Foto: Africa Studio/SHUTTERSTOCK

“Kādreiz ar 2. tipa diabētu sirga seniori, tagad Latvijā to atklāj bērniem ar lieko svaru,” atklāj endokrinoloģe 0

Kā atšķiras 1. un 2. tipa diabēts?

“1. tipa diabēts parasti attīstās gados jauniem cilvēkiem, arī bērniem. Šis diabēts atšķiras ar to, ka cilvēks nevar dzīvot bez insulīna. Vienīgā un pamata ārstēšana ir insulīna injekcijas,” TV24 raidījumā “dr.Apinis” stāsta Una Gailiša, endokrinoloģe, Latvijas Endokrinologu asociācijas priekšsēde.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Mūsdienās pieejamas dažādas tehnoloģijas, kas palīdz gan regulētu cukura līmeni asinīs, gan atvieglot insulīna ievadi.

“2. tipa diabēts, kas ir sastopams biežāk un saistīts ar lieko svaru, kas daudziem asociējas ar vārdu diabēts, parasti attīstās gados vecākiem cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma, bet diemžēl novērots, ka diabētu atklāj arvien jaunākiem cilvēkiem. Arī Latvijā 2. tipa diabētu atklāj bērniem ar izteiktu lieko svaru,” viņa saka.

CITI ŠOBRĪD LASA

30% bērnu pēc pandēmijas ir liekais svars un aptaukošanās.

“Šie bērni ir riska grupā, ka viņiem jau jaunā bērnībā var attīstīties tieši 2. tipa diabēts un diemžēl dažiem jau tas ir,” Latvijas Endokrinologu asociācijas priekšsēde norāda.

Katra diabēta pacienta stāsts atšķiras, ir cilvēki ar smagu diabētu un pavisam nelielu lieko svaru, citam tas izveidojies neveselīga dzīvesveida rezultātā, kādam ģenētiski pārmantots.

“Ja tēvam un mātei ir 2. tipa diabēts, bērnam tas risks ļoti pieaug!” Gailiša atzīst.

Jau rakstījām, ka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas virsārste, bērnu endokrinoloģe Iveta Dzīvīte-Krišāne norāda, ka mūsdienās bērni ar tā sauktajām ātrajām uzkodām – hamburgeriem, čipsiem, bet īpaši ar saldajiem gāzētajiem un negāzētajiem dzērieniem uzņem ļoti daudz ogļhidrātu, kuri pārvēršas liekajās kalorijās un kilogramos.

“Maziem bērniem jāpievērš uzmanība ķermeņa masas indeksa attiecībai pret dzimumu un vecumu. Pusaudžiem svarīgs arī vidukļa apkārtmērs.

Tā sauktās androīdās aptaukošanās gadījumā palielinās tieši vēdera apkārtmērs,
radot pastiprinātu risku, ka attīstīsies sirds un asinsvadu slimības, metabolais jeb insulīna rezistences sindroms, kurš ir II tipa cukura diabēta priekštecis,” norāda ārste.

Protams, ne jau visiem bērniem ar lieko svaru attīstīsies diabēts. Taču, ja bērns turpinās ēst neveselīgu pārtiku un maz kustēsies, viņam ir daudz lielākas iespējas saslimt ar diabētu pusaudža gados vai agrā jaunībā.

Reklāma
Reklāma

Uz to, ka bērnam, iespējams, varētu būt šī slimība, norāda liekais svars, aizdusa, arteriālā spiediena paaugstināšanās, violetu svītru – striju – parādīšanās uz vēdera, krūtīm, gurniem, augšstilbiem vai augšdelmiem.

Šādas strijas uz ķermeņa parādās gan tiem bērniem, kas strauji stiepjas garumā, gan tiem, kas plešas platumā un pieņemas svarā, jo, palielinoties svaram, zem ādas veidojas kolagēna audu plīsumi. Šie audi nodrošina ādas elastību un saikni starp ādu un muskuļiem.

Jāapzinās, ka bērniem un pusaudžiem, kuriem atklāts II tipa diabēts, visu mūžu būs jālieto medikamenti, taču, ja slimību laikus neatklāj un neārstē, ar gadiem var rasties komplikācijas: paaugstināts asinsspiediens, nieru problēmas (nefropātija), redzes traucējumi (retinopātija), jušanas traucējumi un nervu sāpes (neiropātija), var attīstīties diabētiskā pēda, ateroskleroze, agrīns insults vai infarkts, aknu problēmas.

Ja bērnam ir liekais svars, vispirms jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai pediatru. Endokrinologa konsultācija nepieciešama tikai tad, ja asinsanalīzēs parādās izmaiņas cukura līmenī vai tauku vielmaiņas rādītājos vai ir kādas citas pazīmes, kas varētu liecināt par endokrīnu slimību, ko izvērtē ģimenes ārsts.

SAISTĪTIE RAKSTI