Taisnās, liektās, neparastās – kā iekārtot skaistas dobes: ainavu arhitektes padomi 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Sāku veidot dārzu, bet nezinu, vai izvēlēties dobes ar liektām vai taisnām līnijām. Kādas patlaban ir modē?” – jautā Katrīna Aknīstē.
“Dārzu ierīkojot, nav prātīgi sekot modes tendencēm, jo mode pāriet, taču dārzu veido ilgam laikam. Tāpēc svarīgākais ir pašam tikt skaidrībā, kāds dārzs patīk vislabāk, un tādam piemēram sekot,” iesaka ainavu arhitekte Dace Lukševica. Arī dobes veido ilgiem gadiem, un dārza rekonstrukcija ir pamatīgs darbs. Ja katru gadu tomēr vēlas piešķirt kādu aktuālu akcentu, var variēt viengadīgo puķu stādījumu krāsu dobēs un traukos.
Dobju veidu ieteicams pieskaņot mājas stilam. Taču jāņem vērā, ka dārzu veido kopējais plānojums (celiņi, mauriņš, apgaismojums) un dobes ir tikai viens no elementiem tajā.
Viens konkrēts stils piemājas dārziņos parasti nav ieturēts. Visbiežāk tie ir dažādu stilu miksējumi. Un labi, ka tā, jo pie standartnamiņa Rundāles pils cienīgas dobes un strūklaka izskatīsies komiski.
Taisnās pedantiskajiem
Ja saimniekam ir pedantiska daba, patīk askētisks mājas iekārtojums, arī dārzā valdošās var būt taisnās līnijas. Tas sevišķi iederēsies pie modernas, funkcionālā stilā celtas ēkas.
Šādos dārzos parasti ir ierobežots augu klāsts. Augi ir kā izteiksmes līdzeklis, lai panāktu vēlamo efektu, piemēram, veidotu krāsu laukumu, faktūru. Biežāk tāda veida dārzi vērojami ziemeļvalstīs. Arī Igaunijā šis dizains ir populārs. Ja šādu dārzu veido cerībā, ka tas būs vieglāk kopjams (viegli appļaut), nāksies vilties. Lai uzturētu perfekto izskatu, stādījumi jākopj regulāri, maliņas jāatcērt bieži un precīzi. Arī augi jāapgriež sevišķi cītīgi, lai saglabātu iecerēto kompozīciju.
Askētiski, taisnos leņķos plānoti dārzi labi iederas pie dažādām sabiedriskajām ēkām.
Liektās – mājīgumam
Veidojot dārzu ar liektām līnijām, tam ir vairākas priekšrocības. Šādas formas celiņi un dobes radīs mājīguma izjūtu. Turklāt tās īpaši piemērotas nelieliem dārziem, jo rada telpiskuma efektu, it kā to paplašina. Šāda dārza priekšrocība – dobju izmēru un formu var viegli mainīt.
Liektu līniju dobes piemērotākas tiem, kam patīk veidot augu kolekcijas, jo var izvietot plašāku augu sortimentu. Tā arī būs īstā izvēle, ja dārzs izvietots reljefā.
Skaistas, plūstošas un līganas formas liektās līnijas var izveidot, izlokot paredzētajā vietā laistīšanas šļūteni.
Savējās labākās
Pirms ķeras pie sava dārza iekārtojuma un veido dobju formas, vislabāk tās novērtēt dabā svešā dārziņā. Šim nolūkam der doties ekskursijā uz daiļdārziem. Iedvesmojošas ir arī pastaigas pa privātmāju rajoniem. Nošpikot ideju nav nekas slikts. Praksē pārbaudītas lietas – dobju formas, augu salikumi, mazās arhitektūras formas u.c. – ir tās labākās.
Ja kāds dārzs sevišķi iepaticies, vērts paviesoties tajā, lai saprastu, kā patīk tajā valdošā noskaņa. Veidojot dārzu, iedomājas arī, kā šajā vidē jutīsies mājinieki, mājdzīvnieki. Vai būs vieta, kur bērniem paskraidīt, vai pašiem, kur izveidot atpūtas stūrīti. Modes tendences nav svarīgākās.
Var arī kombinēt dažādu formu dobes. Piemēram, atpūtas zonā iezīmē liektas, plūstošas formas, bet sakņu dārzu vai puķu kolekcijas veido taisnās dobēs. Abas dārza daļas atdala, lai neradītu juceklīgu iespaidu. Vienkāršākais veids – ar augu dzīvžogu. Kā zema atdalošā josla var būt ogulāju vai pat peoniju rinda. Sevišķi skaisti būs ziedēšanas laikā, pēc tam saglabāsies glīts kupls lapu zaļums. Arī atdalošo stādījumu var veidot liektas formas dobēs, kas atbilst dārza kompozīcijai.
Labas idejas savam dārzam var noskatīt arī publiskajos parkos un piļu dārzos, piemēram, augu salikumus, kopšanas knifus.
Padoms!
Pārbaudīta metode, kā saplānot dārzu, – izdrukāt dārza plānu un sazīmēt iecerēto celiņu tīklu, dobju izvietojumu. Ja tas skaisti izskatīsies zīmējumā, labi būs arī dabā. Ja ir vajadzīgās datortprasmes, plānu var modelēt pēc sirds patikas.
Ievēro!
Ja nav skaidrības, kādas dobes vēlas, labāk rūpīgi pārdomāt un apzaļumošanai paredzētajā teritorijā jau tagad iesēt mauriņu. Kad dārza koncepts būs skaidrs, vajadzīgajā formā varēs atdurt velēnu un iekopt dobi. Tikmēr apstādījumiem vajadzīgais zaļais fons jau būs paaudzies.
Arī vienā dārzā var apvienot dažādas formas dobes. Nekam nav jābūt pašmērķīgi – galvenais, lai dobju izvietojums ir loģisks, atbilst konkrētajām dārza vajadzībām. Piemēram, nevajag censties šaurā vietā gar ceļa malu veidot liektas līnijas, jo tās apgrūtinās pārvietošanos un augu kopšanu.
Vispirms var iesēt un iekopt mauriņu, tad atdalīt vajadzīgā platuma dobi.
Augu kolekciju dobes loģiski ir izvietot taisnās rindās. Tas atvieglo gan kopšanu, gan labi var apskatīt katru šķirni.
Taisna tūju rinda ir labs fons košumkrūmiem un ziemcietēm, kuru dobei savukārt ir liektas līnijas, kas mīkstina kompozīciju.
Lakoniskam dārza dizainam piestāv askētiskas akmeņu dobes. Tās nav ne jāravē, ne jālaista.
Ja vēlas namiņam piešķirt romantisku noskaņu, derēs stādījumi ar plūstošām formām.
Vienmēr labi izskatīsies klasiska dārza kompozīcija – gar teritorijas malu lielāki koki un krūmi, pirms tiem liektas formas ziemciešu dobes. Vidū – mauriņš.
Ja pats ierīko dārzu, labāk izdosies liektas formas dobes. Ja kas nepatīk, tās var vieglāk transformēt, nošņāpjot pa slejai no mauriņa.