Kādos gadījumos ir vērts apstrīdēt testamentu? Un kā tad ir jārīkojas? 7
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Kādos gadījumos vērts apstrīdēt testamentu? Ja man ir zināmi fakti, kas liek to apšaubīt, pie kā varu vērsties? Vai ir precedenti, kad, apstrīdot testamentu, ir panākta tā atcelšana?” – jautā Andis I.
Konsultējusi zvērināta notāre Linda Eglīte.
Noteiktos gadījumos iespējams apstrīdēt
Saskaņā ar Civillikuma 636. pantu katru testamentu, kas neatbilst kādam likuma noteikumam, ieinteresētās personas var apstrīdēt, stāsta zvērināta notāre Linda Eglīte. To var darīt tikai tie, kas iecelti par mantiniekiem kādā citā pēdējās gribas rīkojumā vai kas testatora miršanas brīdī bijuši viņa tuvākie likumiskie mantinieki.
“Pēc uzdotā jautājuma gan nav saprotams, kādi ir jautātāja zināmie fakti, kas liek apšaubīt testamenta īstumu vai likumīgo spēku. Nav zināms, vai testaments ir privāts – pašrocīgi uzrakstīts – vai publisks – sastādīts pie notāra vai bāriņtiesā. Arī radniecības pakāpe ar mantojuma atstājēju nav zināma.
Gadījumā ja jautājuma uzdevējs ir arī mantojuma atstājēja neatņemamās daļas tiesīgais, tad saskaņā ar Civillikumā noteikto, ja kāds neatņemamās daļas tiesīgais (laulātais un lejupējie, bet, ja nav lejupējo, kas pārdzīvojuši mantojuma atstājēju, tad laulātais un tuvākās pakāpes augšupējie) testamentā palicis neievērots vai bez likumiska iemesla atraidīts no mantojuma, viņam ir tiesības prasīt, lai nodala viņa neatņemamo daļu, vai arī, ja viņam novēlēts mazāk par šo daļu, lai to papildina. Citādi gan testaments paliek spēkā,” skaidro notāre.
Jāceļ prasība tiesā
“Ja ir pamatotas šaubas un pierādījumi testamenta apstrīdēšanai, jāvēršas pie zvērināta advokāta, lai saņemtu juridisko palīdzību, sagatavotu prasības pieteikumu un vērstos tiesā ar prasību. Tiesu praksē noteikti ir precedenti, kad, apstrīdot testamentu, panākta testamenta atcelšana.
Viss atkarīgs no iesniegto pierādījumu pamatotības,” klāsta notāre Linda Eglīte un iesaka – lai saņemtu sīkāku atbildi uz konkrēto jautājumu, jāvēršas pie kompetenta juridiskās palīdzības sniedzēja, kas rūpīgi izvērtēs radušos situāciju un apstākļus un sniegs atbilstīgu juridisko palīdzību.
Neatņemamā daļa ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatņemamās daļas tiesīgais manto pēc likuma. Šo daļu noteic pēc tā mantas sastāva un vērtības, kāds bijis testatora nāves dienā. Neatņemamās daļas tiesīgajiem ir tikai prasījuma tiesība uz neatņemamās daļas izdošanu naudā, nevis konkrētu mantojamās mantas daļu.
Ielāgo!
Ja testamenta apšaubītājs uzskata, ka viņam ir pamatoti fakti un pierādījumi, lai testamentu apstrīdētu, piemēram, testamentu nav sastādījis un parakstījis pats testators pašrocīgi, testaments sastādīts viltus, maldības vai spaidu ietekmē, testamenta parakstīšanas brīdī testators nav bijis rīcībspējīgs, tad jebkurš šāds apgalvojums jāpierāda tiesā, ceļot attiecīgu prasību.