FOTO: Pexels.com

Kāds ir piemērotākais vecums bērnam pirmā tālruņa iegādei? 13

Nav maģiska vecuma, kad bērni vai pusaudži ir gatavi viedtālrunim. Katrs bērns attīstās atšķirīgā tempā, arī vecākiem un aizbildņiem ir dažādi priekšstati par to, kas ir piemērots viņu ģimenēm. Tomēr ir vispārīgas tendences un norādījumi, ko ikviens var ņemt vērā, tuvojoties šim pavērsienam.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Portāls “Washington post” jautāja ekspertiem, kas jāņem vērā, iegādājoties bērnam pirmo tālruni.

Kāds ir ideālais vecums pirmajam tālrunim?

CITI ŠOBRĪD LASA

Parasti bērni ir gatavi viedtālrunim vai citām viedierīcēm no 10 līdz 14 gadu vecumam. 10–11 gadi ir piemērots vecums, lai sāktu apspriest tālruņa iegādi.

Ir pamatoti iemesli, kāpēc tālrunis varētu būtu nepieciešams jaunākam bērnam, piemēram, ja bērns pats dodas uz skolu vai mājās. Tāpat ir arī daudz iemeslu gaidīt ilgāk.

Jums nav jāsāk ar pašu modernāko viedtālruni. Labs viedpulkstenis vai funkcionāls tālrunis var atvieglot bērnam pienākumu uzņemties atbildību par savu sakaru ierīci. Ja atrašanās vietas izsekošana ir viss, kas nepieciešams, var apsvērt zemākas cenas tālruņu iegādes iespēju.

Kāpēc tieši šāds vecums?

“10 līdz 12 gadu vecums ir liels diapazons, jo bērni joprojām ir cieši saistīti ar saviem vecākiem,” saka Ketrīna Pērlmena, klīniskā sociālā darbiniece un grāmatas “First Phone” autore.

Pat ja viņi šajā vecumā neiegūst savu pirmo viedtālruni, ir īstais laiks sākt ar viņiem runāt par tehnoloģijām un internetu, jo viņi tāpat tiks tam pakļauti. Saskaņā ar Pew Research Center datiem 95% pusaudžu vecumā no 13 līdz 17 ziņo, ka viņiem ir piekļuve viedtālrunim.

Agrāk daži eksperti ieteica pagaidīt līdz astotajai klasei. Pērlmana saka, ka tam nav jēgas, ņemot vērā pandēmiju, kas veicināja tehnoloģiju izplatību skolās, mācību procesā, mājās un draugu kompānijās. “Manuprāt, šobrīd ir naivi teikt – pagaidiet līdz astotajai klasei.”

Kad runa ir par pareizo laiku konkrētam bērnam, ir jāņem vērā vairāki faktori. “Tas patiesībā ir par to, kam viņi ir gatavi, kādas ir vajadzības, kā arī par novērotajām neatkarības un brieduma pazīmēm,” sacīja Devora Heitnere, grāmatas “Augšana sabiedrībā: pilngadība digitālajā pasaulē” autore.

Reklāma
Reklāma

Kāpēc bērniem vispār nepieciešami tālruņi?

Mūsdienās bērni sazinās ar viedpulksteņu vai tālruņu palīdzību. Pajautājiet sev, vai viņi dara lietas, kas varētu attaisnot viedtālruņa nepieciešamību.

Piemēram, vai viņi izmanto sabiedrisko transportu, iet kājām vai brauc ar velosipēdu lielus attālumus, vai arī viņi bieži ir mājās vieni? Vai viņi tikai sāk veidot patstāvīgus plānus ar saviem draugiem? Vai vēlaties sazināties, lai saskaņotu paņemšanu, piemēram, no skolas vai pulciņa?

Ja šīs situācijas attiecas uz jūsu bērniem, tas varētu būt labs iemesls dot viņiem ierīci.

Vai viņi to vēlas sociālu iemeslu dēļ?

Nepalaidiet garām bērnu bažas par to, ka viņi tiek atstāti ārpus sociālajām aprindām bez noteiktas tehnoloģijas. Socializācija arvien biežāk notiek tiešsaistē neatkarīgi no tā, vai tā ir tērzēšanas platforma, videospēles vai grupu saziņa ar draugiem. Tas var arī palīdzēt personiskai socializācijai.

Tālruņa iegūšana nenozīmē, ka viņi var piekļūt visām tām pašām lietotnēm, kuras izmanto viņu draugi, īpaši sociālajiem tīkliem. Vispopulārākās lietotnes ir paredzētas personām, kas ir sasniegušas 13 gadu vecumu. Ir pareizi noteikt ierobežojumus.

Kā saprast, kad bērns ir gatavs telefonam?

Meklējiet neatkarīgus atskaites punktus, lietas, ko viņi ir uzņēmušies savā dzīvē, kas liecina, ka viņi sāk būt atbildīgāki par sevi. Šeit ir daži jautājumi, kurus varat arī uzdot sev, lai novērtētu viņu gatavību:

  • Kā viņi rīkojas ar savām pašreizējām tehnoloģijām, piemēram, vai ievēro ekrāna laika ierobežojumus videospēlēm, planšetdatoriem?
  • Vai viņi atbildīgi izturas pret saviem pienākumiem?
  • Vai jūs uzticaties viņiem, ka viņi nāks pie jums ar savām problēmām un kļūdām?
  • Vai viņi piekritīs noteikumiem par to, kā un kad viņi var izmantot ierīci?

Kad bērns nav gatavs telefonam?

Ne katrs bērns ir gatavs tālrunim. Pirms sākat kaut ko jaunu, pārliecinieties, vai viņi ievēro esošos noteikumus un pienākumus. Ņemiet vērā arī to, cik viņi ir emocionāli stabili, saka Heitnere. Šeit ir daži jautājumi, kas jāuzdod sev.

  • Vai viņi spēj risināt nelielus konfliktus?
  • Vai viņi prot atbildēt par savu rīcību?
  • Vai viņi spēj tikt galā ar lietām bez impulsivitātes?
  • Vai viņi ir saskārušies ar problēmām, kuras, jūsuprāt, viedtālrunis var tikai saasināt?

Kas jādara pirms tālruņa iegādes?

Lēmums par bērna gatavību tālrunim ir tikai pirmais solis. Pirms iegādājaties viņiem ierīci, pārliecinieties, vai abi esat gatavi tam, kas notiks tālāk. Tas ietver lielu sagatavošanos un pastāvīgu izglītošanu par sekām, piemēram:

  • vienošanās par tādiem pamatnoteikumiem kā laiks bez ekrāna.
  • vecāku kontroles iestatīšana un lietotņu izvēle;
  • saruna par to, ko viņi varētu redzēt tiešsaistē;
  • etiķetes un drošības uzlabošana;
  • rakstiska līguma sastādīšana.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.