‘Ruben’ otrajā augšanas gadā.
‘Ruben’ otrajā augšanas gadā.
Foto – Andris Krogzems

Kādas ir audzēšanas perspektīvas jaunajām poļu upeņu šķirnēm Latvijā? Atbilde lasītājam 0

Kādas ir audzēšanas perspektīvas jaunajām poļu upeņu šķirnēm Latvijā? KĀRLIS Jelgavas novadā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Latvijā ir pārbaudītas vairākas Polijā izveidotas upeņu šķirnes, dažas no tām, kuras uzrādījušas labākos rezultātus gan ražības, gan slimību noturības ziņā, jau iestādītas komercdārzos.

SIA Krogzeme attīstības vadītājs Andris Krogzems stāsta, ka savā saimniecībā Limbažu novadā pirms pieciem gadiem iestādījis vēlo ‘Ruben’ un agro ‘Tisel’. Upenēm, kad ogas pilnībā nokrāsojušās, tās jānovāc aptuveni desmit dienās, citādi pārgatavosies. Šajās desmit dienās upeņu audzētājs paspēj mehanizēti novākt ražu 20 ha platībā, tāpēc sezonas pagarināšanai iestādījis šķirnes, kas ienākas dažādos laikos.

CITI ŠOBRĪD LASA
‘Tisel’ otrajāaugšanas gadā. Foto – Andris Krogzems

Jaunā poļu šķirne ‘Tisel’ veido spēcīgu, augstu, kompaktu krūmu, kam ir tieksme izplesties. Ogas vidēji lielas vai lielas, saldas. Ķekari vidēji gari. Ogas nogatavojas jūlija sākumā – 8–10 dienas agrāk nekā šķirnei ‘Ben Lomond’. Krūmi ražo bagātīgi un regulāri, vidējā raža 6,8 t/ha. Ogas piemērotas sulu ražošanai. Augiem piemīt augsta noturība pret Amerikas miltrasu un ogulāju stabiņrūsu, bet vidēja pret antraknozi. Krūmi ir izturīgi pret salu.

Šķirne ‘Ruben’ – veido sfērisku krūmu ar tendenci uz noliekšanos ražas ietekmē. Ogas vidēji lielas un lielas, ar spīdumu, stingras, nenobirst. Nogatavojas ap 25. jūliju, vidējā raža 6,5 t/ha. Krūmi ražo regulāri. Ogas ir ļoti kvalitatīvas, piemērotas arī pārstrādei, īpaši saldēšanai. Šķirne ir noturīga pret Amerikas miltrasu un ogulāju stabiņrūsu, vidēji noturīga pret ogulāju lapu iedegām un pumpurērci. Piemērota vākšanai ar kombainu.

Andris Krogzems atgādina – izvēloties vietu, vajadzētu atturēties upeņu stādījumus ierīkot ieplakās, upju ielejās, ezeru krastos, jo tur ir visstiprākās salnas. Upenes zied agri, tāpēc tās nereti cieš pavasara salnās.

Dārzkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa stāsta, ka Dobelē ir pārbaudīta poļu šķirne ‘Gofert’. Tai raksturīga agrīna ogu ienākšanās. Ogas vidēji lielas, lielas (atkarībā no mitruma nodrošinājuma), ar ļoti labu garšu. Augsta ražība. Šķirne ir nedaudz ieņēmīga pret miltrasu un ieņēmīga pret jāņogulāju iedegām.

Stādu iegāde. Stādus šīm šķirnēm audzētāji ieved no Polijas, jo tā ir lētāk. Tos var iegādāties vietējās stādaudzētavās:

Reklāma
Reklāma

• SIA Krogzeme viengadīgus ‘Ruben’ un ‘Tisel’ kailsakņu stādus tirgo par 1,50 eiro/gab.;

• stādaudzētavā Rožlejas upeņu ‘Gofert’ un ‘Tisel’ divgadīgi konteinerstādi nopērkami par 3,50 eiro gabalā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.