Cilvēks ir bio-psiho-sociāla būtne. Runājot par psiholoģisko būtības daļu, mēs domājam jūtas un emocijas, kuras mūsdienu cilvēks ne vienmēr izprot un spēj izstāstīt. Kardioloģijā bieži satopami pacienti ar somatoformu veģetatīvu distoniju, kurai raksturīgas sirdsklauves , svīšana, pēkšņs pietvīkums vai sārtums, sāpes krūtīs – bieži tie ir dūrieni sirds galotnes rajonā vai diskomforts sirdī, elpas trūkums – apgrūtināta ieelpa, ,,korsetes ‘’sindroms, kad grūti ievilkt elpu, pārmērīgs nogurums pie nelielas slodzes. Mūsdienās ekonomiskā krīze (sociāla un emocionāla), stress un distress, straujais dzīves temps, faktu un datu plūdi, konkurence, pieaugošas prasības darbā, neskaidrība par nākotni, sociāli-kulturālais ,,jaunības” un ,,es visu varu uzstādījums’’ ir tie ārējie faktori, kas ietekmē šīs slimības attīstību. No iekšējiem faktoriem ir aprakstīts D (distress) personības tips, kuriem ir raksturīgs bažīgums, nomākts garastāvoklis, satraukums, nedrošība, bailes, draudu izjūta, noslēgtība, pašpārliecinātības trūkums. Populācijā sastopamība ir ap 20% un šis personības tips ir psihisko distresu veicinošs patoģenētisks faktors (Mols, Denollet, 2010). Psihiskais distress (biežāk trauksme un depresija) veicina psihiskas un somatiskas (fiziskas) saslimšanas (WHO 2009, 2010).
Lai mazinātu sirds slimību risku pacientiem ar paaugstinātu stresa līmeni, tiek piedāvāta jauna unikāla Latvijā programma Stresa Rehabilitācijas programma. Tās dalībnieki 12 nedēļu laikā varēs apgūt stresa pārvaldības prasmes un atgūt spēju dzīvot pilnvērtīgu, veselīgu dzīvi. Vairāk par programmu var uzzināt šeit.
Kā palīdzēt? Dzīves veida jeb paradumu maiņa nav vienkārša lieta, bet bieži vien ir nepieciešam komandas darbs. Ko tas nozīmē? Katram pacientam pēc viņa vajadzībām paradumu maiņas procesā iesaistās ārstējošais ārsts, psihoterapeits , uztura speciālists, fizioterapeits, bieži arī ģimenes locekļi, kuru uzdevums ir ar izpratni un nenoraidīšanu izturēties pret pacientu, palīdzot izprast sekojošas lietas – kas ar mani notiek, kas es esmu, ko es jūtu, ko mēģinu ar šo simptomu izteikt un ko mainīt savos dzīves paradumos – kur rast spēku, gribu un motivāciju.
Jūsu Safari tīmekļa pārlūkprogramma ir novecojusi! Iesakām to nekavējoties atjaunot, lai saturu šajā portālā varētu lietot pilnā apmērā. Vai varat izmantot kādu no populārākajām pārlūkprogrammām, piemēram, Google Chrome vai Firefox.