Kādam mērķim ierīce kalpos? Izvēlamies pareizu putekļu sūcēju 0
Arvien samazinās to putekļu sūcēju pārdošanas apjomi, kam jauda ir virs 900 vatiem (W). Tā “LA” norāda internetveikala “1A.lv” sabiedrisko attiecību speciāliste Elīne Liepiņa.
Lielā mērā tas ir saistīts ar 2014. gada 1. septembrī stājušos spēkā Eiropas Komisijas (EK) lēmumu, kas ierobežoja nominālo jaudu sausās tīrīšanas putekļu sūcējiem, kas pievienoti pie strāvas, līdz 1600 W. Ierobežojumi turpinājās arī 2017. gada septembrī, kad EK aizliedza no jauna ražot putekļu sūcējus arī ar ūdens filtru, kuru jauda pārsniedz 900 W. Tolaik to darīja enerģijas taupīšanas nolūkos, kā arī lai pārliecinātu patērētājus, ka jauda neietekmē sūkšanas kvalitāti.
Interesanti, ka viens no lielākajiem putekļu sūcēju ražotājiem pasaulē “Dyson” vēl 2015. gadā vērsās tiesā pret pirmo no EK lēmumiem, prasot atcelt regulu par energoefektivitātes marķējumu. Pērn novembrī tiesā “Dyson” arī uzvarēja, Eiropas Komisijai neapelējot. Tas nozīmē, ka kompānijām nav pienākuma marķējumā norādīt ierīces jaudu un līdz ar to arī nav ierobežojumu motora jaudai. Savukārt t. s. “eko dizaina” regula joprojām ir spēkā, kas nozīmē, ka visiem no jauna ražotajiem putekļu sūcējiem ar ūdens filtru joprojām jāatbilst attiecīgiem kritērijiem un to jauda nedrīkst pārsniegt 900 W. Kaut arī “Dyson” tiesā uzvarēja, izskatās, ka Eiropas Komisija savu ir panākusi. Turklāt nav apstiprinājušās bažas, ka ar mazjaudīgajiem sūcējiem neko vairs nevarēs izsūkt. Jo patiesi – motora jauda sūkšanas kvalitātē nav izšķiroša.
Arvien vairāk izvēlas energoefektīvākas ierīces
“Joprojām vairums ierīču internetveikalā ir zem 900 W. Domāju, ka ražotāji ļoti labi zina, ka lielā mērā motora jaudai nav nozīmes sūkšanas efektivitātē. Kā arī, ļoti iespējams, patērētāji vairāk sapratuši, ka motora jauda nav noteicošais rādītājs sūkšanas kvalitātē. Patērētāji sākuši pievērst uzmanību citiem nozīmīgiem parametriem un marķējumiem, kas norāda uz sūkšanas kvalitāti,” norāda Elīne Liepiņa.
Tomēr daļa patērētāju joprojām vēlas iegādāties putekļu sūcējus ar lielāku jaudu, domājot, ka tas ir nozīmīgākais rādītājs sūkšanas efektivitātē. “Pēc aizlieguma stāšanās spēkā patērētāji turpināja iegādāties tirgū esošos putekļu sūcējus ar lielāku motora jaudu. Parādoties putekļu sūcējiem ar mazāku jaudu, pārdošanas rādītājos neilgu laiku bija vērojams neliels kritums. Šobrīd vairākums ierīču ir zem 900 W un mazjaudīgo putekļu sūcēju pārdošanas apjomi turpina krietni pieaugt,” atklāj E. Liepiņa. “1A.lv” pārdošanas rezultāti rāda, ka patērētāji sāk izvērtēt citus nozīmīgus parametrus, kas būtiski ietekmē sūkšanas kvalitāti.
Jāskatās uz tīrīšanas klasi
Kas ir citi rādītāji? Žurnāls “Praktiskais Latvietis” jau iepriekš skaidrojis, ka pats galvenais rādītājs ir sūkšanas efektivitāte jeb sūkšanas jauda, par kuru ir izdota vesela EK regula. Parastā jauda ir tikai mērvienība, cik daudz spēka (elektrības) tiks patērēts uzkopjot. Savukārt sūkšanas jaudu aprēķina ar dažādām sarežģītām formulām, putekļu sūcēju aprīkojot ar lokanu šļūteni un cietajām sūkšanas caurulēm, bet bez uzgaļa. Diemžēl mērījumi nespēj atbildēt uz jautājumu, cik efektīvs būs uzgalis, tāpēc ir svarīgi saprast, kuru citu mērījumu ņemt vērā. Vispareizāk būtu ierīci izmēģināt veikalā pirms pirkšanas, taču jāuzmanās ar nepareizu ierīces novērtējumu. Jo, piemēram, plaukstas pielikšana pie sūcēja var radīt maldīgu priekšstatu – spēcīga vilkme norāda tikai uz to, ka ir liels retinājums, bet ne to, vai šis retinājums kvalitatīvi iesūks gružus. Būtiski ir uzgaļi – kādu gaisa plūsmu veido un vai spēj kvalitatīvi paveikt savus tiešos pienākumus. Līdz ar to vislabāk būtu putekļu sūcēju izvēlēties pēc tīrīšanas klases marķējuma.
Savukārt “Samsung” Sadzīves elektronikas biznesa direktors Baltijas valstīs Sergejs Kostjučenko sacīja, ka, izvēloties putekļu sūcēju, pirmkārt, ir jāsaprot, kādam mērķim ierīce kalpos. “Vai tai ir jānodrošina regulāra un viegla ikdienas uzkopšana vai arī tā tiks izmantota retāk, veicot pamatīgus uzkopšanas darbus? Arī “Samsung” iet līdzi laikam un izstrādā tādus risinājumus, kas samazina motora jaudu un tātad arī elektroenerģijas patēriņu, vienlaikus palielinot tīrīšanas jeb sūkšanas efektivitāti. Tas ir saistīts ar gaisa cirkulācijas tehnoloģijām, kā arī dažādiem grīdas segumiem piemērotiem aksesuāriem, kas var būtiski ietekmēt to, cik labi tiek iztīrītas atšķirīgas virsmas.”
UZZIŅA
Kādiem kritērijiem jāatbilst putekļu sūcējiem ar ūdens filtru?
Ikgadējam enerģijas patēriņam jābūt zemākam par 43,0 kWh gadā.
Nominālajai ieejas jaudai jābūt mazākai par 900 W.
Putekļu savākšanai uz paklājiem jābūt vismaz 0,75. Tas neattiecas uz putekļu sūcējiem, kas paredzēti cietam grīdas segumam.
Putekļu savākšanai uz cietiem grīdas segumiem jābūt vismaz 0,98. Tas neattiecas uz putekļu sūcējiem, kas paredzēti paklājiem.
Putekļu emisijas nedrīkst pārsniegt 1,00%.
Skaņas jaudas līmenim nevajadzētu būt lielākam par 80 dB (A).
Ja putekļu sūcējs aprīkots ar cauruli, tās izturībai ir jābūt tādai, lai tā būtu lietojama pēc piespiedu 40 000 svārstībām.
Motora darbmūža ilgumam jābūt vismaz 500 stundām.