Foto-LETA/AFP

Kādēļ ārsti un medicīnas studenti smēķē, ja zina, cik tas ir kaitīgi? 11

Mediķiem vajadzētu būt tiem, kas vislabāk apzinās to, cik veselībai kaitīga ir smēķēšana. Piemēram, Lielbritānijā gandrīz neviens ārsts nesmēķē. Tomēr vairākās valstīs, piemēram, Itālijā, smēķē gan medicīnas studenti, gan ārsti. Kādēļ tā? Medicīnas personālam tieši vajadzētu būt tiem, kas dod padomu un palīdz atmest smēķēšanu pacientiem, norādījusi Marija Sofija Kataruza Oksfordas universitātes žurnālā par veselību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ja tabaku izgudrotu šodien, tās produktiem nevajadzētu tikt legāli pārdotiem. Tirgū nav neviens cits produkts, kurš būtu ar tik augstu toksīnu un kancerogēnu līmeni.

Pasaules Veselības organizācija lēš, ka vairāk nekā 5 miljoni iedzīvotāju mirs smēķēšanas dēļ.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad 2012.gadā tika veikts Eirobaromentra pētījums par eiropiešu attieksmi pret tabaku, atklājās, ka smēķēšanas izplatība vislielākā ir Grieķijā- 40%. Bet vismazākā Zviedrijā- 13%. Itālijā un Nīderlandē smēķē 24% aptaujāto.

Pētījums, kas publicēts 2010.gadā, atklāja, ka Itālijā no medicīnas personāla smēķē 44%. Proporcija attiecībā pret nesmēķējošajiem salīdzinot ar situāciju kopumā valstī ir vairāk nekā dubultā. Smēķē ne tikai māsiņas -48%-, bet arī ārsti- 33,9%-, medicīnas studenti- 35%- un absolventi- 52,9%.’

Šis atklājums attiecas ne vien uz Itāliju, bet līdzīga situācija ir arī Spānijā, Polijā un Vācijā.

Pētniece pieļauj, ka smēķēšana mazāk izplatīta starp ārstiem ir tieši tādās valstīs kā ASV, Austrālija un Lielbritānija tāpēc, ka tās ir ekonomiski attīstītākas valstis. Šo izskaidrojumu gan nevar attiecināt uz tādām jaunattīstības valstīm kā Ķīna vai Indija, kur ir ļoti augsts smēķējošu vīriešu skaits- ap 50%.

Itālijas pieredze atklājusi paradoksu: lai gan šī valsts bija viena no pirmajām, kura ierobežojusi smēķēšanu iekštelpās publiskās vietās un kas izraisījis to, ka sabiedrībā kopumā samazinās smēķētāju skaits, – šis ierobežojums nekā nav iespaidojis mediķus, jo viņu ieradums palicis nemainīgs.

Šī patiesi ir problēma, kas būtu jārisina. Statistika parāda, ka mediķi, kuri paši smēķē, retāk stingri ieteic smēķēšanu atmest saviem pacientiem vizīšu laikā.

Aptaujās tie smēķējošie mediķi teikuši, ka viņuprāt viņiem ir citas svarīgākas prioritātes par palīdzību pacientam atmest smēķēšanu.

Pētījums 2012.gadā parādīja, ka Itālijā tikai 14% smēķētāju ir saņēmuši padomu no ārstiem atmest smēķēšanu.

Reklāma
Reklāma

Pētnieki tā arī nav sapratuši, vai patiesi mediķi neiesaka pacientiem atmest smēķēšanu tāpēc, ka tie nezina vai ka tie netic tam, ka smēķēšana ir kaitīga veselībai. Iespējams, šim jautājumam medicīnas studiju procesa laikā pasniedzēji nepievērš pietiekami uzmanības.

Pētījums Japānā atklāja, ka 80% medicīnas studenti neuzskatīja par nepieciešamu aizrādīt pacientiem par smēķēšanu, ja vien tiem nav kāda ar smēķēšanu saistīta slimība.

Tomēr realitātē smēķētāji jau ir slimi, jo tiem ir atkarība no nikotīna, uzskata Kataruza.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.