Kādas čības? 0
“Gribu iegādāties kvalitatīvas mājas čības, lai kājām būtu ērti un veselīgi. Veikalos piedāvājums diezgan liels, taču vieni apavi šķiet pārāk sintētiski, otri jau pa gabalu ož pēc gumijas, bet trešie ir ar vienlaidu zoli, kas nepatīk manai mugurai. Ko ieteiktu izvēlēties speciālists?” Anna L. Rīgā
– Vispirms būtu jāzina, cik ilgi dienā šos apavus valkā un ko dara mājās. Ja miteklī tikai ieskrien pārgulēt un čības uzvelk aptuveni pusstundu no rīta un pāris stundas vakarā, tad materiālam, no kā apavi ražoti, nav lielas nozīmes. Citādi ir tad, ja mājās uzturas visu dienu, piemēram, jaunā māmiņa auklē mazuli. Tad ir svarīgi, lai čības būtu ergonomiskas, vēlams – uz divus, trīs centimetrus augsta papēža, nevis ar vienlaidu zoli kā pludmales iešļūcenes, un lai tās atbilstu higiēnas prasībām, proti, būtu viegli kopjamas, piemērota izmēra, izgatavotas no dabīga materiāla, kas nodrošina labu gaisa cirkulāciju, – skaidro Veselības centra 4 podiatrijas speciāliste Inita Seļicka.
Kaut ar čībām ir tāpat kā ar zeķēm – jo labāk, ja tās ražotas no dabīgāka materiāla, jāņem vērā fakts, ka atšķirībā no kokvilnas zeķēm, ko var izmazgāt, kad netīras, ar dabīga materiāla apaviem nevar tā rīkoties, kaut gan arī tie nosmērējas. Toties sintētiskās čības ir iespējams mazgāt.
Svarīgi, lai čības būtu ergonomiskas, vēlams – uz divus, trīs centimetrus augsta papēža, nevis ar vienlaidu zoli kā pludmales iešļūcenes, un lai tās atbilstu higiēnas prasībām, proti, būtu viegli kopjamas, piemērota izmēra, izgatavotas no dabīga materiāla, kas nodrošina labu gaisa cirkulāciju.
– Tas ir svarīgs faktors gadījumā, ja valkātājam ir kāju vai nagu sēnīte. Tad mājas apaviem jābūt viegli kopjamiem – pa reizei izmazgājamiem, apstrādājamiem ar dermatoloģisku pretsēnīšu līdzekli. Noteikti neder pūkainas čības, jo tā ir ideāla vide sēnīšu sporām. Tās sabirst spalviņās un pūciņās, un valkātājs sevi atkārtoti inficē. Pretsēnīšu līdzekļus, piemēram, aerosolus vajadzētu iegādāties aptiekās un specializētos medicīnas preču veikalos.
Podiatrijas speciāliste vecākiem cilvēkiem iesaka izvēlēties čības ar ādas iekšpusi, ar nelielu papēdīti, nevis ar vienlaidu zoli, un ar supinatoru, lai pēdas velves pacēlums veidotos ergonomiski pareizs.
– Tad kājas mazāk nogurst, – apgalvo I.Seļicka, iesakot tiem, kas rūpējas par savu veselību, ik pa laikam vērsties pie ortopēda vai pēdu datordiagnostikas speciālista.
– Supinatorus un zoles izgatavo arī pēc individuāla pasūtījuma. Tas ir ļoti svarīgi, jo šodien ļoti daudziem novēro ķermeņa asimetriju, arī pēdām. Ar supinatoru palīdzību šo defektu iespējams mazināt. Ideāli, ja čībām ir izņemama zolīte. To var apstrādāt ar pretsēnīšu līdzekli vai, izmantojot tautas metodes, ar etiķūdeni. Tā kā cilvēki gados biežāk ir pakļauti riskam inficēties ar sēnīšu slimību, ir jāpievērš uzmanība profilakses pasākumiem.
Speciāliste norāda, ka cilvēkam dienā būtu vēlams nomainīt vismaz piecus pārus apavu;
– Tās būtu čības, tie būtu apavi, kurus uzvelk, ejot uz darbu, tad maiņas apavi darbā, vēl – brīvā laika apavi, kuros, piemēram, izved pastaigā suni, un apavi sportam. Šajā ziņā visvairāk grēko jaunieši, kuri kā no rīta iebrauc kājas vienos apavos, tā tikai vakarā tos novelk. Visu dienu pēdas ir sutušas šajos apavos, bet arī tiem nepieciešams laiks, lai izžūtu un “atpūstos”. Jo ilgāk apavus turam kājās, jo vairāk tie piesvīst, un veidojas ideāla vide, kur baktērijām augt un vairoties.