Kad var iestāties krahs? Veselības ministrijas pārstāve skaidro, kāds ir Latvijas pandēmijas plāns 98
Kāds ir Latvijas pandēmijas plāns? Televīzijas TV24 raidījumā “Kārtības rullis” stāsta Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja
Sanita Janka.
Viņa norāda, ka šobrīd ir vairāki virzieni. Viens no tiem ir vakcinācija. Vakcinēties joprojām neesot par vēlu.
Otrs virziens ir testēšana, lai nodrošinātu klātienes mācības un trešais virziens ir veselības aprūpes pakalpojumu nodrošinājums.
“Šinī pandēmijas vilnī mums ir jārēķinās ar pavisam citu vīrusa dabu, kur vīruss uzvedās pavisam savādāk. Ja iepriekšēja vilnī aptuveni 30-40% pacienti bija skābekļa atkarīgi, tad tagad tie ir aptuveni 85%, no kuriem 20 % ārstējas intensīvā terapijā,” pastāstīja Janka.
Viņa uzsvēra, ka plānojot gultu skaitu, ir jāņem vērā ne tikai gultas kovida pacientiem, bet arī citiem pacientiem. Tāpat ministrijas pārstāve akcentēja, ka ir jārēķinās ar ierobežoto cilvēkresursu – mediķiem.
Janka atklāj, kāds ir ministrijas plāns attiecībā uz hospitalizācijām.
Prioritāri tās ir universitātes slimnīcas, reģionālās slimnīcas, kur intensīvās terapijas ir stiprākas. Nākošais solis ir trešā līmeņa slimnīcas, kur ir spēcīgāka intensīvā terapija, bet pacientus, kas vairs nav infekciozi, var novirzīt uz zemāka līmeņa – pirmo, otro līmeni.
“Kad gultu kopēja noslodze ir 80% no kopējā, ko mēs vispār varam atvērt kovida pacientiem, tad iestājas, varētu teikt, diezgan liels krahs, jo mūsu veselības aprūpes sistēma var izturēt noteiktu skaitu Covid-19 pacientu,” skaidroja ministrijas pārstāve.