Negaidīti populāra kļuvusi pirmsskolas skolotāja programma. Kādas šogad ir vispopulārākās studiju programmas? 11
Pirmajā kārtā visvairāk apstiprināto pieteikumu pamatstudijām visās prioritātēs ir Latvijas Universitātē (LU) un Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), liecina informācija vienotajā uzņemšanas portālā. TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” LU rektors Indriķis Muižnieks pastāsta, kādas šogad ir vispopulārākās studiju programmas.
No astoņām populārākajām studiju programmām Latvijā septiņas ir LU piedāvātās programmas. Visaugstāk novērtēta ir ārstniecības programma. Tai seko psiholoģijas programma, kas ir atguvusi savu popularitāti tieši pēc Covid-19 pandēmijas, jo iepriekš psiholoģija nebija tik pieprasīta.
Tāpat jaunieši izvēlas studēt datorzinātnes, tiesību zinātnes un jurisprudenci. Muižnieks pastāsta, ka šajā jomā ir arī parādījušās jaunas programmas sadarbībā ar Iekšlietu ministriju.
Liela interese ir arī par biznesa vadības programmu.
Jau vēstīts, ka pirmajā kārtā visvairāk apstiprināto pieteikumu pamatstudijām visās prioritātēs ir Latvijas Universitātē (LU) un Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), liecina informācija vienotajā uzņemšanas portālā.
LU apstiprināto pieteikumu skaits visās prioritātēs ir 19 764, taču kā pirmā prioritāte kādā no LU studiju programmām apstiprināti 4694 pieteikumi.
Noslēdzoties arī iespējai apstiprināt pieteikumus klātienē, apstiprināto pieteikumu skaits pārsniedza 20 000. No kopumā 20 062 pieteikumiem 4775 apstiprināti ar pirmo prioritāti.
Savukārt RTU apstiprināto pieteikumu skaits visās prioritātēs līdz pēcpusdienai sasniedzis 12 156 pieteikumus, bet kā pirmo prioritāti norādījuši 2337 studētgribētāji.
Noslēdzoties iespējai apstiprināt pieteikumus klātienē, apstiprināto pieteikumu skaits sasniedza 12 345 pieteikumus. No tiem 2385 pieteikumi apstiprināti ar pirmo prioritāti.
Līdz pirmdienas pēcpusdienai kopumā saņemti 10 356 studiju pieteikumi, no kuriem vairums jeb 9353 pieteikumi ir apstiprināti. Lai arī elektroniskā pieteikšanās pamatstudijām ir noslēgusies, pieteikums vēl var apstiprināt klātienē.
Līdz pirmdienas pēcpusdienai vairāk nekā 1000 pieteikumi visās prioritātēs apstiprināti arī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē (LBTU), Daugavpils Universitātē (DU) un Banku augstskolā (BA) – attiecīgi 3087, 1254, 1005 pieteikumi.
Turpretim pieteikumus ar pirmo prioritāti vairāk nekā 200 studētgribētāju apstiprinājuši LBTU, DU, Liepājas Universitātē (LiepU) un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA) – attiecīgi 788, 487, 291, 278 pieteikumi.
Vismazāk pieteikumu apstiprināts Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā (ISMA) – 148 pieteikumi, no kuriem 15 apstiprināti kā pirmā prioritāte.
No apstiprinātajiem pieteikumiem visvairāk to ir studijām LU studiju programmās “Ārstniecība”, “Datorzinātnes”, “Psiholoģija”, “Komunikācijas zinātne”, Tiesību zinātne”, “Pirmsskolas skolotājs” un “Biznesa vadība”.
Savukārt starp apstiprinātajiem pieteikumiem studijām citās augstskolās populārākās ir RTU programmas “Datorsistēmas”, “Arhitektūra” un “Informācijas tehnoloģija”.
