Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Pixabay

Lai ciemiņi nepaiet garām. Kādas ir durvju zvanu iespējas mūsdienās 0

Mājokļi mūsdienās ir dažādi, un tikpat dažādas ir iespējas durvju zvanu ierīkošanai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

Kāds risinājums būs labākais tieši jūsu mājoklim un kā pareizi pievienot ierīci?

Retrostils

Savulaik pie durvīm stiprināja metāla klauvētājus vai zvaniņus, kurus ciemiņam vajadzēja lietot, lai paziņotu par savu ierašanos. Nekas nepiespējams tas nav arī mūsdienās. Misiņa klauvētājs nopērkams, jau sākot no 10 eiro. Nedaudz dārgāks ir no metāla izgatavots zvans ar kronšteinu. Protams, jo greznāka apdare un lielāks klauvētājs vai zvans, jo cena būs augstāka. Bet tas jau ir stila un iespēju jautājums.

Elektriskā klasika

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairākumam daudz ierastāks šķiet elektriskais durvju zvans. Turklāt, ja teritorija tiek apsargāta, zvans ir teju obligāta nepieciešamība. Veikalos nopērkamie durvju zvani atšķiras ne tikai pēc izskata, bet arī pievienošanas veida un papildu funkcijām, ko tie spēj veikt. Tie var būt elektromehāniski vai elektroniski.

Elektromehāniskie būtībā ir modernizēta mehāniskā zvana versija. Tā konstrukcija ir ļoti vienkārša. Ārpus mājokļa tiek ierīkota zvana poga, kas ir kontakts elektriskās ķēdes saslēgšanai. Elektriskā vada otrā galā ir zvans un rezonators – visbiežāk divi elektromagnēti, kas, pieslēdzot elektrisko strāvu, liek vibrēt āmuriņam, kas savukārt sit pa zvaniņu.

Šādi durvju zvani parasti nav dārgi un nopērkami, sākot jau no 5–6 eiro. Atsevišķi būs jāiegādājas zvana poga, kas maksās vēl 2–3 eiro, un piemērota garuma elektroinstalācijas kabelis ar stiprinājumiem. Jāņem vērā – ja pogu ierīkosiet ārpus mājokļa, tai jābūt atbilstīgai aizsardzības klasei pret mitrumu – ieteicams, sākot no IP 55. Neērtības var sagādāt tas, ka zvans var būt visai skaļš un uzmācīgs bez iespējas to regulēt.

Modernas tehnoloģijas

Savukārt elektroniskais zvans piemērotāks tiem, kuriem svarīgs arī atskaņojamais zvana signāla veids. Tajā iebūvēts skaļrunis un, iespējams, atskaņo ierīces elektroniskajā atmiņā saglabātos zvanu signālus. Šādu ierīču cena ir, sākot no nepilniem 10 eiro. Turklāt arvien lielāku popularitāti iegūst ierīces, kuru zvana poga ar pašu zvanu nav jāsavieno ar vadiem. Starp ierīcēm tiek nodibināti bezvadu sakari.

Elektronisko zvanu ar vadu pievienošana praktiski neatšķiras no elektromehānisko zvanu pievienošanas kārtības. Izņēmums būs tad, ja modelis paredzēts 12 voltu spriegumam vai darbināms ar baterijām. Lai iegūtu 12 voltu spriegumu, ķēdē jāieslēdz pazeminošais transformators, tāpat zvanam var būt savs barošanas bloks, kurā strāvas pārveidošana jau paredzēta.

Reklāma
Reklāma

Bezvadu sistēmas ir daudz ērtākas lietošanā. Zvana pogai ir autonoms enerģijas avots – baterija vai akumulators. Tā nedrīkst atrasties tālāk no zvana ierīces, kā to paredzējis ražotājs. Arī zvanam iespējams autonoms barošanas avots, taču ierīce var būt paredzēta arī ieslēgšanai kontaktligzdā.

Elektroniskās durvju zvanu ierīces ļauj izmantot daudz vairāk iespēju nekā tikai uzzināt par ciemiņu ierašanos. Tās var būt aprīkotas ar videonovērošanas un skaņas ieraksta funkcijām, kas ieslēdzas, nospiežot zvana pogu. Ierīce var būt papildināta ar sistēmu, kas, piemēram, atver vārtus vai atbloķē ieejas durvju slēdzeni. Šādu ierīču montāža gan ir sarežģītāka, un to labāk uzticēt pieredzējušam speciālistam. Arī pašu ierīču cena ir augstāka, un tās meklējamas specializētos veikalos.

