Kādēļ VID Daugavpils “Artilērijas noliktavām” atteica dīkstāves pabalstu? 3
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atteicies maksāt dīkstāves pabalstu Daugavpils uzņēmumam “Artilērijas noliktavas”, kurš pārtraucis darbību koronavīrusa izplatības dēļ. Uzņēmumam pilsētā pieder mūzikas klubs “Artilērijas pagrabi” – vienīgā šāda veida izklaides vieta Daugavpilī un bārs.
Uzņēmuma pilnvarotais pārstāvis Andrejs Faibuševičs uzskata, ka VID izrīkojies netaisnīgi pret uzņēmumā strādājošiem četriem darbiniekiem, kuriem klubs un bārs līdz šim bijusi vienīgā darba vieta un vienīgais ienākumu avots.
Jautāts, kāds bijis iemesls atteikumam, Andrejs Faibuševičs atbild, ka dīkstāves pabalsts darbiniekiem atteikts strīda dēļ ar VID. Bet šā strīda dēļ pašlaik nepelnīti esot jācieš uzņēmumā strādājošiem. Viņaprāt, uzņēmumā strādājošie nevar būt atbildīgi par uzņēmuma strīdiem ar valsts pārvaldes iestādēm, tostarp VID.
“Pagājušajā gadā notikušās pārbaudes laikā VID uzlika mums administratīvo sodu, kuru tobrīd mums pat nebija ne laika, ne iespēju apstrīdēt,” stāsta Andrejs, “bet pašlaik VID to izmanto kā ieganstu, lai atteiktu uzņēmuma darbiniekiem maksāt pabalstus. Kādēļ tagad jācieš viņiem, tas man nav saprotams.”
Viņaprāt, uzņēmums lūdz maksāt pabalstu darbiniekiem, kuri pēc valdības lēmuma zaudējuši darbu un iztikas līdzekļus. “Kad VID uzturētajā elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) tiek izpildīts tā saucamās dīkstāves pabalsta pieteikums, tur tiek norādīti darbinieku personīgie bankas maksājumu konti,” turpina uzņēmuma pārstāvis. “No tā saprotams, ka pabalstus darbiniekiem VID nemaz neplāno maksāt caur uzņēmuma kontiem, bet tieši – darba ņēmējiem.”
Viņaprāt, pašlaik atbildība par pabalstu nesaņemšanu tiek novelta uz darba devējiem. Bet, lemjot par pabalstu piešķiršanu, tomēr būtu jāņem vērā, ka uzņēmumu, tostarp SIA “Artilērijas noliktavas” darbība apturēta saskaņā ar valdības, nevis darba devēju lēmumu.
“Uzņēmumu darbības apturēšana apzināti nosaukta par “dīkstāvi”,” skaidro Andrejs, “bet pēc Darba likuma dīkstāves jēdziens nozīmē to, ka nenodarbinātība radusies darba devēja vainas dēļ. Ja tagad uzņēmumā strādājošie nesaņem pabalstus, tad pie tā it kā vainojami uzņēmēji.”
VID Nodokļu kontroles pārvaldes Juridiskās daļas vadītāja Sanita Lukumiete skaidro, ka ar 2. aprīļa lēmumu Daugavpils uzņēmumam “Artilērijas noliktavas” dīkstāves pabalsts nav piešķirts tāpēc, ka tas neatbilst 2020. gada 26. martā izdotajiem Ministru kabineta noteikumiem.
2020. gada 8. janvārī SIA “Artilērijas noliktavas” valdes loceklei Inārai Faibuševičai bijis uzlikts naudas sods 350 eiro apmērā par izvairīšanos no nodokļu vai tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas, kā arī par grāmatvedības, pārskatu iesniegšanas un statistiskās informācijas noteikumu neievērošanu.
VID nepiešķir dīkstāves pabalstu, ja krīzes skartais darba devējs vai tā valdes loceklis iepriekšējā gadā un iesnieguma izvērtēšanas brīdī ir sodīts par pārkāpumu, kas skar darba devēja nodokļu saistības.
“Firmas.lv” dati liecina, ka SIA “Artilērijas noliktavas” uz 7. aprīli ir nodokļu parāds 1094 eiro apmērā. Pērn uzņēmuma apgrozījums bijis 57 tūkstoši eiro, tas strādājis ar peļņu sešu tūkstošu eiro apmērā. Tik un tā šā gada sākumā tas sodīts par it kā nenomaksātiem nodokļiem.
Izmaksāti dīkstāves pabalsti līdz 14. aprīlim
VID izmaksājis dīkstāves pabalstus 3 492 337 eiro apmērā, no tiem 3 366 459 eiro izmaksāti 2350 uzņēmumu 13 093 darbiniekiem, bet 125 878 eiro – 543 pašnodarbinātām personām.
Atbalsts atteikts 1633 uzņēmumiem un 340 pašnodarbinātajiem, kas nav atbilduši MK noteiktajiem kritērijiem.
Nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu līdz šā gada 14. aprīlim saņēmuši 1675 uzņēmumi par kopējo summu 25 961 528 eiro apmērā. 26% no šiem uzņēmumiem pārstāv vairum un mazumtirdzniecību, kā arī auto un motociklu remonta nozari, 18% – izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumus, 11% – apstrādes rūpniecību.
Visvairāk iesniegumu par dīkstāves pabalsta piešķiršanu – 19% katrā nozarē – saņemts no izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem un no vairum un mazumtirgotājiem, kā arī auto un motociklu remonta nozares. 11% uzņēmumu pārstāvējuši mākslas, izklaides un atpūtas nozari.
Pēc likuma “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” darbiniekam tiek maksāta atlīdzība līdz 75% no iepriekšējo sešu mēnešu vidējās atlīdzības apmēra, bet ne vairāk kā 700 eiro mēnesī.
Avots: VID