Konkurss vienotajā uzņemšanā kā ierasti norisināsies divās kārtās. Pirmās kārtas rezultātus iecerēts paziņot 28.jūlijā pēc plkst.17, bet otrās kārtas rezultātus – 1.augustā pēc plkst.17.
Konkursa rezultāti tiks paziņoti “Latvija.lv” e-pakalpojumā “Elektroniskā pieteikšanās studijām pamatstudiju programmās”, kā arī īsziņu un elektroniskās vēstules veidā.
Pēc konkursa pirmās kārtas rezultātu uzzināšanas reflektantam jāizlemj, vai vēlas turpināt piedalīties konkursā uz pieteikumā norādītajām studiju programmām vai nevēlas pretendēt uz studijām nevienā no studiju programmām.
Studiju vietu konkursa pirmajā kārtā reflektants iegūs tādā gadījumā, ja šī studiju vieta konkursa rezultātā tiks apstiprināta viņa pirmajā prioritātē. Ja konkursa rezultātā tā neapstiprināsies, tad konkursa pirmajā kārtā studiju vietu reflektants neiegūst, un viņš var studiju vietu iegūt konkursa otrajā kārtā.
Savukārt, ja konkursa pirmajā kārtā reflektants ieguvis studiju vietu savā pirmajā izvēlētajā prioritātē, tad šī studiju vieta viņam ir garantēta ar nosacījumu, ka no 31.jūlija līdz 1.augustam reflektants ieradīsies pirmās prioritātes studiju programmas augstskolā noslēgt studiju līgumu vai apstiprināt savu lēmumu slēgt studiju līgumu termiņā, kāds ir paredzēts atbilstošā augstskolā.
Ja atbilstošajā augstskolā līgums tiek slēgts citā termiņā vai ja norādītajos datumos nav iespējams ierasties augstskolā, bet ir vēlme saglabāt savu iegūto studiju vietu, laikā no 28.jūlija līdz 1.augustam plkst.16. savā portāla “Latvija.lv” e-pakalpojumā būs jāaktivizē izvēlne “Apstiprināt iegūto vietu”.
Pieteikšanās studijām notiks pēc prioritāšu sistēmas un konkursa rezultātā katrs reflektants var iegūt vienu studiju vietu vienā studiju programmā. Uzņemšana pilna laika pamatstudiju programmās notiek konkursa kārtībā pēc centralizēto eksāmenu rezultātiem.
Šis ir pirmais mācību gads, kad vidusskolas absolventiem, lai iegūtu apliecinājumu par vispārējās vidējās izglītības apguvi, bija jānokārto latviešu valodas, matemātikas un svešvalodas eksāmens vismaz optimālajā līmenī un divi eksāmeni no 14 piedāvātajiem augstākajā līmenī.
Dažādos centralizēto eksāmenu līmeņus salīdzinās, tiem piemērojot koeficientus. Optimālā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem uzņemšanā tiks piemērots koeficients 0,75, bet vispārīgā mācību satura apguves līmeņa centralizētajam eksāmenam – 0,50.
Piemēram, ja augstākā un optimālā līmeņa eksāmenos skolēna sniegums būs novērtēts ar 100%, tad uzņemšanā augstākā līmeņa eksāmens tiks vērtēts kā 100%, bet optimālā līmeņa eksāmena rezultāts – kā 75%.
Izmantojot vienoto sistēmu, kas ir pieejama mājaslapā, vidusskolas absolventi varēs pieteikties studijām Latvijas Universitātē, Rīgas Tehniskajā universitātē, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē, Banku augstskolā, Daugavpils Universitātē, Liepājas Universitātē, Rēzeknes Tehnoloģijas akadēmijā, Vidzemes Augstskolā, Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā, Ventspils Augstskolā un Ekonomikas un Kultūras augstskolā.
Latvijas Kultūras akadēmijā, Latvijas Mākslas akadēmijā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā un Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā iestāšanās norit atsevišķi. Arī privātajās augstskolās uzņemšanas kārtība atšķiras.