tirdzniecības līgumus, kas šobrīd tiek “spiesti ārā” no Ķīnas, radot stresu amerikāņiem, par to, vai tas tiešām notiks.
“Respektīvi, kapitālisms ir izveidojis tādu Ķīnu, kāda tā ir šobrīd – Nike un Adidas kurpītes tiek ražotas tur, un attiecīgi arī viss sporta inventārs,” Puče uzsver.
Olimpisko spēļu komercializācija ir neizbēgami saistīta ar lielu kompāniju klātbūtni, kas tā ir arī politikā – kompānijas, kas ietekmē sporta kustību, viennozīmīgi piedalās arī pasaules ģeopolitikas piedāvājumos.
“Olimpiskās spēles ir komercializējušās, un Ķīnas gadījumā tas vēl vairāk ir izteikts, tāpēc ka politika un šī komercializācija iet roku rokā, un, ja mēs sakām, ka nevajag jaukt sportu ar politiku – tad nestaigājiet olimpiskajās spēlēs ar karogiem un neatskaņojiet himnas, jo tie ir politiski atribūti,” viņš norāda.
Šāds formāts olimpiskajai kustībai ir jau kopš 1936. gada, ļoti mērķtiecīgi veidojoties kā komerciālam produktam.
Līdz ar to tāpēc, ka tas ir dārgi, saprātīgas valstis arvien mazāk pretendē uz šādu pasākumu rīkošanu, savukārt totalitārajām valstīm tas ir stāsts par izrādīšanos.
“Tā ir tikai politika, un tas diemžēl ir nožēlojami,” atzīst Puče.