Kādēļ kalst mute? 0
“Mokos ar sausuma sajūtu mutē. Šķidruma uzņemšana vien nelīdz. Ko vēl varētu darīt, lai mazinātu diskomfortu?” Modris K. Rīgā
Atbild ģimenes ārste Vizma Vecvērdiņa:
“Sausuma sajūta mutē mēdz būt 2. tipa diabēta gadījumā, taču tad tā parasti ir mazāk izteikta. Visbiežāk šāda sajūta ir veciem cilvēkiem, jo viņiem izdalās mazāk siekalu, turklāt, nejūtot slāpes, viņi nereti dzer mazāk, nekā vajadzētu. To var izraisīt arī pārmērīga sāls, pikantu produktu un alkohola lietošana, kas aiztur organismā šķidrumu, kā arī smēķēšana, jo nikotīns sašaurina asinsvadus un samazina siekalu sekrēciju.
Nereti šīs problēmas galvenais iemesls ir nepietiekamā daudzumā uzņemts šķidrums. Jāņem vērā, ka kafija darbojas kā urīndzenošs līdzeklis, tādēļ pēc katras šā dzēriena tasītes vajadzētu iztukšot tikpat lielu glāzi ūdens.
Nereti šīs problēmas galvenais iemesls ir nepietiekamā daudzumā uzņemts šķidrums.
Siekalu dziedzeru darbību var pasliktināt medikamenti, piemēram, nomierinoši līdzekļi un antidepresanti, atsevišķas asinsspiedienu pazeminošas zāles, ko lieto, ja ir sirds mazspēja, kā arī staru un ķīmijterapija vēža pacientiem. Siekalas vājāk izdalās arī atsevišķu neiroloģisku un vairogdziedzera slimību gadījumā.
Siekalu sekrēciju veicina košļājamās gumijas košļāšana, ledeņu sūkāšana un skābu produktu, piemēram, citronu, ēšana. Aptiekās sausuma sajūtas mazināšanai var iegādāties speciālus aerosolus un tabletītes, kas vienlaikus palīdz pret nepatīkamu garšu mutē.
Jāzina, ka siekalas satur antibakteriālas vielas, tādēļ, mazinoties to daudzumam, var savairoties baktērijas, attīstīties infekcija un pasliktināties zobu veselība.
Iespējams, vajag uzņemt vairāk šķidruma vai ierobežot sāls lietošanu. Jāpārliecinās, vai sausums neliecina par slimību, ko nepieciešams ārstēt. Varbūt jāpiemeklē citi medikamenti, kas neizraisa šādu blakni.”