Ierīkošana

Bezvadu durvju zvana sistēmu, īpaši ja tā darbojas ar baterijām vai paredzēta ieslēgšanai rozetē, ierīkot ir visvieglāk. Ierīces pogu vēlamajā augstumā pie ārdurvīm vai vārtiņiem stiprina ar kokskrūvēm, ja mājas siena ir no koka, dībeļiem un atbilstīgām skrūvēm, ja siena ir mūra. Pašu ierīci ieslēdz rozetē, un savienojums parasti izveidojas automātiski. Šāda sistēma ērta privātmājās ar dārzu, jo nav nepieciešams zemē ierakt elektrokabeli. Pirms ierīces iegādes jāizpēta tās tehniskās iespējas, īpaši attālums, kurā zvana poga drīkst atrasties no zvana. Tam jābūt par 15–20% lielākam, nekā būs realitātē. Tāpat jāņem vērā, ka signālu var slāpēt vai pavājināt betona un metāla konstrukcijas, kas būs tā ceļā.

Zvana sistēmas ar vadu ierīkošana privātmājā un daudzdzīvokļu nama dzīvoklī atšķiras tikai ar to, ka privātmājā būs vajadzīgs ievērojami garāks vads, kas savieno zvana pogu un pašu zvanu, ja poga tiek novietota pie vārtiņiem. Pats vads jāievieto speciālā gofrētā apvalkā, kas domāts lietošanai ārpus telpām, un droši jāierok zemē. Iespējama arī gaisa vada ierīkošanas iespēja. Šajā gadījumā gofrētā čaula vadu sargās no ultravioletajiem stariem un nelabvēlīgiem laika ap­stākļiem. Durvju kārbā vai sienā vajadzēs urbt caurumu vadam. Vadu ārpus mājokļa neiesaka atstāt redzamu. Labāk to paslēpt sienā aiz apmetuma vai ievietot speciālā, kabeļiem domātā plastmasas kanālā.

Elektromehāniska vai elektroniska zvana ar vadu pieslēguma shēmu var aplūkot zīmējumā. Turklāt shēmā iekļauta zvana iedarbināšanas iespēja no divām vietām. Zvana pogas tiek pievienotas paralēli, tāpēc katra no tām spēj no­slēgt ķēdi neatkarīgi no otras.

Pirms šāda zvana ierīkošanas mājoklim elektrosadalē noteikti jāatslēdz elektrības piegāde. Tikai pēc tam var ierīkot pieslēgumu, kā redzams zīmējumā. Nulles vadu pievieno ierīcei, savukārt fāzi tai pievieno caur zvana pogu, kas būtībā ir parasts slēdzis. Par to, kurā vadā ir fāze, vislabāk pārliecināties ar speciālu indikatoru. Lētākie indikatoru modeļi veikalā maksā mazāk par vienu eiro. Atsevišķiem zvana modeļiem var būt nepieciešams arī zemējums. Par to jāpārliecinās ierīces lietošanas instrukcijā.

Ja kaut brīdi rodas šaubas, ka pieslēgumā elektrotīklam varat kļūdīties, šo darbu labāk uzticēt pieredzējušam, sertificētam elektriķim. Eksperimenti ar elektrību parasti beidzas ļoti bēdīgi.

Induļa Burkas zīmējums

PADOMI

• Pirms pērk zvanu, jāpārliecināes, kā skan melodija un cik to ir.

• Zvans kalpos ilgus gadus, un svarīgi, lai melodija vai signāls pašiem nekristu uz nerviem. Labi, ja ir iespēja regulēt zvana skaļumu.

• Daudzdzīvokļu namā labāk izvēlēties neuzkrītoša dizaina zvana pogu, savukārt iekštelpās novietojamo ierīci var pieskaņot interjeram.

• Pirms pērk bezvadu ierīci, drošāk ar mērlenti nomērīt attālumu no mājas līdz vārtiņiem. Acumērs bieži vien pieviļ.

• Durvju zvanu visdrošāk pirkt specializētā veikalā. Jāraugās, lai tiem būtu garantija. Nelielās tirgotavās un tirgū pirktās lētās ierīces var sagādāt nepatīkamus pārsteigumus.

• Arī bezvadu zvana pogai jābūt ar atbilstīgšu aizsardzības klasi pret mitrumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.