Inese Jaunzeme
Inese Jaunzeme
Arhīva foto

Egīls Jurisons: Viņa bija pirmā, kas mūsu dzimtenei izcīnīja olimpisko zeltu! Kādēļ atcēla Ineses piemiņu? 13

Egīls Jurisons, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Viens no 1994. gadā nodibinātā Latvijas Šķēpmetēju kluba pirmajiem darbiem bija olimpisko čempionu Ineses Jaunzemes un Jāņa Lūša kausu izcīņas sacensību sarīkošana sešās vecuma grupās, sākot ar eliti un beidzot ar pusaudžiem, kurus apgādāja ar viņu vecumam piemērotiem šķēpiem.

Sacensības notika katru gadu, arvien klātesot pašiem olimpiskajiem čempioniem, kuri spēcīgākajiem metējiem un metējām savus kausus pasniedza pašrocīgi, liekot noprast Latvijas šķēpmešanas slavas pārmantojamību.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tā tas turpinājās līdz 2011. gadam, kad Inese Jaunzeme pēc zaudējuma grūtā cīņā ar ļaunu slimību šķīrās no mums, neziņā iedzenot sacensību rīkotājus – kā turpmāk būtu dēvējams lielais šķēpa mešanas festivāls ar trīszīmju skaitli rakstāmo dalībnieku pulku?

Galu galā nolēma nejaukt zemi ar debesīm un sacensību nosaukumā paturēt tikai Jāņa Lūša vārdu un titulu, debesis atstājot eņģeļiem un zvirbuļiem, kā rakstījis kāds vācu dzejnieks. Lai gan, manuprāt, varēja saglabāt iepriekšējo nosaukumu, tam pievienojot divus vārdus – Ineses piemiņai.

Pērn aizsaulē devās arī Jānis Lūsis, un sacensību pastāvīgais spīkers jeb informators Andris Staģis, turpat Zemgales olimpiskā centra stadionā Jelgavā uzrunājot vairākus vieglatlētikas funkcionārus, rosināja nosaukumā atjaunot Ineses Jaunzemes vārdu un sacensības veltīt abu dižo šķēpmetēju piemiņai, ko vēlāk vairākas reizes atgādināja arī Latvijas Vieglatlētikas savienībai (LVS).

Viņam piekrita visi bez izņēmuma, un LVS sacīkšu kalendārā 2021. gadam parādījās nosaukums “Olimpisko čempionu Ineses Jaunzemes un Jāņa Lūša piemiņas kausu izcīņa”.

Taču, sacensībām tuvojoties, to reklamēšanā gan LVS mājas lapā, gan medijos un Jelgavas stadionā bija norāde tikai uz Lūša piemiņas kausiem, lai gan par tiem cīnījās arī dāmas, sasniedzot pasaules klases rezultātus.

Staģis izrādījās vienīgais, kurš gan stadionā pie mikrofona, gan reportāžā par sacensībām LVS mājas lapā atļāvās piebilst, ka pieminam arī Inesi Jaunzemi.

Šoreiz runa nav par dzimumu līdztiesības neievērošanu. Atgādināsim, ka Inese Jaunzeme bija pirmā, kas mūsu dzimtenei izcīnīja olimpisko zeltu, 1956. gadā negaidīti uzvarot šķēpmetēju sacensībās Melburnā. Pati pirmā!

Tādēļ svītrot viņu no piemiņas pasākuma nozīmē apmēram to pašu, ko stāstā par Latvijas Valsts prezidentiem ignorēt Jāni Čaksti.

Jelgavniekus vēl varētu zināmā mērā saprast, jo viņi savā pilsētā dzimušā Jāņa Lūša vārdu devuši arī stadionam un citu tam piesaistīt varbūt nevēlas. Tomēr negribas ticēt, ka lokālpatriotisms varētu būt tik izkropļots.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.