Kādos gadījumos ieteicams veidot darījuma kontu? Tāpat taču nekas nenotiks, kamēr dzīvoklis nebūs pārreģistrēts… 0
Kādos gadījumos juristi iesaka izveidot darījuma kontu? Banka naudu dzīvokļa pārdevējam tik un tā nepārskaitīs (ņemu kredītu dzīvokļa iegādei), kamēr dzīvoklis nebūs pārreģistrēts uz jaunā īpašnieka vārda. Ar ko riskēju, neveidojot darījuma kontu? Banka par to prasa 200 eiro, kas ir gana daudz vienam darījumam. Kaspars Rīgā
Zvērināta notāre Arita Rateniece skaidro, ka samaksa par pirkumu var notikt dažādos veidos – ar tiešu pārskaitījumu uz pārdevēja bankas kontu, norēķinoties ar darījuma konta starpniecību vai nododot naudu glabāšanā zvērinātam notāram.
Būtiski, ka pirkuma samaksa var notikt tikai ar bankas pārskaitījumu, jo likumā Par nodokļiem un nodevām noteikts, ka nodokļu maksātājiem, to skaitā fiziskajām personām, kuras neveic saimniecisko darbību, nav atļauts nekustamo īpašumu atsavināšanas darījumus veikt skaidrā naudā.
Risks var būt abām pusēm
“Ja puses vienojas, ka pirkuma maksu pircējs pārskaita uzreiz uz pārdevēja kontu, visbiežāk tas notiek pirms pircēja īpašuma tiesību nostiprināšanas zemesgrāmatā. Ja vēlāk atklājas kādi šķēršļi zemesgrāmatā pircēja īpašuma tiesību reģistrācijai un pirkuma darījums dēļ tā atceļas, saņemtā nauda pārdevējam jāatgriež pircējam. Ja pārdevējs ir negodprātīgs un naudu neatdod vai to jau ir iztērējis, pircējam atliek sniegt tiesā prasību pret pārdevēju. Savukārt, ja puses vienojas, ka pircējs naudu samaksā pārdevējam pēc īpašuma tiesību nostiprināšanas zemesgrāmatā, risks saņemt naudu no negodprātīga pircēja rodas pārdevējam,” stāsta notāre.
Ja pirkumam tiek ņemts kredīts, tad pirkuma maksas daļu kredīta apmērā kreditors pārskaita pārdevējam pēc pircēja īpašuma tiesību nostiprināšanas zemesgrāmatā, bet starpību, ja tāda rodas starp visu pirkuma maksu un kredīta summu, maksā pircējs no saviem līdzekļiem. Šo naudas daļu pircējs parasti samaksā pirms dokumentu iesniegšanas zemesgrāmatai vai arī tā tiek pārskaitīta kopā ar kredīta summas pārskaitījumu pārdevējam.
Trīspusējs līgums starp pircēju, pārdevēju un banku
Gadījumā ja pircējs samaksai izmanto savus naudas līdzekļus un kredītu neņem, darījuma konts ir viens no drošākajiem darījuma summas norēķinu veidiem.
Darījuma konta atvēršanai jānoslēdz trīspusējs līgums starp nekustamā īpašuma pārdevēju, pircēju un kredītiestādi, kurā darījuma konts tiek atvērts. Ir gadījumi, kad pie darījuma konta līguma slēgšanas piedalās vēl citas personas, piemēram, pārdevēja kreditors. Puses vienojas par darījuma summas izmaksas nosacījumiem, pircējs naudu iemaksā darījuma kontā, un pārdevējs saņem naudu pēc šo nosacījumu izpildes. Piemēram, nekustamā īpašuma pirkuma gadījumā kredītiestāde naudu no darījuma konta ieskaita darījuma konta līgumā norādītajā pārdevēja kontā pēc tam, kad pircējam zemesgrāmatā ir nostiprinātas īpašuma tiesības uz nopirkto nekustamo īpašumu.
“Izmantojot šo norēķinu veidu, pārdevējs var pārliecināties un būt drošs, ka pircējam ir naudas līdzekļi pirkumam, savukārt pircējam nav riska pazaudēt naudu, ja rodas šķēršļi, lai nostiprinātu darījumu zemesgrāmatā. Būtiski, ka ne pircējs, ne pārdevējs nevar rīkoties ar darījuma kontā esošo naudu, jo šādas tiesības ir tikai kredītiestādei, kurā atvērts darījuma konts un kura saskaņā ar darījuma kontā līgumā noteikto veic naudas pārskaitīšanu,” klāsta Arita Rateniece.
Ieguldījums, kas mazina riskus
Notāre informē, ka līdzīgu pakalpojumu, kā darījuma konta atvēršana kredītiestādē, var saņemt arī pie zvērināta notāra. Klientiem ir iespēja pirkuma maksas naudu nodot glabāšanā zvērinātam notāram, kurš arī naudu pārskaita pārdevējam pēc tam, kad pircējam zemesgrāmatā ir nostiprinātas īpašuma tiesības uz nopirkto īpašumu. Darījuma slēdzēji var vienoties arī par dažādiem papildu nosacījumiem, kas jāizpilda, lai nauda tiktu pārskaitīta pārdevējam. Pēc attiecīgu nosacījumu iestāšanās zvērināts notārs naudu pārskaita uz norādīto kontu.
“Protams, izvēloties norēķinu ar darījuma kontu bankā vai naudas nodošanu zvērinātam notāram glabāšanai, tas rada papildu izmaksas, bet ar šo ieguldījumu tiek samazināti abu pušu riski. Iespējams, pārdevējs un pircējs var vienoties segt izdevumus uz pusēm,” piebilst zvērināta notāre.
KONSULTĒJUSI ZVĒRINĀTA NOTĀRE ARITA RATENIECE