Foto – Inita Šteinberga

Kādas puķes vēl var sēt? + Pieci padomi dēstu audzēšanā 0

Vislētākais veids, kā aizpildīt puķudobes, ir audzēt stādus pašam. Taču, kad siltā laika ietekmēts sarosījies dārzmīlis, daudzām puķēm un augiem startam jau ir par vēlu. Kas vēl nav nokavēts?

Reklāma
Reklāma

Vēl var visu

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Vēl ir tas brīdis, kad sēt var ļoti daudz ko gan skaistumam, gan ēšanai. Sakņu dārzā vispār viss svarīgākais vēl priekšā, jo īstais sējas laiks ir aprīļa beigas, maija sākums. Vēl pagūs izaugt pat tomātu stādi. Neglābjami nokavēta ir tikai paprikas sēšana.

Sēt dārzā, dobē var tikai tad, kad zeme iesilusi, kļuvusi tīkama uz tausti vismaz plaukstas dziļumā. Šis likums neattiecas uz tādiem jaunmodīgiem aukstummīļiem kā garšaugs rukola, salātu baldriņi, spināti, pētersīļi. Jārēķinās, ka pēc aprīļa karstuma viļņa, kā jau katru pavasari, nāks aukstuma periods un pāragri sētā sēkla mitrajā un saltajā augsnē var sapūt.

Stādiņus audzē kastītēs

CITI ŠOBRĪD LASA

Puķu sēklu sortiments tagad ir milzīgs! Tikai jāizlemj, vai puķes vēlas audzēt ziedu griešanai vai stādīt parādes dobē. Ja parādes dobē, tad svarīgi, lai tās sāktu ziedēt pēc iespējas agrāk un ziedētu līdz rudens salnām. Dobēm piemērotākās ir tās, kas veido kuplus krūmus. Nav nekā nepievilcīgāka, kad uz plikas zemes nīkulīga samtenīte samtenīti dzenā.

Audzelīgās kliņģerītes, samtenes, ešol­cijas var sēt dobē, taču agrāku ziedēšanu panāks, sējot kastītēs.

Visos dzīves apstākļos sevi labi pierādījušas samtenes. Stādīšanai dobēs vispiemērotākās ir sīkziedu samtenes, kas veido glītu krūmiņu.

Skaisto daudz

Brīnumskaistas ir lavateras, kas ir ļoti greznas, lai arī pēc prasībām ir īsta lauku puķe un aug gandrīz bez kopšanas.

Izcilas ilgziedētājas ir kreses. Tagad ir labākais laiks sēt podiņos saulespuķes.

Aprīļa beigās grieztajiem ziediem sēj rudzupuķes ‘Blue Boy’. Asteres ieteicams sēt ar nedēļas starplaiku, lai paildzinātu ziedēšanas laiku. No garšaugiem ļoti dekoratīva un tagad sējama ir perilla. Izcili skaists augs ir arī mangolds jeb lapu biete.

No vīteņaugiem izcils augs ir Japānas apinis, kurš augs gan ēnā, gan pusēnā. Vienā gadā strauji var noaudzēt sētu vai ēkas sienu. Vēl var pagūt iesēt arī ipomejas.

Liela dažādība ir puķu tabakām. Fonam var izvēlēties šķirnes ar raženāku augumu, bet priekšplānam – pārdesmit centimetru augstas šķirnes.

Dobju apmalītēm vēl var sēt alisītes. Visdekoratīvākās ir 7,5 cm augstās.

Kosmejas atgriežas

Atkal modē nāk kosmejas, jo jaunās šķirnes ir ļoti skaistas. Liela ziedu krāsu un formu dažādība. Dažas jaunās šķirnes vairs tikai attāli līdzinās vecajām, labi zināmajām kosmejām, jo ziedi ir bagātīgi pildīti. Jaunākām šķirnēm tie ir pat oranži un dzelteni. Starp šķirnēm ir arī tikai pārdesmit centimetru augstas un tādas, kas pārsniedz metru. Turklāt kosmejas ir vienas no mazprasīgākajiem augiem. Augus nedrīkst pārmēslot, jo tad tie var izaugt lapās un aizmirst par ziedēšanu. Labos apstākļos kosmejas vairojas ar pašizsēju.

Reklāma
Reklāma

! Lieliska kombinācija – lielās, zilās verbēnas Verbena bonariensis ar zemajām kosmejām.

Mēslot stādiņu vai ne?

Dārzkopības eksperte skaidro, ka augam, kas sēts speciāli sagatavotā substrātā, teorētiski vajadzētu pietikt barības vielām līdz stādīšanas brīdim puķukastē vai paliekošā vietā. Tiem, kam paiet pāris mēnešu līdz stāda gatavības brīdim, papildbarība derētu, taču augšanas laikā stādiņus parasti pārpiķē, tie atkal tiek svaigā, barības vielām bagātā augsnē, tāpēc ar mēslošanu var neaizrauties. Ja šķiet, ka augam kaut kā trūkst, var mēslot ar mēslojumu, kas paredzēts pieaugušiem augiem, tikai vismaz uz pusi vājākā koncentrācijā.

Reizēm ar pārmēslošanu grēko stādu tirgotāji, lai prece izskatītos leknāka, un, nonākot skarbākos augšanas apstākļos, augam kļūst grūti pielāgoties.

!!! Viskuplākais augs saulainai dobei – ķirbis!

!!! Kad zied kastaņas, ir labākais sēšanas laiks uz lauka. Kad nozied kļavas, ir labākais stādīšanas laiks.

5 padomi dēstu audzēšanā

1. Ja vēlas, lai augi būtu kuplāki, stādus vajag galotņot. Ziedēšana sāksies mazliet vēlāk, taču krūmiņš būs kuplāks. Ja augs paredzēts grieztajiem ziediem, tad tā nedara.

2. Kāršrozes, delfīnijas, gauras un citas tradicionāli audzē kā divgadīgus augus, taču ir izveidotas šķirnes, kuras zied jau pirmajā gadā pēc sēšanas, taču tad tās sēj jau februārī.

3. Pērkot sēklas, der apskatīties cenas lielumu un sēklu daudzumu. Nereti dažādām firmām cena par konkrēto preci ir līdzīga, bet sēklu skaits vai svars atšķirīgs.

4. Uz katras sēklu paciņas norādīts sēšanas un ziedēšanas laiks. Ieteicams ņemt vērā agrāko un vidējo sēšanas periodu, jo mūsu klimatā vasaras nav garas un augi var nepagūt uzziedēt.

5. Īstajam brīdim ir milzīga nozīme. Nereti vēlāk sētie augi, kas baudījuši vairāk saules un siltuma, pāraug stādus, kas sēti agrāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.