Foto – Shutterstock

Kādi kaitnieki apdraud pākšaugus un kā pasargāt pupiņu ražu no tiem? 0

Zemnieki stāstīja par pupiņu un pupu bīstamajiem kaitēkļiem spradžiem, kas karstā un sausā laikā var nograuzt sadīgušos augus tā, ka pāri paliek tikai kātiņi. Kā ar tiem cīnīties? LINDA TUKUMA NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Spradži pilnībā nograuž dīgstus rapsim un labībai, bet nekaitē pākšaugiem. Kaitēkļi masveidā savairojas sausā un siltā laikā. Pupām un pupiņām raksturīgi citi kaitnieki.

Zirņu svītrainais smecernieks (Sitona lineatus) sastopams uz dažādiem pākšaugu dzimtas augiem. Sadīgušos sējumus bojā pavasarī. Augiem kaitē gan vaboles, gan to kāpuri. Tomēr smecernieks nenograuž dīg-stus pilnībā. Vaboles katru lapiņu izcako ar apaļiem robiņiem, bet kāpuri grauž uz saknēm esošos gumiņus. Kaitēkļi bieži savairojas lielā skaitā. Gadā attīstās viena paaudze. Smecernieka izplatību var ierobežot, ja olu dēšanas laikā intensīvi irdina augsni rindstarpās. Saimniekiem jābūt ļoti uzmanīgiem un sējumi rūpīgi jāvēro: pavasarī jāsmidzina ar insekticīdiem, piemēram, Mavrik Vita (6 ml/10 l ūdens), kaitēklim parādoties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts augu aizsardzības dienesta Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente Linda Būcēna stāsta, ka pavasaros, rodoties labvēlīgiem, siltiem apstākļiem, it īpaši piemājas dārzos ik pa 5–6 gadiem masveidā savairojas gurķu dīgstu muša (Delia platura). Šo kaitēkļu kāpuri pilnībā nograuž visu pākšaugu, kā arī gurķu, ķirbju, kabaču dīgstus. No augsnē pārziemojušām kūniņām pavasarī izlido mātītes, kas uz augsnes sadēj oliņas. Mušas pievilina augu atlieku, kūtsmēslu vai komposta smarža. Izšķīlušies baltie kāpuri mitinās kultūraugu sakņu kakla zonā, kur atrodas dīgsts, un divas nedēļas barojas, pēc tam iekūņojas. Bojājumu vietās parādās puve. No kūniņām atkal izlido nākamā mušu paaudze, kas dēj olas. Sezonas laikā dīgstu mušai var būt vairākas paaudzes.

Ierobežošanas pasākumi: sējums jāuztur tīrs no nezālēm, izmantojot herbicīdus vai vairākkārt irdinot augsnes virskārtu. Nelielās platībās izliek dzeltenos līmes vairogus. Ja konstatēti dīgstu mušas postījumi, pākšaugus un ķirbjaugus nevar audzēt atkārtoti invadētās platības tuvumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.