Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Publicitātes foto

Kādēļ Rīgā mājokļu pieejamība samazinās, bet Viļņā pieaug 0

Mājokļu pieejamības indekss 2019.gada 3.ceturksnī uzlabojās Viļņā, samazinājās Rīgā un Tallinā. Samazinājumu Rīgā noteica straujāks dzīvokļu cenu pieaugums, kas apsteidza algu kāpumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Vidējās darījumu cenas kāpums saistīts ar cenu kāpumu jauno un renovēto projektu segmentā, kā arī pakāpeniskām pārmaiņām dzīvokļu darījumu struktūrā par labu jaunajiem projektiem.

Pirmajai iemaksai jākrāj divus gadus

Šī gada 3. ceturksnī Mājokļu pieejamības indekss (MPI) Rīgā bija 179,6. Šāda indeksa vērtība nozīmē to, ka tādas mājsaimniecības, kuras ienākumi atbilst 1,5 vidējai neto mēneša algai Rīgā (1 335 eiro) un kura vēlas iegādāties 55 m2 lielu dzīvokli, ienākumi 2019. gada 3. ceturksnī bija par 79,6% augstāki, nekā tas būtu nepieciešams, lai hipotekārā kredīta apkalpošanai novirzītu ne vairāk kā 30% no ģimenes ienākumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gada laikā MPI samazinājās par 8,1 punktu. MPI samazinājās dzīvokļu vidējās darījuma cenas kāpuma un neliela procentu likmju pieauguma rezultātā, ko nespēja kompensēt vidējās neto algas pieaugums. Pirmās iemaksas sakrāšanai nepieciešamais laiks pieauga par apmēram 1 mēnesi un bija tuvu diviem gadiem.

Rīgā mājokļi joprojām ir vispieejamākie

Neskatoties uz MPI samazinājumu, Rīga vēl joprojām saglabā vispieejamākā mājokļa galvaspilsētas titulu Baltijā. Vidējās dzīvokļa cenas pieaugums 3. ceturksnī bijis straujāks nekā iepriekš, ko varētu skaidrot gan ar būvniecības izmaksu pieaugumu, gan ar īpatsvara pieaugumu darījumiem ar jaunajiem projektiem.

Arvien vairāk iedzīvotāju augošu ienākumu un savas finanšu situācijas iedvesmoti izvēlas iegādāties dzīvokļus jaunajos projektos, kur arī cenu kāpums 3. ceturksnī ir bijis straujāks.

Palielinoties darījumu skaitam ar dārgākiem dzīvokļiem, pieaug arī darījumu vidējā cena, kura tad velk uz leju mājokļu pieejamības indeksa vērtību. Joprojām augstais pieprasījums pēc īres dzīvokļiem varētu skaidrot to, kādēļ mēs redzam arvien pieticīgāku skaita pieaugumu darījumiem ar padomju laika sērijveida dzīvokļiem.

Tallinā un Viļņā situācija atšķirīga

Šī gada 3. ceturksnī Tallinā MPI bija 148.5, gada laikā samazinoties par 5,7 punktiem, kas galvenokārt skaidrojams ar straujāku vidējās dzīvokļu darījumu cenas pieaugumu, kas atsvēra vidējās neto algas kāpumu. Viļņā MPI uzlabojās par 7,3 punktiem līdz 141.6. Uzlabojumu noteica straujais vidējās algas pieaugums, ko veicināja darbaspēka nodokļu reforma Lietuvā un kas atsvēra vidējās dzīvokļu darījuma cenas un procentu likmes kāpumu.

Reklāma
Reklāma

3. ceturksnī laika posms, kas mājsaimniecībai Rīgā bija nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai 15% apmērā, bija ļoti tuvu 2 gadiem, proti, 23,6 mēneši (34,7 mēneši, lai iegādātos jaunā projekta vai renovētu dzīvokli). Tallinā krāšanai nepieciešamais laiks pirmajai iemaksai 15% apmērā bija 28,6 mēneši, bet Viļņā – tas bija 31,1 mēnesis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.