Foto: Edijs Pālens/LETA

Ar kādiem jautājumiem privātpersona var vērsties Tiesībsarga birojā un uz kādu palīdzību var pretendēt? 14

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Ar kādiem jautājumiem privātpersona var vērsties Tiesībsarga birojā un uz kādu palīdzību no šīs iestādes var pretendēt? Guntis Cesvainē

Bez maksas un konfidenciāli

Latvijas Republikas Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītājas vietnieks Edgars Lākutis skaidro, ka sabiedrība ir uzdevusi tiesībsargam aizsargāt cilvēktiesības, novērst diskrimināciju un sekmēt valsts varas tiesisku, lietderīgu un labas pārvaldības principam atbilstīgu īstenošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesībsargs izskata iedzīvotāju iesniegumus tādās jomās kā diskriminācija un tiesiskā vienlīdzība, dzimumu līdztiesība, tiesības uz brīvību un drošību, vārda brīvība, izmeklēšanas efektivitāte, tiesības uz taisnīgu tiesu, privātās un ģimenes dzīves neaizskaramība, vardarbības izskaušana ģimenē, bērnu un jauniešu tiesības, tiesības uz īpašumu, darbu, sociālo drošību, mājokli un veselības aizsardzību, ieslodzīto personu tiesības, cilvēku ar invaliditāti tiesības u.c.

Cilvēktiesību un labas pārvaldības jautājumi tiek skatīti gan pēc savas iniciatīvas, gan uz individuālu iesniegumu pamata. Iedzīvotāji var vērsties Tiesībsarga birojā ar rakstveida iesniegumu, nosūtot to pa pastu vai elektroniski. Iesniegumus var iesniegt arī Tiesībsarga birojā klātienē. Iesniegumu izskatīšana ir bez maksas un konfidenciāla.

Ja spēkā spriedums vai ir strīds starp privātpersonām

Foto: SHUTTERSTOCK

Taču cilvēkam, kurš izvēlējies tiesībsargu savu interešu aizstāvībai, jāņem vērā, ka vēršanās Tiesībsarga birojā un pārbaudes lietas ierosināšana neaptur normatīvā akta, tiesas nolēmuma, administratīvā vai cita individuāla tiesību akta darbību, kā arī likumā noteikto procesuālo termiņu tecējumu. Līdz ar to personai paralēli jāizmanto citi tiesību aizsardzības mehānismi, piemēram, tiesa.

Tiesībsargs neizskata iesniegumus un nekonsultē lietās, kurās starp tām pašām pusēm un par to pašu pārkāpumu jau stājies spēkā tiesas spriedums, kā arī neizskata strīdus starp privātpersonām, izņemot gadījumus, kad persona saskārusies ar diskrimināciju vai atšķirīgu attieksmi.

Šādās situācijās tiesībsargs var iedzīvotāja vārdā sagatavot pieteikumu un aizstāvēt cilvēku tiesā.

Uzziņa

Tiesībsargs ir Saeimas ievēlēta amatpersona, kas rūpējas par to, lai Latvijā tiktu ievērotas cilvēktiesības un lai valsts pārvalde un pašvaldības ievērotu labas pārvaldības principu. Tiesībsargs savā darbībā ir neatkarīgs un pakļaujas vienīgi likumam. Nevienam nav tiesību ietekmēt tiesībsargu viņa funkciju un uzdevumu pildīšanā.

Reklāma
Reklāma

Plašāka informācija atrodama mājaslapā: www.tiesibsargs.lv.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.