Meža vietā var sēņot mājās: kādas sēnes var izaudzēt pats? 8
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Vēlos iegādāties austersēņu micēliju, lai audzētu mājās. Cik tāds apmēram maksā?” – jautā Aina Sabilē.
“Vienkāršākais variants ir iegādāties komplektus, kuros ir gan sēņu micēlijs, gan viss tā audzēšanai vajadzīgais aprīkojums. Audzēšanai telpās ir piemērotas ne tikai austersēnes, bet arī šitake sēnes un pat šampinjoni,” skaidro dārza preču konsultante Ance Freipiča.
Arī šādus komplektus un sēņu micēlijus patlaban var iegādāties internetveikalos.
Speciālie amatieriem paredzētie komplekti ir vienkārši lietojami, katram ir pievienota pamācība. Lai sēnes varētu audzēt kaut uz palodzes, labi ir komplekti, kuros ietilpst arī speciāli kupoli, kas palīdz saglabāt sēņu attīstībai vajadzīgo mikroklimatu. Šādu sēņu micēliju ar visu substrātu izmērcē, un viss – gaida ražu. Svarīgākais ir neiekaltēt – regulāri aprasina mitrumprasīgās sēnītes.
Nereti sēnes tiek audzētas vannasistabā, jo tur ir viss, kas sēnēm vajadzīgs: konstants siltums, mitrums. Gaisma sēnēm nav svarīga, tā tikai ietekmē šitake sēņu cepurīšu krāsu.
Protams, ir interesanti vērot, kā sēnes aug uz palodzes istabā zem kupoliņa. Jauki, kad ziemā gluži kā spuldzītes var noskrūvēt pats savus šampinjonus.
Austersēnes var iegādāties arī ar tā sauktajiem dībelīšiem – tie ir ar micēliju caurausti puļķīši. Tos var ievietot maisos ar zāģskaidām, salmiem vai koka celmos ieurbtos caurumiņos.
Cik maksā?
Iegādājoties sēņu micēliju trīslitru tilpuma iepakojumā, cena ir aptuveni 6 eiro.
Paciņa austersēņu dībelīšu (20 gab.) maksā 3,50–4 eiro.
Vērts pamēģināt!
Ance Freipiča arī pati izmēģinājusi šos micēlijus, un pieredze liecina, ka labas ražas var iegūt vairākkārt. Piemēram, kad pirmā sēņu raža istabā novākta, micēlijam ļauj iekalst – tad sēņu micēlijs ieiet miera fāzē, bet bojā neaiziet. Kad tas atpūtināts, micēliju izmērcē, izplucina un iemaisa neitralizētas kūdras substrātā. Raža būs atkal. Dārzkopības entuziaste daļu noražojušā micēlija aizvedusi uz laukiem un izkaisījusi siltumnīcā, iemaisot tur esošajā substrātā. Nu jau vairākus gadus pavasaros tur ir laba sēņu raža. Vasarā sēnes pazūd – micēlijs karstumā dodas snaudā. Pavasarī – aug atkal.